قیمت ارز؛ آیا کوهنوردان مستقل با صعودهای برون مرزی خداحافظی می‌کنند؟

قیمت ارز؛ آیا کوهنوردان مستقل با صعودهای برون مرزی خداحافظی می‌کنند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«بعید می‌دانم سفر برون‌مرزی دیگری بتوان رفت و صعود برون مرزی داشت. قبل سفر به پاکستان برای صعود به گاشربروم بیشترین استرسی که کشیدم از همین ماجرای ارز بود.»

آگهی

افزایش قیمت ارز در ماه‌های اخیر بر روی فعالیت ورزشکاران مستقل مخصوصا کوهنوردانی که خواهان صعودهای برون مرزی هستند تاثیر گذاشته است به‌طوریکه یکی از این کوهنوردان به خبرنگار یورونیوز می‌گوید با ادامه این وضعیت باید قید صعودهای خارجی را بزند.

پروانه کاظمی پرافتخارترین کوهنورد زن ایران است. او به تازگی از گاشربروم ۲ به تهران بازگشته و به دلیل تغییرات آب و هوایی و بهمن و بوران شدید در منطقه، موفق به صعود به قله نشده است. با این حال او صعود به پنج قله ۸ هزارمتری جهان را در کارنامه دارد و تنها زن ایرانی به شمار می‌آید که چنین کارنامه پر و پیمانی از صعودهای بین‌المللی به دست آورده، آن هم به طور مستقل و بدون حمایت فدراسیون کوهنوردی و نهادهای دولتی.

اکنون نیز با بحران ارزی پیش آمده در کشور خیلی صریح به یورونیوز می‌گوید: «بعید می‌دانم سفر برون‌مرزی دیگری بتوان رفت و صعود برون مرزی داشت. قبل سفر به پاکستان برای صعود به گاشربروم بیشترین استرسی که کشیدم از همین ماجرای ارز بود.»

او اضافه می‌کند: «ورزش کوهنوردی ارتفاع به‌گونه‌ای است که باید تمام وسایل خارجی باشند و حتی در تهیه وسیله کوهنوردی هم با این قیمت ارز به مشکل برمی‌خوریم.»

پروانه کاظمی

وی با اشاره به اینکه اگر یک کوهنورد مستقل از این مرحله عبور کند، مشکل دیگری پیش می‌آید: «قرارداد با شرکت خارجی باید بسته شود که لازم است چندین هزار دلار به آن‌ها داده شود. شرایط به‌گونه‌ای است که شما حتی اگر پول هم داشته باشید نمی‌توانید ارز بخرید.»

بیشتر بخوانید:

خانم کاظمی می‌گوید برای صعود اخیرش به گاشربروم ۲ تنها ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی داده شد: «آن زمان که می‌خواستم به اورست بروم همین مشکل را داشتم. به بانک مرزی نامه دادم که اگر امکان دارد به من ارز دولتی بدهید چون برای ثبت یک رکورد جهانی برای ایران این سفر را انجام می‌دهم. اصلا به من جوابی ندادند. الان که دیگر وضعیت جای خود دارد.»

او تصریح می‌کند: «در حال حاضر بعید نیست که به من بگویند که چرا اصلا ورزش می‌کنم. به همین خاطر بعید می‌دانم بتوان با این وضعیت به صعودهای بین‌المللی دیگری فکر کرد.»

وی درباره تجربه آخر خودش می‌گوید: « روز آخری که می‌خواستم بروم باید مقداری دلار می‌خریدم. وقتی تلفن می‌زدم می‌گفتند قیمت ۷ هزار و ۴۰۰ تومان است. وقتی به صرافی می‌رسیدم قیمت ۷ هزار و ۵۰۰ می‌شد. تصمیم که می‌گرفتم قیمت به ۷ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسید. اصلا نمی‌دانستم چه باید بکنم؟»

گویا شرایط ارزی در کشور کوهنوردان مستقلی چون پروانه کاظمی را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. مشکلاتی که شاید به عدم تداوم برنامه‌ریزی صعودهای بین‌المللی این دسته از کوهنوردان بینجامد. تیم‌های ملی مختلف کماکان با حمایت فدراسیون‌ها در حال اعزام به مسابقات بین‌المللی هستند و ورزشکاران مستقل در رشته‌هایی چون کوهنوردی باید خودشان را برای روزهای سخت پیش رو آماده کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوهنوردان مفقود شده در ارتفاعات سبلان؛ جسد ۲ زن پیدا شد؛ کوهنورد سوم زنده اما حالش وخیم است

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت

سارا سفری، نخستین ایرانی فاتح «قلل هفتگانه»: مهسا امینی خورشید ایران بود