عرضه نفت با تخفیف ایران رکورد ۱۴ ساله را شکست

نفت ایران
نفت ایران Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت ملی نفت ایران با کاهش قیمت رسمی فروش نفت خود به خریداران آسیایی در ماه سپتامبر، رکورد پایین‌ترین قیمت نفت در طول ۱۴ سال اخیر را نسبت به نرخ اول بازار خاورمیانه شکسته است.

آگهی

شرکت ملی نفت ایران با اعمال تخفیف در قیمت رسمی فروش نفت خود به خریداران آسیایی در ماه سپتامبر، رکورد پایین‌ترین قیمت نفت در  ۱۴ سال اخیر را نسبت به نرخ اول بازار خاورمیانه شکسته است.

کشورهای عضو اوپک به طور معمول بهای نفت خود را بر اساس فرمول قیمت‌گذاری بزرگترین تولید‌کننده نفت خاورمیانه، عربستان سعودی، تغییر می‌دهند. به این معنی که اگر این کشور بهای نفت خود را افزایش دهد، مابقی کشورها نیز به نسبتی نرخ فروش نفت خود را افزایش می‌دهند. این مکانیزم هماهنگ سبب می‌شود تا صادرکنندگان نفت در فاصله تقریبا یکسانی از یکدیگر قرار بگیرند. امری که اکنون ایران از آن فاصله گرفته است و می‌تواند منجر به تنش در بازار قیمت‌ها شود.

مطابق داده‌های مقایسه‌ای پایگاه اقتصادی بلومبرگ، تفاوت نرخ قیمت‌گذاری شده نفت ایران در قیاس با نرخ اصلی بازار از سال ۲۰۰۴ بدین‌سو بی‌سابقه بوده است.

یک مقام وزارت نفت ایران که نخواسته است نامش فاش شود در واکنش به خبرها مبنی بر ارزان فروشی نفت به مشتریان آسیایی به ایرنا گفته است: «دادن تخفیف به مشتریان جزئی از ذات بازارهای جهانی به شمار می‌رود که توسط همه صادرکنندگان نفت انجام می‌شود.»

در پی وضع تحریم‌های نفتی توسط آمریکا که از ماه نوامبر آغاز خواهند شد، ایران تلاش می‌کند با ارائه تخفیف‌ در قیمت‌، مشتریان آسیایی را  به خرید و پذیرش ریسک ترغیب کند. مقامات آمریکا از کشورهای جهان خواسته‌اند به واردات نفت از ایران خاتمه دهند.

هند، کره جنوبی و ژاپن عمده واردکنندگان آسیایی نفت ایران اعلام کرده‌اند که در حال متوقف کردن خرید نفت از ایران هستند. چین با این‌حال از قبول درخواست آمریکا برای کاهش خرید نفت از ایران خودداری کرده‌ است، هرچند گفته است میزان واردات خود را از ایران افزایش نخواهد داد.

بیشتر بخوانید:

متوسط صادرات نفت ایران بدون احتساب میعانات گازی در چهار ماه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بوده است.

تحریم‌های نفتی آمریکا از روز ۴ نوامبر/۱۳ آبان آغاز خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس توتال: نمی‌توانم به خاطر ایران شرکت را در معرض تحریم قرار دهم

هکرهای مرتبط با اسرائیل مسئولیت «حمله سایبری» به جایگاه‌های سوخت در «سراسر ایران» را برعهده گرفتند

هم‌پیمانی با قدرت‌های نوظهور اقتصادی؛ عضویت در بریکس چه دستاوردی برای ایران دارد؟