Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خاکسپاری بلوک‌های سیاسی؛ پیام انتخابات پارلمانی سوئد

خاکسپاری بلوک‌های سیاسی؛ پیام انتخابات پارلمانی سوئد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سوئد چندفرهنگی و الگوی چپگرایی هم بالاخره بعد از چند سال مهاجرت وحشیانه تصمیم به تغییر گرفت.»

آگهی

ائتلاف راست میانه توانست در انتخابات پارلمانی سوئد که روز یکشنبه برگزار شد ائتلاف حزب حاکم این کشور را در کسب اکثریت ناکام بگذارد گرچه هیچیک از این دو ائتلاف عمده نتوانست سرانجام اکثریت لازم برای تشکیل کابینه را کسب کند. در این میان جهش عمده حزب ملی‌گرا و مهاجرستیز دموکرات در این کشور چشمگیر بود.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اما کارشناسان معتقدند این انتخابات چند نکته را در زمینه اوضاع سیاسی سوئد روشن کرده است که در زیر به چند نمونه از مهمترین این اشاره می‌شود.

خاکسپاری بلوک‌های سیاسی عمده

شمارش ۹۷ درصد آرای حوزه‌های انتخاباتی نشان داد که حزب سوسیال دموکرات که در ائتلاف با حزب سبزها تا پیش از این دولت سوئد را در اختیار داشته است در این انتخابات تنها ۴۰/۶ درصد کل آرا را کسب کرده حال آنکه ۴۰/۲ درصد از رأی دهندگان به نمایندگان ائتلاف چپ میانه متشکل از میانه‌روها، دموکرات مسیحی‌ها و حزب میانه و لیبرال‌ها رأی دادند.

استفن لف‌وِن، نخست وزیر سوئد در یکشنبه شب از «خاکسپاری بلوک‌های سیاسی» سخن گفت.

رهبران ائتلاف سیاسی چپ میانه

شادی پوپولیست‌های اروپا از جهش حزب مهاجرستیز دموکرات‌های‌ سوئد

حزب دموکرات سوئد که با عضویت در اتحادیه اروپا نیز مشکل دارد با کسب ۱۷/۷ درصد کل آرا در جایگاه سوم این انتخابات ایستاد. این نتیجه برای حزبی که در انتخابات پیشین نزدیک به ۱۳ درصد آرا را کسب کرده بود چشمگیر است.

جیمی اَکِسون، رهبر این حزب اعلام کرده آماده همکاری با دیگر احزاب است. حال آنکه یان بیروکلند از حزب لیبرال که عضو ائتلاف چپ میانه است روز دوشنبه گفت: «من خواستار دولت ائتلافی هستم اما همکاری با حزب دموکرات سوئد صورت نخواهد گرفت.»

این درحالی است که ماتئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا که گرایش پوپولیستی دارد در توییتر خود از رشد این حزب ابراز خرسندی کرد و نوشت:‌ «سوئد چندفرهنگی و الگوی چپگرایی هم بالاخره بعد از چند سال مهاجرت وحشیانه تصمیم به تغییر گرفت.»

مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه نیز پیشتر از نتایج حزب دموکرات سوئد انتخابات اخیر ابراز خرسندی کرده بود.

جیمی اَکِسون، رهبر حزب دموکراتهای سوئد در هنگام رأی دادن. عکس از رویترز

پیروزی احزاب کوچک

در حالیکه احزاب اصلی نظیر سوسیال دموکرات‌ها و میانه‌روها نتایج جالبی کسب نکردند احزاب کوچکتر برد چشمگیری داشتند. حزب میانه و حزب چپ در پارلمان سوئد هرکدام به ترتیب ۲/۵ و ۲/۲ درصد رشد داشتند. درحالیکه رأی حزب دموکرات مسیحی‌ هم ۱/۸ درصد نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ بیشتر بود.

مزاحمت نئونازی‌ها برای رأی دهندگان

رسانه‌های سوئد می‌گویند اعضای نئونازی حزب «جنبش مقاومت شمال» برای رأی‌دهندگان و همچنین خبرنگاران حاضر در شماری از حوزه‌های انتخاباتی مزاحمت ایجاد کرده و آنها را آزار داده‌اند.

یکی از روزنامه‌های سوئد نوشت اعضای جبش مقاومت شمال در شهرهایی نظیر بودن، لودویکا و کونگالو وارد حوزه‌های رأی‌گیری شدند و سعی کردند از رأی دهندگان و برگه رأی آنها عکس بگیرند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف راست میانه پیشتاز انتخابات پارلمانی سوئد

همه آنچه باید درباره انتخابات تاریخی سوئد بدانیم

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد