Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آغاز حج در سایۀ نگرانی‌های امنیتی؛ عزم عربستان برای درآمدزایی بیشتر

annual hajj pilgrimage in Mecca
annual hajj pilgrimage in Mecca Copyright  REUTERS/Muhammad Hamed
Copyright  REUTERS/Muhammad Hamed
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات عربستان می‌خواهند تا سال ۲۰۲۰ میلادی شمار زائران حج عمره را به ۱۵ میلیون نفر و حج واجب را به ۵ میلیون نفر برسانند و آمار زائران عمره را تا سال ۲۰۳۰ میلادی تا ۳۰ میلیون نفر افزایش دهند.

آگهی

بیش از دو میلیون زائر مسلمان به سنت هر ساله از سراسر جهان رهسپار شهر مکه در عربستان سعودی شدند تا آداب حج واجب را به جا آورند. این مراسم یکشنبه ۱۹ اوت (۲۸ مرداد) آغاز شد و به مدت ۵ روز ادامه دارد؛ آداب حج در مکانهایی از جمله دره منا، کوه عرفات و مکه اجرا می‌شود.

بنا بر اعلام حمید محمدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران امسال حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی با ۵۸۳ کاروان رهسپار حج شدند که نیمی از آنها ابتدا به مدینه سفر کرده‌اند و نیمی دیگر پس از پایان مراسم حج به مدینه خواهند رفت.

حج یک منبع درآمد حیاتی برای دولت سعودی است. تنها در سال جاری میلادی ۱۴ هزار پرواز داخلی و بین‌المللی به مقصد مکه انجام می‌شود و بنا بر گزارش ایسنا، بیش از ۵۴ میلیون نفر در ۲۵ سال گذشته برای این آیین بزرگ مذهبی به عربستان سفر کرده‌اند.

ریاض که در تلاش است از وابستگی خود به نفت بکاهد، قصد دارد از درآمد حج برای توسعۀ برنامه گردشگری بین‌المللی خود استفاده کند. حج سالانه میلیاردها دلار درآمد نصیب عربستان سعودی می‌کند که حاصل فعالیت هتل‌ها، سیستم حمل و نقل داخلی و بین‌الملل و خرید گردشگران است. مقامات این کشور می‌خواهند تا سال ۲۰۲۰ میلادی شمار زائران حج عمره را به ۱۵ میلیون نفر و حج واجب را به ۵ میلیون نفر برسانند و آمار زائران عمره را تا سال ۲۰۳۰ میلادی تا ۳۰ میلیون نفر افزایش دهند.

عربستان سعودی همچنین قصد دارد امسال از فضاهای بسیار محدود خواب که یادآور کپسول هتل‌های ژاپنی است، برای اسکال زائران حج استفاده کند. این کپسول هتل‌ها نیز در شهر منا در نزدیکی مکه که چادرهای زائران در آنجا برافراشته شده، قرار دارند. عربستان استفاده از این کپسول هتل‌ها را گامی دیگر در راستای مدرن سازی آیین حج توصیف کرده است. هرکدام از این کپسول هتل‌ها کمتر از ۳ متر طول و بیش از ۱ متر ارتفاع دارند و دارای تشک، تهویه و نور لازم هستند.

بهداشت حج

عربستان از ماهها پیش خود را برای برگزاری این مراسم آماده کرده است. بنا بر اعلام وزیر بهداشت این کشور بیش از ۳۰ هزار نفر از کارکنان بهداشت عربستان در ۲۵ بیمارستان آمادۀ ارائه خدمات درمانی رایگان از جمله انجام جراحی‌های پیچیده هستند.

احتمال شیوع بیماری‌های فراگیر در میان زائران که در این پنج روز در محیطهایی بسیار نزدیک به یکدیگر زندگی می‌کنند، از دیگر نگرانی‌هایی است که هرساله مقامات عربستان با آن دست به گریبانند.

...

امنیت حج

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه اعلام کرد که تدابیر لازم برای حفظ امنیت حج و مقابله با هرگونه تهدید امنیتی از جمله پیشگیری از حملات ستییزه جویان یا هر نوع اعتراض سیاسی در این روزها را به اجرا گذاشته است.

عربستان همچنین از دستبندهای الکترونیکی که مجهز به سیستم ردیاب است برای رهگیری حجاج و برقراری ارتباط با آنها استفاده می کند. گفته می‌شود این کار برای دسترسی به حجاج در صورت حوادث غیرقابل پیش‌بینی انجام می شود؛ حوادثی مانند آنچه در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ شمسی) روی داد.

این بزرگترین گردهمایی سالانۀ مسلمانان، در سالهای گذشته دچار حوادث مرگباری از جمله آتش‌سوزی، شورش و سرکوبهای خونین شده است. از جمله در سال ۲۰۱۵ میلادی در جریان اجرای رمی جمرات، شمار قابل توجهی از زائران در اثر ازدحام جمعیت کشته و زخمی شدند. اگرچه ریاض شمار کشته‌شدگان این سال را حدود ۸۰۰ نفر اعلام کرد اما گزارش کشورهایی که شهروندان خود را از دست داده بودند، نشان داد که شمار قربانیان این حادثه بیش از ۲۰۰۰ نفر بوده که از این تعداد ۴۰۰ نفر ایرانی بودند.

سیل در مکه

اولین روز حضور زائران در مکه در سال جاری، توام با وزش شدید باد و رعد و برق بود. شدت باد برخی از چادرهای زائران را در عرفه از جا کند و هواشناسی عربستان نیز دربارۀ احتمال وقوع سیل در مکه هشدار داد.

وزش شدید باد در مکه باعث شد که در اتفاقی کم سابقه پرده کعبه نیز به کناری برود.

حج امسال بدون حضور اتباع قطری برگزار می‌شود

تنش‌های سیاسی میان قطر و عربستان سعودی مانع از آن شده است که شهروندان قطر بتوانند امسال در این مراسم شرکت کنند.

اگرچه عربستان سعودی هرنوع کارشکنی در موضوع سفر زائران قطر به مکه را رد کرده است اما خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات قطری اعلام کرد که قطع روابط دیپلماتیک و کنسولی دو کشور، صدور روادید برای شهروندان قطر را غیرممکن کرده است. شهروندان قطر حتی موفق به ثبت نام در پایگاه اینترنتی وزارت حج نشده‌اند و به گفته مقامات قطر، عربستان مرزهای زمینی را بسته و جلوی پروازهای مستقیم میان دو کشور را نیز گرفته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده ولی فقیه ایران در امور حج: اعتراض به تخصیص دلار ۳۹۰۰ تومانی به حجاج بیجاست

یک نفر در مسجد‌الحرام خودکشی کرد

روحانی ایرانی در مکه مورد ضرب و شتم قرار گرفت