اعتراض چین به سخنان ترامپ: «غیرمسئولانه حرف نزنید»

اعتراض چین به سخنان ترامپ: «غیرمسئولانه حرف نزنید»
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین رویکرد دونالد ترامپ در لغو سفر وزیر خارجه آمریکا به کره‌شمالی و متهم کردن چین به اخلال در روند خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ را غیرمسئولانه خواند.

آگهی

چین رویکرد و سخنان دونالد ترامپ را در خصوص لغو سفر وزیر خارجه آمریکا به کره‌شمالی و متهم کردن چین به اخلال در روند خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ، غیرمسئولانه خواند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، قصد داشت هفته آینده و برای چهارمین بار طی سال جاری میلادی با هدف آن چه که او برداشتن گام‌های بیشتر برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی عنوان کرده بود، به این کشور سفر کند.

اما دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا با استناد به برخی گزارش‌های مستقل داخلی مبنی بر توقف تلاش‌های کره‌شمالی در جهت خلع سلاح هسته‌ای، این سفر را لغو کرد.

بیشتر بخوانید:مقامات آمریکایی: کره شمالی در حال ساخت موشک‌های جدید است

آقای ترامپ در توئیتر شخصی خود نیز نوشت که به آقای پومپئو گفتم که فعلا به کره‌شمالی سفر نکند چون احساس می‌کنم پیشرفت لازم در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی حاصل نشده است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین در توئیت دیگری چین را متهم کرد که به دلیل گرفتارشدن در مسائل تجاری با آمریکا تمایلی به کمک به روند خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی ندارد.

آقای ترامپ همچنین در توئیت بعدی خود افزود که احتمالا پس از این ‌که مسائل تجاری چین و آمریکا حل و فصل شد، وزیر پومپئو در آینده نزدیک به کره‌شمالی سفر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پایان سلام گرمی هم به رئیس کیم(رهبر کره‌شمالی) فرستاده و خطاب به او گفته که به زودی همدیگر را خواهند دید.

در واکنش به این اظهارات آقای ترامپ، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد:«همه طرف‌های درگیر در پرونده فعالیت‌های هسته‌ای کره‌شمالی باید به مسیر سیاسی متکی بر گفت‌وگو احترام بگذارند و در این مسیر با یکدیگر همکاری کنند و نیز به نگرانی‌های یکدیگر در این خصوص توجه کنند.»

در ادامه این بیانیه آمده است که اظهارات طرف آمریکائی در مورد نقش چین در ‌خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی کذب محض است و غیرمسئولانه بوده به طوری که نگرانی عمیق و اعتراض رسمی چین را برانگیخته است.

وزارت خارجه چین در پایان بیانیه خود همچنین از رئیس جمهور آمریکا خواسته تا ضمن توقف سخنان غیرمسئولانه خود، رفتارهای گمراه کننده را با صمیمیت و انعطاف‌پذیری بیشتر جایگزین کند.

روابط سیاسی دو کشور چین و آمریکا طی ماه‌های اخیر و پس از افزایش تعرفه کالاهای وارداتی چینی از سوی آمریکا و مقابله‌به‌مثل این کشور دچار تنش شده است.

بیشتر بخوانید:معاون فورد، نماینده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی شد

حال این تنش تاثیر خود را بر روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی نیز گذاشته است. دونالد ترامپ پس از دیدار تاریخی خود با رهبر کره‌شمالی که در ماه ژوئن گذشته برگزار شد، مدعی شد که با هدف پایان دادن به سال‌ها تخاصم میان دو کشور در خصوص خلع سلاح هسته‌ای این کشور با رهبر آن به توافق رسیده است. با وجود این خوشبینی‌ها بعضی گزارش‌های سازمان ملل نشانگر ادامه فعالیت‌های اتمی کره‌شمالی است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین درک مواضع آمریکا درباره کره شمالی را «دشوار» دانست

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید