عفو بین‌الملل: دولت فنلاند «فعلا» اخراج پناهجویان افغان را متوقف کرد

عکس آرشیو
عکس آرشیو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سازمان در حساب توئیتری خود با اعلام این خبر نوشت: «می خواهیم بدانیم که کشور بعدی که این تصمیم درست را (درباره عدم اخراج پناهجویان افغان) می‌گیرد کدام است؟»

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که بر مبنای درخواست این سازمان از دولت فنلاند برای متوقف کردن روند اخراج پناهجویان افغان به دلیل وضعیت ناامن و خشونت‌بار افغانستان، بازگرداندن این افراد به کشورشان متوقف شده است.

این سازمان در حساب توئیتری خود با اعلام این خبر نوشت: «می خواهیم بدانیم که کشور بعدی که این تصمیم درست را (درباره عدم اخراج پناهجویان افغان) می‌گیرد کدام است؟»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

فرانک یوهانسون، رئیس عفو بین‌الملل فنلاند روز چهارشنبه، پنجم سپتامبر در یک برنامه رادیویی گفت: «ما موضع خود را از یک سال پیش گوشزد کردیم. این یک موضع‌گیری جدی است. معمولا مجبور نیستیم این درخواست را از کشور دیگری کنیم.»

موضع گیری هانو ریپاتی سفیر فنلاند در کابل باعث واکنش سازمان عفو بین‌الملل شده بود. وی درباره وضعیت افغانستان گفته بود: «خشونت‌ها در این کشور در حال حاضر چندان وخیم نیست... رسانه‌ها درباره وضعیت این کشور اغراق می‌کنند و در سال گذشته تلفات حوادث رانندگی از تلفات غیرنظامیان [در بمب‌گذاری‌ها و ناآرامی‌ها] بیشتر بوده است.»

برخی رسانه‌های محلی از وجود اختلافات احتمالی در داخل وزارت خارجه فنلاند درباره این موضوع خبر می‌دهند؛ اولی روهوماکی، یکی از مشاوران ارشد دستگاه دیپلماسی این کشور چند هفته پیش گفته بود که وضعیت افغانستان بسیار بدتر شده و هیچ «گوشه امنی» در کشور نمی‌توان یافت.

به گفته رئیس سازمان عفو بین‌الملل در فنلاند، خشونت در افغانستان به بالاترین رقم طی یک دهه گذشته رسیده است و که کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا نیز در حال حاضر پناهجویان افغان را به کشور خود باز نمی‌گردانند.

پناهجویان افغان‌، بزرگترین گروه مهاجران به فنلاند را تشکیل می‌دهند. اداره خدمات مهاجرتی فنلاند در ماه ژوئن سال جاری اعلام کرده بود که به دلیل وضعیت ناپایدار امنیت افغانستان، هیچ پناهجویی را اخراج و به این کشور باز نمی‌گرداند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأثیر تحریم‌های ایران بر مهاجران؛ افغان‌هایی که به خانه باز می‌گردند

صدها مهاجر با دوچرخه‌های «نو» به مرز فنلاند در شرق اتحادیه اروپا رسیدند؛ روسیه به لهستان هشدار داد

از روسیه تا ایران و امارات؛ سیل در افغانستان ده‌ها قربانی گرفت و پروازهای فرودگاه دبی را مختل کرد