تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در واکنش به حمله با گاز اعصاب در بریتانیا

تحریم‌های آمریکا علیه روسیه در واکنش به حمله با گاز اعصاب در بریتانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اکنون مشخص شده است که روسیه برخلاف قوانین بین‌الملل از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی کشنده علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که از اواخر ماه اوت تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه به اجرا خواهد گذاشت. این تصمیم پس از آن گرفته شد که برای واشنگتن مسجل شد که مسکو در پروندۀ حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال و دخترش نقش داشته است.

بنا بر اعلام هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اکنون مشخص شده است که روسیه برخلاف قوانین بین‌الملل از سلاح‌های شیمیایی یا بیولوژیکی کشنده علیه شهروندان خود استفاده کرده است.

قرار است تحریم‌های جدید در دو مرحله اجرایی شوند و تاثیرات بیشتری در مقایسه با تحریم‌های پیشین داشته باشند.

مرحلۀ اول تحریم‌ها احتمالا ۲۲ اوت و مرحلۀ دوم، سه ماه بعد آغاز خواهد شد و شامل موضوعاتی از جمله ممنوعیت صدور مجوز برای صادرات هر گونه کالا یا فناوری‌هایی می‌شود که از نظر امنیت ملی حساس باشد.

بنا بر اعلام یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، اجرای این تحریم‌ها بر صدها میلیون دلار تجارت روسیه تاثیر گذاشته و کالاهایی همچون موتورهای توربینهای گازی، وسایل الکترونیکی و تجهیزات کالیبراسیون را هدف قرار داده است.

این تحریم‌ها با استناد به قانون کنترل و حذف تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک مصوب ۱۹۹۱ میلادی وضع شده است. این مصوبۀ کنگره آمریکا همچنین معیارهایی را تعیین کرده است که روسیه می‌تواند با اتکا به آنها از اجرای مرحلۀ دوم تحریم‌ها که پس از ۹۰ روز عملی می‌شود، جلوگیری کند.

مرحلۀ دوم تحریم‌ها شامل تنبیهاتی از جمله محدود شدن شمار پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفلوت از مسکو به آمریکا، محدودیت در اعطای وام‌های بانکی به روسیه، محدودیت بیشتر در واردات و صادرات به روسیه از جمله در داد و ستدهای حوزۀ نفت و گاز و حتی محدودیت در روابط دیپلماتیک می‌شود.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ پیشین سرویس اطلاعات نظامی روسیه و جاسوس دوجانبه این کشور و یولیا، دختر ۳۳ ساله‌اش ماه مارس گذشته در حالی که در کما بودند روی نیمکتی در پارک شهر سالزبری در جنوب انگلستان پیدا شدند و تحقیقات نشان داد که درِ ورودی خانه آنها آلوده به گاز نوویچوک بوده است.

پلیس بریتانیا همچنین با بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته به این نتیجه رسید که چند شهروند روس در حمله به اسکریپال دست داشته‌اند.

در واکنش به حادثۀ حمله به اسکریپال، آمریکا و متحدان اروپایی بریتانیا همبستگی خود را با لندن اعلام و بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به اینسو را آغاز کردند؛ روسیه نیز در تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

اسکریپال از زمان پایان دورۀ مداوا در بیمارستان، در مکانی محرمانه به سر می‌برد و مسکو نیز بارها هرگونه دخالت در حمله به اسکریپال را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا از فراخوان بریتانیا برای تحریم بیشتر روسیه استقبال نکرده است

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟