بحران پناهجویان؛ ایتالیا مالت را به اقدام قانونی تهدید کرد

بحران پناهجویان؛ ایتالیا مالت را به اقدام قانونی تهدید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر اروپا می خواهد به ایتالیا کمک کمند می تواند با همین ۱۸۰ پناهجویی شروع کند که در ساحل در انتظار هستند در غیر این صورت ما به پناهجویان روی دریا کمک می کنیم و آنها را به سواحل لیبی بازخواهیم گرداند.»

آگهی

ایتالیا تهدید کرده است که علیه کشور مالت دست به اقدام قانونی می زند. ایتالیا گفته است اگر همسایه‌اش (مالت) تعهداتش را در ارتباط با نجات پناهجویان در دریای مدیترانه انجام ندهد علیه این کشور اقدام می کند.

دانیلو تونینلی، وزیر حمل و نقل ایتالیا مالت را متهم کرده است که مسئولیتش را برای نجات قایق‌های پناهجویان زخمی که از آفریقا راهی اروپا می شوند، انجام نمی دهد و از انجام تعهداتش شانه خالی می کند.

این اختلاف نظر از آنجا آغاز شد که دو کشور بر سر پذیرش ۱۸۰ تا ۱۹۰ پناهجویی که از قایق‌های پناهجویان نجات داده شده‌اند، اختلاف نظر دارند.

مالت روز چهارشنبه از کمک به یک کشتی حامل پناهجویان خوددداری کرد اما این کشور می گوید که از قوانین بین‌المللی پیروی می کند.

این کشتی وقتی به نزدیکی جزیریه لامپدوزای ایتالیا رسید اجازه پهلو گرفتن دریافت کرد، با این وجود اکنون چهار روز است که کشتی در لامپدوزا در انتظار است و ایتالیا و مالت در حال بحث هستند که کدام کشور باید این پناهجویان را بپذیرد.

ایتالیا تنها پذیرفته است که این کشتی ها در بنادرش پهلو بگیرند اما این دیگر کشورهای اروپایی هستند که باید پناهجویان را بپذیرند زیرا رم در سالهای گذشته مسئولیتش را انجام داده است.

در چند ماه گذشته ایتالیا بطور مرتب گفته است که مسئولیتش را در قبال پناهجویان انجام داده است و از اتحادیه اروپا خواسته است که در بحران پناهجویان سهمی داشته باشد.

اتحادیه اروپا هنوز بر سر سیاست سهمیه بندی پناهجویانی که خود را به اروپا می رسانند به توافق نرسیده است.

ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا گفته است که اگر اروپا می خواهد کمک کند می تواند با همین ۱۸۰ پناهجویی شروع کند که در ساحل در انتظار هستند در غیر این صورت «ما پناهجویان را در روی دریا کمک می کنیم و آنها را به سواحل لیبی بازخواهیم گرداند.»

ایتالیا و مالت برای سالها همراه با یکدیگر به نجات پناهجویان در دریای مدیترانه در شمال ساحل لیبی که به مرگبارترین مسیر پناهجویان مشهور است مشغول بوده‌اند.

ایتالیا در سال گذشته با درخواست بیش از ۱۲۰ هزار پناهجو مواجه بوده است و از سال ۲۰۱۵ حدود ۷۰۰ هزار پناهجو خود را به ایتالیا رسانده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۷ سرنشین خودروی حامل پناهجویان در پی فرار از ایست پلیس مجارستان کشته شدند

مالت ۵۴ مهاجر سرگردان در مدیترانه را به شرط مبادله پذیرفت

ایتالیا بنادر خود را به روی مهاجران بست