تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در واکنش به حمله با گاز اعصاب در بریتانیا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در واکنش به حمله با گاز اعصاب در بریتانیا

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که از اواخر ماه اوت تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به اجرا خواهد گذاشت. این تصمیم پس از آن گرفته شد که برای واشنگتن مسجل شد که مسکو در پروندۀ حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال و دخترش نقش داشته است.

بنا بر اعلام هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اکنون مشخص شده است که روسیه برخلاف قوانین بین‌الملل از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی کشنده علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

قرار است تحریم‌های جدید در دو مرحله اجرایی شوند و تاثیرات بیشتری در مقایسه با تحریم‌های پیشین داشته باشند.

مرحلۀ اول تحریم‌ها احتمالا ۲۲ اوت و مرحلۀ دوم، سه ماه بعد آغاز خواهد شد و شامل موضوعاتی از جمله ممنوعیت صدور مجوز برای صادرات هر گونه کالا یا فناوری‌هایی می‌شود که از نظر امنیت ملی حساس باشد.

بنا بر اعلام یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، اجرای این تحریم‌ها بر صدها میلیون دلار تجارت روسیه تاثیر گذاشته و کالاهایی همچون موتورهای توربینهای گازی، وسایل الکترونیکی و تجهیزات کالیبراسیون را هدف قرار داده است.

این تحریم‌ها با استناد به قانون کنترل و حذف تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مصوب ۱۹۹۱ میلادی وضع شده است. این مصوبۀ کنگره آمریکا همچنین معیارهایی را تعیین کرده است که روسیه می‌تواند با اتکا به آنها از اجرای مرحلۀ دوم تحریم‌ها که پس از ۹۰ روز عملی می‌شود، جلوگیری کند.

مرحلۀ دوم تحریم‌ها شامل تنبیهاتی از جمله محدود شدن شمار پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفلوت از مسکو به آمریکا، محدودیت در اعطای وام‌های بانکی به روسیه، محدودیت بیشتر در واردات و صادرات به روسیه از جمله در داد و ستدهای حوزۀ نفت و گاز و حتی محدودیت در روابط دیپلماتیک می‌شود.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و جاسوس دوجانبه این کشور و یولیا، دختر ۳۳ ساله‌اش ماه مارس گذشته در حالی که در کما بودند روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری در جنوب انگلستان پیدا شدند و تحقیقات نشان داد که درِ ورودی خانه آنها آلوده به گاز نوویچوک بوده است.

پلیس بریتانیا همچنین با بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته به این نتیجه رسید که چند شهروند روس در حمله به اسکریپال دست داشته‌اند.

در واکنش به حادثۀ حمله به اسکریپال، آمریکا و متحدان اروپایی بریتانیا همبستگی خود را با لندن اعلام و بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به اینسو را آغاز کردند؛ روسیه نیز در تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

اسکریپال از زمان پایان دورۀ مداوا در بیمارستان، در مکانی محرمانه به سر می‌برد و مسکو نیز بارها هرگونه دخالت در حمله به اسکریپال را رد کرده است.

بیشتر بخوانید: