سمیر امین اقتصاددان مشهور ضد جهانی‌شدن درگذشت

Samir Amin
Samir Amin
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اقتصاددان برجستۀ آفریقایی که یکی از روشنفکران قرن بیستم در نقد نظام سرمایه‌داری جهانی محسوب می‌شد، معتقد بود که دیدگاههای مارکس «هرگز تا این اندازه مفید نبوده است».

آگهی

سمیر امین، اقتصاددان برجستۀ مصری‌-فرانسوی و از چهره‌های مخالف جهانی‌سازی درگذشت.

این نظریه پرداز مارکسیست-مائوئیست، از چهره‌های اصلی جنبش موسوم به «نوعِ دیگری از جهانی شدن» (altermondialisme) بود.

سمیر امین در سال ۱۹۳۱ میلادی در قاهره از پدری مصری و مادری فرانسوی که هر دو پزشک بودند، به دنیا آمد و یکشنبه ۱۲ اوت در ۸۷ سالگی در پاریس درگذشت.

سمیر امین از دانشگاههای پاریس در دو رشتۀ علوم سیاسی و علوم اقتصادی فارق‌التحصیل شد و در دانشگاههای فرانسه و سنگال به عنوان استاد علوم اقتصادی به فعالیت پرداخت.

این اقتصاددان برجستۀ آفریقایی‌تبار که یکی از روشنفکران قرن بیستم در نقد نظام سرمایه‌داری جهانی محسوب می‌شد، معتقد بود که دیدگاههای مارکس «هرگز تا این اندازه مفید نبوده است».

سمیر امین به عنوان یک طرفدار جدیِ نوع دیگری از جهانی‌شدن یا «جهانی دگر سازی» بر این باور بود که منطق سرمایه‌داری یعنی سود، اساس نابودی کرۀ زمین است. او زندگی خود را صرف ارائه تحلیل‌هایی دربارۀ ارتباط میان توسعه در کشورهای مرکز یعنی دنیای سرمایه‌داری و کشورهای پیرامونی یعنی کشورهای جهان سوم کرد.

او برای مدتی بیش از چهل سال ساکن شهر داکار، پایتخت سنگال بود و از بنیانگذاران موسسۀ توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی آفریقا در داکار محسوب می‌شد.

سمیر امین به عنوان مشاور با شماری از دولتهای آفریقایی همکاری کرد و از بنیانگذاران یکی از اولین انجمن‌های غیردولتی فراملی آفریقایی به نام «Enda-Tiers Monde» در داکار بود.

او از مدافعان بزرگ جوانان ملتهای آفریقا محسوب می‌شد و دیدگاههایش تاثیر عمیقی بر اندیشه‌های نسل جدید اقتصاددانان آفریقایی گذاشت.

سمیر امین معتقد بود که باید نظم جهانی را که هم اکنون اساس آن بر سرمایه‌داریِ مالی گذاشته شده، دوباره تعریف کرد و باید نهادهایی مانند سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را حذف کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وینی ماندلا، کنشگر بزرگ آفریقای جنوبی درگذشت

بازندگان و برندگان اقتصاد سال ۹۶؛ جیب‌های چه کسانی پرپول‌تر شد؟

دستاوردهای جوانان آفریقایی فارغ التحصیل بازرگانی در ژاپن برای اقتصاد آفریقا