Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دریانوردان سانچی برای همیشه در دل اقیانوس می‌آرمند

دریانوردان سانچی برای همیشه در دل اقیانوس می‌آرمند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفتکش ایرانی سانچی در ١٦دیماه سال ١٣٩٦در آب‌های دریای چین با کشتی فله‌بر چینی برخورد کرد و آتش گرفت.

آگهی

  تیم مشاور عملیات غواصی سانچی، متشکل از مجرب‎ترین شرکت‎های داخلی و همچنین شرکت‎های مشاور بین‌ا‎لمللی غواصی در بررسی‎های اولیه خود با توجه به شرایط جوی، عمق قرارگیری، وضعیت کشتی و محدودیت‎های غواصی، اعزام غواص برای تفحص و یا خارج‌سازی لاشه این کشتی را ناممکن دانست.

تیم مشاوران داخلی پس از بررسی تصاویر ربات پیشرفته که به موقعیت کشتی سانچی در عمق ۱۱۵ متری دریا فرستاده شده بود نتایج کار خود را منتشر کرد. 

اعضای این تیم عبارت بودند از مهندس ناصر ناصری‌نیا، کارشناس برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات زیر آب با ۳۴ سال سابقه فعالیت در واحد عملیات غواصی، تیمسار حسین کاشانی، مدرس آموزشگاه غواصی با ۴۰ سال سابقه فعالیت در نیروی دریایی ارتش و حوزه عملیات غواصی و مهندس محمد دماوندی، کارشناس عملیات غواصی و زیرآبی با  ۸ سال سابقه فعالیت تخصصی در آب‌ شور و فراساحل.

احتمال ورود غواص به لاشه کشتی

با توجه به وضعیت و تغییر شکل سازه کشتی سانچی در اثر حرارت و فشار آب در زمان غرق شدن، کاهش ارتفاع سازه آن از حدود ۲۸ متر تا حدود ۱۳ متر، درهم فشردگی ساختمان کشتی و ریزش اجزای داخلی آن، در جلسات و بررسی‎های اولیه تیم، احتمال ورود غواص به سازه این کشتی غرق شده منتفی اعلام شد.

ظاهرا مدیریت ارشد شرکت ملی نفتکش ایران اصرار داشته است تا تمام راهکارهای اعزام غواص برای جستجوی نشانه‌ای از پیکر جانباختگان بررسی شود اما تیم مشاوران بار دیگر امکان اعزام غواص و ورود به داخل سانچی را رد کردند چرا که منافذ و راه‎های ورود به کشتی مسدود شده یا از بین رفته است.

امکان یافتن نشانه ای از پیکر دریانوردان جانباخته

طبق بررسی کلیه تصاویر دریافتی و با لحاظ تمام شرایط و جوانب حادثه و مدت ۸ روزی که سانچی با درجه حرارت بیش از ۹۰۰ درجه سانتیگراد در آتش سوخت و ذوب شدن آن بر اثر حرارت و فشار ناشی از غرق شدن، حتی به فرض اعزام غواص نمی‌توان به یافتن نشانه‌ای از پیکر جانباختگان امیدوار بود. به عبارت دیگر در شرایط فعلی این کشتی، احتمال موفقیت در یافتن نشانه‌ای از پیکر شهدای سانچی غیرممکن است.

هزینه ۴۰ میلیون یورویی

در خصوص خارج کردن لاشه سانچی نیز با توجه به شرایط ویژه این کشتی، وزن آن، عمق آب و موقعیت جوی و جغرافیایی منطقه و فاصله ۳۰۰ مایلی آن از ساحل، به تجهیزات بسیار پیچیده و پیشرفته‎ای نیاز است که در حال حاضر در دنیا وجود ندارد.

شرکت ملی نفتکش ایران می‌گوید از زمان سانحه سانچی برای مراحل عملیاتی مختلف از جمله ارزیابی اعزام غواص، اعزام ربات و تصویربرداری از کشتی سانچی حدود ۴۰ میلیون یورو هزینه کرده است.

گزارش مشاوران بین‌المللی پروژه

در نامه مکتوب "هانس وان رویج" و "جیکوب هاگن دراپ"، اعضای تیم عملیات شرکت اسمیت به عنوان بهترین شرکت سالویج دنیا به شرکت ملی نفتکش، پس از بررسی همه جانبه و انجام مطالعات تخصصی اعلام شده است که امکان انجام عملیات غواصی برای تفحص و یا بالا کشیدن لاشه کشتی سانچی وجود ندارد.

در این نامه آمده است:

الف) میزان ریسک عملیات غواصی بسیار بالاست و به صورت عمده این ریسک‌ها مربوط به نیروی انسانی می شود که حضورشان برای انجام این عملیات الزامی است. انجام غواصی در چنین عمقی با مشکلات پیچیده و موانع کنترل‌ناپذیر زیست‌محیطی روبرو است که نیازمند هزاران ساعت غواصی زیر آب است.

ب) از روی تجربه و دانش کسب شده از ده‌ها عملیات استخراج شناورهای غرق شده، به نظر ما امکان خارج کردن نفتکش سانچی وجود ندارد. عمق و وضعیتی که نفتکش غرق شده سانچی در آن قرار دارد و جایگاه به خصوص آن، مدل کشتی و شرایط ویژه آن در اثر نوع حادثه عواملی هستند که مانع بیرون کشیدن این کشتی از عمق آب می‌شوند.

پ) مجموع وزن قسمت انتهایی سانچی بایستی دقیق اندازه گیری شود که به نظر می‌رسد با در نظر گرفتن محدوده قوانین ایمنی لازم حداقل حدود ۲۲ الی ۲۵ هزار تن باشد. برای بالاکشیدن سازه عظیم سانچی به علت استحکام ساختاری، فعلاً هیچگونه تجهیزات بالابری وجود ندارد که قادر به انجام چنین عملیاتی باشد.

ت)  برای خارج کردن سازه عظیم سانچی بیش از هزاران ساعت غواصی نیاز خواهد بود. در چنین عمقی برای بیرون کشیدن هرگونه کشتی غرق شده‎ای آن هم با این حجم عظیم و پیچیده، ریسک هرگونه عملیات به حدی خواهد بود که به عقیده ما غیرقابل قبول است.

آگهی
ویدئو: گزارش تصویری از نفتکش سانچی

نفتکش ایرانی سانچی در ١٦ دیماه سال ١٣٩٦ در آب‌های دریای چین با کشتی فله‌بر چینی برخورد کرد و آتش گرفت. سانچی در آن روز با ۳۲ خدمه، حامل ۱۳۶ هزار تن معیانات گازی به مقصد کره جنوبی بود. کشتی سانچی هشت روز در آتش سوخت و در نهایت غرق شد. تنها پیکر سه تن از خدمه کشتی پیدا شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه ماه سرگردانی در دریا؛ دریانورد استرالیایی با خوردن ماهی خام و آب باران زنده ماند

ابطال گواهی فوت ۹ خدمه کشتی سانچی با رای دادگاه: مفقودالاثر هستند

شمار قربانیان جانباختگان غرق شده در دریاچه ویکتوریا به ۱۳۶ نفر رسید