Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله طالبان به غزنی افغانستان؛ دولت کنترل شهر را بازپس گرفت

حمله طالبان به غزنی افغانستان؛ دولت کنترل شهر را بازپس گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخن‌گوی طالبان، ذبیح‌الله مجاهد اعلام کرد که دو ایستگاه بازرسی پلیس و زندان غزنی را اشغال کرده و زندانیان را آزاد و به جای امن رسانده‌اند.

آگهی

در پی حمله گسترده طالبان به شهر غزنی در روز گذشته (جمعه ۱۹ مرداد)، مقامات بلندپایه افغانستان اعلام کردند که کنترل شهر را روز شنبه بازپس گرفتند.

سخن‌گوی وزارت کشور، نجیب دانش در یک نشست مطبوعاتی ظهر شنبه ۱۱ اوت (۲۰ مرداد) گفت:«نیروهای کمکی وارد غزنی شده‌اند و درگیری با طالبان هنوز در شمال شهر ادامه دارد اما وضعیت کاملا تحت کنترل است.»

از سوی دیگر شاه‌گل رضایی، نماینده شهر غزنی در پارلمان افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفت:« دولت مرکزی در کابل اعلام کرده است که وضعیت غزنی تحت کنترل است اما مقامات محلی به ما می‌گویند که درگیری‌ با طالبان در حومه شهر ادامه دارد.»

نماینده شهر غزنی تصریح کرد که طالبان برق شهر را قطع کرده‌ است و امکان برقراری ارتباط با غزنی وجود ندارد.

این دومین بار است که طالبان توانسته‌ است در طی سه ماه گذشته کنترل بخش‌هایی از شهر را هر چند به صورت موقتی در دست بگیرد.

بیشتر بخوانید: حمله گسترده طالبان به غزنی؛ از تصرف بر مرکز شهر تا دفع حملات

شامگاه جمعه، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که ارتش کنترل غزنی را بر عهده گرفته است و نیروها در جستجوی طالبان که در میان مردم عادی پناه گرفته‌اند، خانه‌‌ها را تک به تک تجسس می‌کنند.

تلویزیون طلوع به نقل از یک مقام محلی می‌گوید که وضعیت در سه چهارم شهر غزنی آرام است و شلیک‌های پراکنده‌ای در قسمت غربی شهر به گوش می‌رسد.

این مقام محلی اضافه کرد که مغازه‌ها در روز شنبه کار خود را از سر گرفته‌اند.

از سوی دیگر طالبان با انتشار بیانیه‌های مختلف اعلام کرد:« مجاهدین با پیروزی توانستند بر یک گردان پیروز شوند و سلاح، مهمات و چهار کامیون را به غنیمت ببرند.»

رویترز
نیروهای طالبان در ولایت ننگرهاررویترز

سخن‌گوی طالبان، ذبیح‌الله مجاهد اعلام کرد که دو ایستگاه بازرسی پلیس و زندان غزنی را اشغال کرده و زندانیان را آزاد و به جای امن رسانده‌اند.

بر اساس گزارش مقام‌های محلی بعد از ۳۶ ساعت حمله طالبان، ۱۶ کشته از جمله ۱۴ سرباز، ۳۳ زخمی که ۲۵ نفر از نیروی امنیتی افغانستان و ۸ شهروند عادی هستند به بیمارستان منتقل شده‌اند.

عکس‌هایی از اجساد نیروهای طالبان که در طی حملات روز گذشته غزنی، کشته شده‌اند در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

رییس پلیس غزنی، فرید احمد مارشال به خبرگزاری‌ها گفت:«نیروهای طالبان حملات وسیع خود را پنج‌شنبه شب در حدود ساعت ۱۱با به آتش‌کشیدن ایستگاه‌های پلیس در اطراف شهر آغاز کردند.»

مرکز فرماندهی نیروهای ارتش ایالات متحده آمریکا در کابل اعلام کرد که بالگرد‌ها و پهپاد‌های نظامی آمریکا از نیروهای دولت افغانستان حمایت هوایی کردند.

آگهی
رویترز
نیروی ارتش ایالات متحده آمریکا در افغانستانرویترز

نماینده شهر غزنی به خبرگزاری فرانسه گفت:«دولت به ما اعلام کرده است که جمعه شب نیروهای کمکی به صورت زمینی و هوایی به غزنی اعزام شده‌اند اما هنوز نگرانیم و نگرانی خود را به دولت اعلام کرده‌ایم.»

نماینده شهر غزنی افزود:«ما به عبدالله عبدالله، رییس اجرائیه افغانستان هشدار دادیم که احتمال سقوط غزنی به دست نیروهای طالبان وجود دارد.»

خانم رضایی تصریح کرد که او و دیگر نماینده‌های شهر غزنی در هفته‌های اخیر بارها از ضعف شهر غزنی و در خطر بودن آن از جانب نیروهای طالبان به دولت مرکزی تذکر داده و خواستار اعزام نیروهای کمکی شده بودند.

این چهارمین بار در سال‌های اخیر است که طالبان به مراکز شهرهای افغانستان راه پیدا می‌کند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند