سازمان ملل: فرماندهان ارتش میانمار باید به اتهام کشتار مسلمانان روهینگیا محاکمه شوند

سازمان ملل: فرماندهان ارتش میانمار باید به اتهام کشتار مسلمانان روهینگیا محاکمه شوند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازرسان سازمان ملل خواستار محاکمه سران ارتش میانمار برای برنامه‌ریزی «شدیدترین جنایت علیه بشریت تحت لوای قانون» شدند.

آگهی

سازمان ملل اعلام کرد فرمانده کل ارتش میانمار به همراه پنج ژنرال وی «به قصد نسل کشی» مسلمانان روهینگیا مرتکب قتل و تجاوز گروهی در این کشور شده‌اند.

در گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد که در سالگرد بحران روهینگیا در میانمار منتشر شد بازرسان این سازمان خواستار محاکمه این افراد برای برنامه‌ریزی «شدیدترین جنایت علیه بشریت تحت لوای قانون» شد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند دولت مدنی میانمار به رهبری آنگ سان سوچی سبب انتشار سخنان نفرت‌پراکن و از میان رفتن اسناد این جنایات شده و نتوانسته از اقلیت‌های ساکن ایالات راخین، کاشین و شان در برابر جنگ و جنایت علیه بشریت محافظت کند.

ارتش میانمار یک سال پیش و در پاسخ به حمله‌های مبارزان «ارتش آزادی‌بخش روهینگیا» به چند پاسگاه پلیس و پایگاه نظامی این کشور عملیات سرکوب بیرحمانه ساکنان ایالت راخین را آغاز کرد.

پناهجویان روهینگیا سوار بر بلمی دست‌ساز روی رودخانه نف به سوی بنگلادش می‌روند. عکس از رویترز

بازرسان سازمان ملل می‌گویند این عملیات نظامی وسیع که روستاهای بسیاری در جریان آن به آتش کشیده شده‌اند هیچ تناسبی با تهدیدات امنیتی که دولت میانمار مدعی وجود آنها شده نداشته‌ است.

بیش از ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا در اثر این حملات آواره شده و بیشتر آنان در اردوگاه‌های ویژه پناهجویان در بنگلادش به سر می‌برند.

این کشتار عظیم نخستین بار از سوی دو خبرنگار رویترز افشا شد که ماه دسامبر سال گذشته میلادی دستگیر شده و بناست به زودی به جرم تخلف از قانون (منع افشای) اسرار رسمی کشور محاکمه شوند.

حدود چهار ماه پیش هفت سرباز ارتش میانمار به جرم دست داشتن در کشتار دسته‌جمعی به ده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شده بودند.

تاکنون نه دفتر فرمانده کل ارتش و نه سخنگوی آنگ سان سوچی درباره گزارش روز دوشنبه سازمان ملل متحد اظهار نظری نکرده‌اند.

کیاو سو او، یکی از دو خبرنگار دستگیر شده خبرگزاری رویترز در میانمار. عکس از رویترز

پیش از این و در اواخر ماه ژوئن نیز سازمان عفو بین‌الملل گزارش مفصلی را در همین زمینه منتشر کرد. کارشناسان عفو بین‌الملل در گزارش خود آن سران ارتش میانمار را به جنایت گسترده علیه بشریت متهم کرده و خواستار محاکمه این افراد شده بودند.

مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار که حدود یک میلیون نفر را شامل می‌شدند، پیش از آغاز پاکسازی قومی که از ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد از بسیاری از حقوق بنیادین مانند آزادی ازدواج، تحصیل، کار و بچه‌دار شدن محروم شده بودند.

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل سران ارتش میانمار را به جنایت علیه بشریت متهم کرد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتاد و پنج کودک سرباز در میانمار به زندگی عادی برگشتند

عفو بین‌الملل سران ارتش میانمار را به جنایت علیه بشریت متهم کرد