یونان پس از هشت سال بحران اقتصادی روی پای خود می‌ایستد

یونان پس از هشت سال بحران اقتصادی روی پای خود می‌ایستد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این امر با تلاش خارق‌العاده مردم یونان،‌ همکاری دولت فعلی این کشور و پشتیبانی شرکای اروپایی از راه اعطای وام‌ برای باز پس دادن بدهی‌های این کشور محقق شد.»

آگهی

یونان با موفقیت برنامه سه ساله دریافت‌ کمک‌های مالی را پشت سرگذاشت؛ برنامه‌ای که از سوی کشورهای عضو حوزه پولی یورو برای کمک مالی به این کشور در نظر گرفته شده بود.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ماریو چنتنو، رئيس هئیت مدیره ESM «ساز و کار ثبات اروپایی» روز دوشنبه اعلام کرد: «امروز برای نخستین بار پس از سال ۲۰۱۰ می‌توانیم برنامه کمک مالی به یونان را بدون هیچ برنامه دیگری برای کمک‌های بعدی خاتمه بدهیم،‌ چراکه یونان دیگر می‌تواند روی پای خود بایستد.»

وی در بیانیه خود افزود:‌ «این امر با تلاش خارق‌العاده مردم یونان،‌ همکاری دولت فعلی این کشور و پشتیبانی شرکای اروپایی از راه اعطای وام‌ برای باز پس دادن بدهی‌ها محقق شد.»

مردم یونان با برنامه ریاضت اقتصادی دولت دوران سختی را سپری کرده اند. عکس از رویترز

سازمان «ساز و کار ثبات اروپایی» برای کمک به اقتصاد کلان یونان و ترمیم ساختار مالی بانکهای این کشور، در طول سه سال گذشته نزدیک به ۶۲ میلیارد یورو به یونان وام اعطا کرده است.

مسؤولان ESM ، «ساز و کار ثبات اروپایی» اعلام کردند حدود ۲۴ میلیارد یوروی دیگر در برنامه کمک به آتن پیش‌بینی شده بود که با توجه به شرایط کنونی این کشور دیگر نیازی به آن نیست.

در هشت سال گذشته «ساز و کار ثبات اروپایی» در کنار «صندوق بین‌المللی پول» مجموعا بیش از ۲۶۰ میلیارد یورو به یونان وام داده‌اند؛ این برنامه حمایتی بزرگترین برنامه کمک مالی در تاریخ اقتصاد جهان به شمار می‌رود.

دولت یونان ناگزیر شد برای دریافت این وامها برنامه ریاضت اقتصادی سنگینی را بر مردم خود تحمیل کند. اقتصاد یونان در سالهای گذشته اندک اندک رشد کرده، گرچه گردش مالی آن هنوز ۲۵ درصد کوچکتر از زمان آغاز بحران اقتصادی این کشور است و تا رسیدن به میزان مطلوب راه درازی را در پیش دارد. 

بیشتر بخوانید: 

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجارت زعفران؛ «طلای سرخ» رونق بخش اقتصاد بحران زده یونان

گوردون براون: آرام آرام به سوی یک بحران اقتصادی دیگر می رویم

انتخابات یونان؛ میتسوتاکیس و سیپراس برای آخرین بار نیروهای خود را بسیج می‌کنند