Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روسیه با کشته شدن الکساندر زاخارشنکو به گفتگوهای نرماندی پایان داد

 Alexander Zakharchenko
Alexander Zakharchenko Copyright REUTERS/Sergei Karpukhin
Copyright REUTERS/Sergei Karpukhin
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گفتگوها که در ۶ ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی به ابتکار رهبران چهار کشور آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه آغاز شد، به دنبال حل و فصل مناقشات در شرق اوکراین است.

آگهی

وزارت خارجۀ روسیه می‌گوید با کشته شدن الکساندر زاخارشنکو رهبر جدایی‌طلبان اوکراین، ادامه دادن به گفتگوهای موسوم به «مذاکرات نرماندی» غیرممکن است.

این گفتگوها که در ۶ ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی به ابتکار رهبران چهار کشور آلمان، فرانسه، اوکراین و روسیه آغاز شد، به دنبال حل و فصل مناقشات در شرق اوکراین است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه با اشاره به قتل الکساندر زاخارشنکو گفت: «این وضعیت پیچیده‌ای است که باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد... این غیرممکن است که دربارۀ گفتگوهای پیش‌رو در چهارچوب مذاکرات نرماندی که بسیاری از شرکای اروپایی ما خواستار برگزاری آن هستند، سخن گفت.»

الکساندر زاخارشنکو، رهبر جدایی‌طلبان اوکراین که از حمایت‌های گسترده روسیه برخوردار بود جمعۀ گذشته در اثر انفجار بمبی که در یک کافه جاسازی شده بود، کشته شد.

در زمان حادثه الکساندر تیموفیوف، وزیر دارایی دولت خودخواندۀ دونتسک که از متحدان نزدیک زاخارشنکو محسوب می‌شود نیز در کافه حضور داشت که بشدت زخمی و روانه بیمارستان شد.

REUTERS/Alexander Ermochenko
کافه محل انفجار در شهر دونتسکREUTERS/Alexander Ermochenko

پس از این انفجار، مقامات دولت دونتسک وضعیت اضطراری اعلام کردند و تمام ایستگاه‌های بازرسی را که در ورودی شهر قرار داشت بستند. آنها همچنین تاریخ آغاز سال جدید تحصیلی در این منطقه را به تعویق انداختند.

الکساندر زاخارشنکو که ۴۲ سال سن داشت، در نوامبر ۲۰۱۴ میلادی از سوی فرماندهان روسی به عنوان رهبر جمهوری خودخواندۀ دونتسک انتخاب شد. او آخرین رهبر جدایی‌طلبی است که تا این لحظه در جریان درگیری‌های شرق اوکراین کشته شده است. این درگیری‌ها تا کنون بیش از ۱۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

زاخارشنکو پیش از این یک‌بار نیز در جریان درگیری‌های شرق اوکراین از ناحیه بازو زخمی شده بود.

الکساندر زاخارشنکو بارها به مسکو سفر کرده بود و پس از کشته شدنش نیز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با ادای احترام به او، زاخارشنکو را مردی «شجاع و قاطع» خواند.

او که پیش از درگیری‌های اوکراین به عنوان تکنسین برق در معادن ذغال سنگ کار می‌کرد، بر خلاف دیگر فرماندهان جدایی‌طلب اوکراین، مواضعی نسبتا میانه‌رو داشت و همین موضوع باعث محبوبیتش در میام عموم مردم و در مقابل، بی‌اعتمادی شماری از گروههای جدایی‌طلب افراطی به او شده بود.

پس از مرگ او، جدایی‌طلبان شرق اوکراین همچنین دولت روسیه، دولت مرکزی اوکراین را عامل این انفجار معرفی کردند.

بیشتر بخوانید:

رهبر جدایی‌طلبان اوکراین در یک انفجار کشته شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوشلین جانشین زاخارشنکو رهبر ترور شده شورشیان دونتسک اوکراین شد

عدم تمایل اتریش و ایتالیا به تحریم‌های جدید علیه روسیه؛ کمیسیون اروپا تصمیم را به اعضا واگذار کرد

جان بولتون در مراسم رژه استقلال اوکراین؛ تنش جدید میان آمریکا و روسیه