Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ائتلاف راست میانه پیشتاز انتخابات پارلمانی سوئد

پیروزی سوسیال دمکرات ها درانتخابات پارلمانی سوئد
پیروزی سوسیال دمکرات ها درانتخابات پارلمانی سوئد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برغم عدم اقبال خوشبینانه که پیش از این پیش بینی می شد، «دمکرات های سوئد»، حزب مهاجر ستیز و ناسیونالسیت سوئد که در این انتخابات از سوی دیگر احزاب طرد شده بود جهش قابل قبولی در عرصه سیاسی این کشور انجام داده و موفق شدند دو بلوک راست و چپ را از اکثریت بیاندازد.

آگهی

دو بلوک راست و چپ در انتخابات پارلمانی سوئد رقابت شانه به شانه ای دارند. اتئلاف راست میانه که احزاب اپوزیسون را تشکیل می دهد طبق آخرین نتایج با کسب ۴۹.۶ درصد آراء پیشتاز انتخابات است و ائتلاف چپ میانه، متشکل از احزاب سوسیال دمکرات و سبزها که قدرت را در این کشور در دست دارند با ۴۹.۶ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

«دمکرات های سوئد» برغم پیش بینی های خوش بینانه ۱۷.۷ درصد از آراء را بدست آورده که این مسئله می تواند پیروزی بزرگی برای این حزب مهاجر ستیز و راست افراطی تلقی شود.

آخرین نظرسنجی انجام شده در پای صندوق های رای در سوئد نشان می دهد که جناح راست افراطی در انتخابات پارلمانی این کشور برغم توفیق نسبت به دوره های پیش کمتر از حدی که پیش بینی می شد مورد اقبال قرار گرفته و پس از سوسیال دمکراتها در جایگاه دوم قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه با استناد به نظر سنجی منتشر شده توسط شبکه تلویزیونی خصوصی TV4 دقایقی پیش از عدم اقبال پیش بینی شده رای دهندگان سوئدی به جناح مهاجر ستیز راست افراطی دراین کشور خبر داد و میزان رای کسب شده توسط این تشکل راست افراطی را ۱۶.۹ درصد اعلام کرد.

این درحالیست که نتایج نظرسنجی های تازه نشان می دهد که حزب مهاجر ستیز «دمکرات های سوئد» ۱۷.۷ تا ۱۹.۲ درصد از آراء را بدست آورده که بر این اساس این تشکل سیاسی پس از احزاب سوسیال دمکرات و محافظه کارها در رتبه سوم قرار می گیرد.

برغم آنکه برخی موسسات نظرسنجی پیش بینی کرده بودند که «دمکرات های سوئد» ۲۵ درصد آراء را در این انتخابات کسب کند اما همین نتیجه نیز حکایت از پیشرفت قابل توجه این حزب راست افراطی دارد، به نحوی که میزان آراء آنها از ۱۲.۹ درصد در دور پیش به ۱۹.۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

بدین ترتیب برغم شکست در آنچه خوشبینانه پیش بینی می شد، «دمکرات های سوئد»، حزب مهاجر ستیز و ناسیونالسیت سوئد که در این انتخابات از سوی دیگر احزاب طرد شده بود جهش قابل قبولی در عرصه سیاسی این کشور انجام داده و موفق شدند دو بلوک راست و چپ را از اکثریت بیاندازد.

بر اساس آخرین خبرها سوسیال دمکرات ها در این انتخابات با ۲۵.۴ تا ۲۸.۳ درصد بیشترین آراء را به خود اختصاص داده اند.

پیشتازی سوسیال دمکرات ها در حالی اتفاق می افتد که این جناح سیاسی بدترین نتیجه را در انتخابات یک قرن اخیر این کشور بدست آورده است.

واکنش های متفاوت به آراء راست افراطی در انتخابات روز یکشنبه

نتایج انتخابات پارلمانی سوئد دو واکنش کاملا متفاوت را در میان سیاستمداران و تحلیلگران اروپایی برانگیخت. در فرانسه مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی (جبهه ملی که به اجتماع ملی تغییر نام پیدا کرده) پیشرفت چشمگیر و قابل محسوس همتایان خود در سوئد را امیدوارکننده و مسرت بخش توصیف کرده درحالی که از دیدگاه ژان لوک ملانشون، رهبر اپوزیسون چپگرا و موسس حزب «فرانسه سرکش» نتیجه انتخابات پارلمانی سوئد پیروزی بر ضد قد علم کردن راست افراطی قلمداد شده است.

هجوم بیش از ۱۶۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۵ به سوئد که همراه با اوجگیری بحران مهاجرت در اروپا اتفاق افتاد به تدریج توازن سیاسی در این کشور را بر هم زد. در واقع این حجم از پناهجو با توجه به جمعیت ده میلیون نفری سوئد برای این کشور یک اتفاق بزرگ به حساب می آمد.

روند اوجگیری احساسات راست افراطی پس از بحران مهاجرتی در سوئد به تدریج سبب شکسته شدن وفاق سیاسی و ایجاد قطب بندی های متعدد در میان رای دهندگان شد.

در مجموع آنچه نتایج انتخابات روز یکشنبه تا این لحظه نشان داده حکایت از پیشتازی ائتلاف راست میانه و پیشرفت محسوس راست افراطی دارد. این نتیجه ممکن است در ساعات آینده دچار تغییر و جایگزینی ائتلاف چپ میانه در راس احزاب پیشرو شود. اما آنچه مسلم است هیچکدام از مدعیان اصلی صاحب اکثریت آراء نشده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاکسپاری بلوک‌های سیاسی؛ پیام انتخابات پارلمانی سوئد

نقابداران در سوئد ده‌ها خودرو را آتش زدند

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟