عفو بین‌الملل: مسلمانان اویغور با دین‌زدایی سیاسی روبرو هستند

عفو بین‌الملل: مسلمانان اویغور با دین‌زدایی سیاسی روبرو هستند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اویغورها و دیگر مسلمانان در این اردوگاه‌ها حق احوالپرسی به سنت مسلمانان را ندارند. آنان باید زبان چینی بیاموزند و سرودهای تبلیغاتی دولتی بخوانند.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد اقلیت مسلمان اویغور در چین با بازداشت‌های خودسرانه، محدودیت در انجام تکالیف دینی و همچنین «دین‌زدایی اجباری سیاسی» روبرو هستند.

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه اعلام کرد دولت چین حقوق اساسی این اقلیت دینی زبانی را در یک سرکوب عظیم امنیتی در استان سین‌کیانگ پایمال کرده است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد ماه گذشته میلادی اعلام کرد در اقدامی مخفیانه و سازمان‌یافته از سوی دولت چین حدود ۱ میلیون مسلمان اویغور در «اردو‌گاه‌های تعلیمی» به سر می‌برند تا آموزش سیاسی ببینند.

پکن تعلیمی بودنِ این اردوگاه‌ها را رد کرده و افزوده است این اماکن مراکز آموزش حرفه‌ای هستند که دولت به منظور شکوفایی اقتصادی و پویایی اجتماعی در منطقه آنها را برپا کرده است.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر به نقل از چند اسیر سابق این اردو‌گاه‌ها می‌گوید اویغورها و دیگر مسلمانان ساکن این اردوگاه‌ها حق احوالپرسی به سنت مسلمانان را ندارند. آنان باید زبان چینی ماندارین بیاموزند و سرودهای تبلیغاتی دولتی بخوانند.

همچنین گفته شده کسانی که از دستورات سرپیچی کنند با بی‌غذایی، ۲۴ ساعت سرپا ایستادن یا زندانی شدن در سلول انفرادی روبرو می‌شوند.

گفتگو با ۵۸ تن از ساکنان پیشین سین‌کیانگ که حالا در خارج از چین به سر می‌برند نشان داده است که تدابیر امنیتی نیز در اطراف این منطقه افزایش یافته است.

افزایش شمار ایست‌های بازرسی که به فناوری تشخیص چهره مجهز اند و نیز سامانه‌های پیشرفته نظارتی از جمله این اقدامات اند. در این منطقه هر خانه با سامانه QR code کدگذاری شده و مقامات با اسکن کردن کد هر خانه درمی‌یابند ساکنانِ مجاز آن چه کسانی هستند.

دولت چین پیش از این اعلام کرده استان سین‌کیانگ در منتهی‌الیه غربی این کشور با خطر شبه‌نظامیان مسلمان و جدایی‌طلب روبرو است که در تدارک حمله بوده و به تنش میان اقلیت اویغور و اکثریتِ «هان» در این منطقه دامن می‌زنند.

**بیشتر بخوانید: ** 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش عفو بین‌الملل از اعدام در سال کرونا: کمترین مورد اجرای مجازات مرگ در دهه گذشته

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد

دست‌کم ۱۳ کشته در پی آتش‌سوزی در خوابگاه یک مدرسه ابتدایی در مرکز چین