عفو بین‌الملل سران ارتش میانمار را به جنایت علیه بشریت متهم کرد

عفو بین‌الملل سران ارتش میانمار را به جنایت علیه بشریت متهم کرد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازرس ویژه سازمان ملل متحد در امور میانمار خواستار «برچیده شدن نظام تبعیض» علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور شد.

آگهی

عفو بین‌الملل خواستار آن شد که فرمانده ارتش میانمار به همراه ۱۲ تن از افسران عالی‌رتبه این کشور به اتهام «حمله سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده» به اقلیت مسلمان روهینگیا در ایالت راخین این کشور، محاکمه شوند.

عفو بین‌الملل این افراد را به جنایت علیه بشریت متهم کرد و خواستار ارجاع موارد جنایت در این کشور به دادگاه جرائم بین‌المللی شد. گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل مدعی است در بسیاری از روستاهای ایالت راخین زنان، مردان و کودکان روهینگیایی قتل‌ عام شده‌اند.

ماهیگیران مهاجر روهینگیایی در بنگلادش. عکس از رویترز

به تلگرام یورنیوز فارسی بپیوندید

گزارش مفصل سازمان عفو بین‌الملل ضمن آنکه جزئیات بسیاری از سلسله مراتب نظامی و سازماندهی این حملات را در میانمار آشکار می‌کند، همچنین به گواهی شاهدان محلی نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی این کشور به زنان و دختران اقلیت دینی روهینگیا تجاوز کرده و روستاهای آنان را به آتش کشیده‌اند.

سازمان ملل متحد نیز از ماه‌ها پیش خواستار پایان «پاکسازی قومی» در این کشور شده بود. بازرس ویژه سازمان ملل متحد در امور میانمار، روز سه شنبه خواستار «برچیده شدن نظام تبعیض» علیه اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور شد و از دولت میانمار خواست حقوق شهروندی و مالکیت این افراد را به رسمیت بشناسد.

یانگی لی، بازرس ویژه سازمان ملل با خطاب قرار دادن شورای حقوق بشر این سازمان گفت برای ۷۰۰ هزار پناهجوی روهینگیایی که در بنگلادش به سر می‌برند شرایط بازگشت به خانه به هیچ وجه فراهم نیست.

وی همچنین با ابراز تأسف یادآوری کرد که در ماه جاری میلادی دو نهاد کمک‌رسانی سازمان ملل و میمانمار در همین زمینه یادداشت تفاهمی امضا کردند اما این یادداشت علنی نشده است.

پناهجویان اقلیت مسلمان روهینگیا در مرز بنگلادش. عکس از رویترز

این درحالی است که اتحادیه اروپا و کانادا روز دوشنبه هفت نظامی، مرزبان و افسر پلیس میانمار را تحریم کردند. این مقامات متهم اند که حقوق انسانی اقلیت مسلمان روهینگیا را در ایالت راخین این کشور پایمال کرده‌اند.

از سوی دیگر هتین لین، سفیر میانمار در سازمان ملل گفت دولت وی نمی‌تواند با یانگ لی، بازرس کنونی این سازمان همکاری کند چراکه ارزیابی‌های وی مستقل نیست و دولت میانمار خواستار آن است که بازرس دیگری جایگزین خانم لی شود.

مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار که حدود یک میلیون نفر را شامل می‌شدند، پیش از آغاز پاکسازی قومی که از ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد از بسیاری از حقوق بنیادین مانند آزادی ازدواج، تحصیل، کار و بچه‌دار شدن محروم شده بودند.

با آغاز پاکسازی قومی، حدود ۷۰۰ هزار نفر از مسلمانان روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند و تاکنون گزارش‌های بسیاری درباره تجاوز، کشتار و آتش زدن روستاهای آنها منتشر شده است. 

یک میلیون مسلمان روهینگیا در میانمار از حقوق اولیه انسانی محروم شدند. عکس از رویترز

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو خبرنگار رویترز در میانمار به هفت سال زندان محکوم شدند

کدام شرکت‌ها از اتهام جنایت علیه بشریت گریختند؟

اظهارات نخست‌وزیر هند درباره مسلمانان خشم مخالفان دولت مودی را برانگیخت