Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجرای پروژه نسل جدید قطارهای ما فوق صوت در یک روستای فرانسوی

اجرای پروژه نسل جدید قطارهای ما فوق صوت در یک روستای فرانسوی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این فن‌آوری اگر روزی در ایران مورد استفاده قرار گیرد مسیر تهران به مشهد را می توان در مدت کمتر از پنجاه دقیقه طی کرد.

آگهی

یک شرکت کانادایی فعال در زمینه حمل و نقل ریلی، روستایی در فرانسه با جمعیت ۳۸۰ نفر را برای آزمایش بازدهی فناوری جدید هایپرلوپ خود انتخاب کرده است.

هایپرلوپ نسل جدیدی از فناوری حمل و نقل است که هدف آن ایجاد تحول و انقلابی نوین در زمینه حمل و نقل با سرعت بالا است. این فناوری که در وب فارسی از آن به «ابر چنبر» نیز نام برده می شود نخستین بار توسط ایلون مسک، بنیانگذار شرکت های بزرگی چون تسلا موتورز، پی‌پل و اسپیس‌اکس ارائه و معرفی شد.

ایده اصلی این پروژه حمل مسافر یا کالا با کپسول هایی است که تحت شرایط خلأ و با سرعت صوت (۱۲۲۰ کیلومتر در ساعت) داخل لوله هایی که حکم ریل را ایفا می کنند، حرکت می کند. این تکنولوژی بیش از فناوری ریلی از بخش ها فضایی و هوا فضا الهام گرفته است.

نمونه ای از کپسول حمل مسافر که توسط شرکت ترانسپود ارائه شده

شرکت کانادایی ترانسپود TransPod هزینه نصب تجهیزات و راه اندازی این پروژه را که قرار است ابتدای سال آینده میلادی شروع شود، ۲۱ میلیون یورو تخمین زده است.

مهمترین مزیت این پروژه شکستن رکورد قطارهای پر سرعتی است که هم اکنون در خطوط راه آهن فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی در حال تردد هستند. حداکثر سرعت تعیین شده برای قطارهای با سرعت بالا موسوم به TGV حدود ۵۷۴ کیلومتر در ساعت است که با اجرای این پروژه در منطقه ای روستایی واقع در مرکز فرانسه شکسته خواهد شد.

شرکت ترانسپود TransPod درخواست مجوز نصب و راه اندازی تجهیزات این پروژه را هفته گذشته به فرمانداری شهرستان اوت-وین ارائه کرده است. به گفته یکی از مسئولان این شرکت قرار است ماه نوامبر پروانه راه اندازی این پروژه از سوی فرمانداری صادر و ابلاغ شود.

منطقه ای در مرکز فرانسه که قرار است پروژه هایپرلوپ در آن عملیاتی شود

حدود دوازده شرکت در دنیا در حال حاضر به فعالیت در زمینه فناوری هایپرلوپ اشتغال دارند که چهار عدد از آنها شرکت های عمده این بخش محسوب می شوند. شرکت کانادایی ترانسپود یکی از این چهار شرکت است که با سه شرکت دیگر آمریکایی یعنی «بورینگ کمپانی» The Boring company, «ویرجین هایپرلوپ وان» Virgin Hyperloop One و «هایپرلوپ ترانسپورتیشن تکنولوژی» Hyperloop Transportation Technologies رقابت دارد.

این تکنولوژی اگر روزی (بر فرض محال) در ایران مورد استفاده قرار گیرد مسیر تهران به مشهد را می توان در مدت کمتر از پنجاه دقیقه طی کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن؛ قطار سریع‌السیر «هلو کیتی» به راه افتاد

ادغام آلستوم و زیمنس؛ نگرانی از آینده صنعت حمل و نقل ریلی فرانسه

سوئیس طولانی ترین تونل قطار جهان را افتتاح کرد