Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پاسخ روحانی به نمایندگان مجلس؛ احتمال ارجاع سوال به قوه قضائیه

پاسخ روحانی به نمایندگان مجلس؛ احتمال ارجاع سوال به قوه قضائیه
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی هیات رئیسه مجلس مجلس تاکید کرده است که موضوع ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضائیه منوط به جمع بندی و نظر حقوقی مجلس و هیات رئیسه است.

آگهی

رای نمایندگان مجلس ایران به «قانع کننده نبودن» پاسخ های حسن روحانی، رئیس جمهوری این کشور به پرسشهای گروهی از آنها به گمانه زنی ها درباره احتمال ارجاع سوال به قوه قضائیه دامن زده است.

نمایندگان مجلس ایران روز سه شنبه از پاسخ های حسن روحانی به چهار پرسش در مورد کنترل قاچاق، کاهش بیکاری، رکود اقتصادی و افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی قانع نشدند. اعضای مجلس تنها پاسخ رئیس جمهوری ایران به پرسش در مورد تحریم های بانکی را «قانع کننده» تشخیص دادند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بنا به ماده ۲۱۳ قانون آئین نامه داخلی مجلس در صورتی که اکثریت نمایندگان حاضر در جلسه از پاسخ رئیس جمهوری قانع نشوند و موضوع سوال نقض یا استنکاف از اجرای آن محسوب شود، سوال برای بررسی به قوه قضائیه ارسال می شود.

این در حالی است که بنا به قانون اساسی ایران دیوان عالی کشور می تواند رای به تخلف رئیس جمهوری از وظایف قانونی خود بدهد. بنا به ماده ۱۱۰ قانون اساسی، رهبر ایران در صورت رای دیوان عالی کشور به تخلف رئیس جمهور از وظایف قانونی خود می تواند او را برکنار کند. رهبر کشور همچنین اختیار عزل رئیس جمهوری را در صورت رای دو سوم نمایندگان مجلس به عدم کفایت سیاسی او را دارد.

در صورت قانع نشدن نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور به سوال نمایندگان ساز و کار تشخیص اینکه موضوع سوال نقض یا استنکاف از اجرای آن بوده یا خیر، مشخص نشده است.

ایسنا

ذوالنور: وضعیت ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضائیه یکشنبه آینده مشخص می شود

این در حالی است که مجتبی ذوالنور، نماینده قم روز سه شنبه گفت که احتمالا وضعیت ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضائیه یکشنبه آینده مشخص می شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا مجتبی ذوالنور اظهار داشت: « تعدادی از متقاضیان سوال از رئیس جمهور در روز یکشنبه آینده جلسه‌ای با نمایندگان حقوق‌دان مجلس خواهند داشت تا تکلیف ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضاییه را مشخص کند. [...] ما بررسی می‌کنیم که عملکرد رئیس جمهور در مورد چهار سوالی که نمایندگان از پاسخ‌های آقای روحانی قانع نشدند چگونه بوده است و اگر این عملکرد مبتنی بر نقض قانون باشد سوال به قوه قضاییه ارجاع می‌شود؛ البته اگر نقض قانون صورت نگرفته باشد دلیلی برای ارجاع هم وجود ندارد.»

سخنگوی هیات رئیسه: موضوع منوط به جمع بندی و نظر حقوقی مجلس و هیات رئیسه است

این در حالی است که بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس مجلس تاکید کرده است که موضوع ارجاع سوال از رئیس جمهور به قوه قضائیه «مطرح نیست.» وی با این حال افزود که این موضوع منوط به جمع بندی و نظر حقوقی مجلس و هیات رئیسه است.

نایب رئیس مجلس: نتیجه را دکتر لاریجانی اعلام خواهد کرد

از سوی دیگر حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو فراکسیون ولایی مجلس در اخطاری در صحن علنی گفت: « مجلس از چهار پاسخ رئیس جمهور قانع نشد. در آیین نامه آمده [است] این چهار سوال چنانچه به عنوان نقض و استنکاف از قانون محسوب شود باید به قوه قضاییه ارسال شود. [...] سوال این است که چه زمانی و توسط کدام یک از مجموعه های مجلس این دقیق سازی صورت می گیرد و قوه قضاییه کی قرار است به آن رسیدگی کند؟»

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به این عضو فراکسیون ولایی اظهار داشت: « موارد مطرح شده در مورد رئیس جمهور در هیات رئیسه مطرح می شود و نتایج آن را دکتر لاریجانی اعلام خواهد کرد.»

ایسنا

جهش قیمت سکه همزمان با پاسخ روحانی به سوال نمایندگان

همزمان با حضور حسن روحانی در مجلس ایران برای پاسخگویی به سوال آنها، قیمت سکه تمام طرح جدید از چهار میلیون تومان فراتر رفت.

قیمت سکه تمام طرح جدید نسبت به روز دوشنبه ۱۲۷ هزار تومان افزایش یافته است. هر سکه تمام طرح جدید روز سه شنبه چهار میلیون و ۵۲ هزار تومان داد و ستد شد. محمدرضا نجفی، نماینده تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید در مورد افزایش قیمت سکه گفت که این افزایش قیمت نتیجه «عدم وفاق» بین دولت و مجلس است.

محمدرضا نجفی اظهار داشت: « هر چیزی که نشان دهنده عدم وفاق، تفرقه، جدایی، تشتت و اصطکاک باشد نشانه‌ی خوبی برای مردم و جامعه و افکار عمومی نخواهد بود. تشخیص این که اتفاق جلسه‌ی مجلس در بررسی سوال از رئیس جمهور افتراق یا وفاق بوده بحث دیگری است ما اکنون نمی‌خواهیم در مقام تشخیص قضاوت و داوری قرار گیریم کما این که جلسه سوال از رئیس جمهور را بیشتر باید به حساب دموکراسی،؛ پاسخگوبودن و حق نمایندگان برای سوال از رئیس جمهور دانست.»

وی افزود: « البته ممکن است نظر جامعه چیز دیگری باشد مبنی بر این که نشانه‌ای از وفاق از جلسه مجلس دیده نشد. شاید جامعه به این نتیجه رسید که وفاقی بین دولت و مجلس وجود ندارد به همین دلیل بازخورد آن را در افزایش قیمت ارز و سکه نشان داد.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای حفظ برجام در گفتگوی تلفنی روحانی و ماکرون

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟