Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش روسیه به تحریم‌های آمریکا؛ کاهش ارزش روبل به پایین‌ترین حد دو سال گذشته

Russian rouble
Russian rouble Copyright REUTERS/Maxim Zmeyev
Copyright REUTERS/Maxim Zmeyev
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرچه دور جدید تحریم‌ها، ممنوعیتهایی را برای صادرات هر گونه کالا یا فناوریِ حساس از نظر امنیت ملی وضع کرده اما آمریکا برای همکاری‌های فضایی دولتی و موضوعاتی که به ایمنی در پروازهای مسافربری مربوط شود، استثناهایی قائل شده است.

آگهی

روسیه تحریم‌های جدید آمریکا را بشدت محکوم و بار دیگر ادعای مشارکت در حمله با گاز اعصاب در شهر سالزبری بریتانیا را رد کرد.

سفارت روسیه در ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به دور از ذهن خواندن اتهامات وارد شده، اعلام کرد که یافته‌های واشنگتن در این پرونده هیچ پشتوانۀ مستندی ندارد. در این بیانیه آمده است: «ما عادت کرده‌ایم که چیزی دربارۀ حقایق یا شواهد نشنویم.»

سفارت روسیه اعلام کرد که مسکو همچنان خواستار انجام تحقیقات باز و شفاف دربارۀ پروندۀ حمله با گاز اعصاب به سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبۀ روس و دخترش در سالزبری است.

واکنش کرملین

کرملین تحریم‌های جدید را بر اساس قوانین بین‌الملل «غیرقابل قبول» و «غیرقانونی» خواند و با تاکید بر ثبات سیستم مالی روسیه، آمریکا را یک بازیگر غیرقابل پیش‌بینی در عرصۀ بین‌الملل توصیف کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در جریان یک نشست خبری این اقدام آمریکا را «کاملا غیردوستانه» خواند؛ با این وجود افزود که مسکو همچنان امیدوار به بهبود روابط با واشنگتن است.

تاثیر تحریم‌های جدید بر ارزش روبل

انتشار خبر اعمال تحریم‌های جدید، بر نگرانی‌ سرمایه گذاران دربارۀ احتمال تاثیرگذاری بیشتر تحریم‌های آمریکا بر دارایی‌های روسیه افزود و در پی آن و با سقوط ارزش اوراق قرضه دولتی، ارزش پول ملی بزرگ‌ترین صادرکننده انرژی جهان نیز به پایین‌ترین حد در دو سال گذشته رسید.

با آغاز معاملات بازارهای مالی مسکو در روز پنج‌شنبه و ترس از گرفتار شدن این کشور در مارپیچی از تحریم‌های بی‌پایان، ارزش برابری روبل روسیه در مقابل دلار آمریکا ۱.۸ درصد کاهش یافت. این در حالی بود که یک روز پیش از این نیز در پی انتشار خبر اعمال تحریم‌های جدید، ارزش برابری روبل بیش از ۳ درصد کاهش یافته بود.

اگرچه دور جدید تحریم‌ها، ممنوعیتهایی را برای صادرات هر گونه کالا یا فناوریِ حساس از نظر امنیت ملی وضع کرده اما آمریکا همچنان برای همکاری‌های فضایی دولتی و موضوعاتی که به ایمنی در پروازهای مسافربری مربوط شود، استثناهایی قائل شده است.

واکنش وزیر دارایی روسیه

آنتون سیلانوف، وزیر دارایی روسیه نیز گفت که دولت و بانک مرکزی کشورش ابزارهایی برای حفظ ثبات مالی در اختیار دارند که در صورت لزوم از آنها استفاده می‌کنند.

او در بیانیه‌ای اعلام کرد اقتصاد روسیه نشان داده که همواره در برابر تحریم‌ها و نوسانات قیمت نفت پایدار است.

واکنش دومای روسیه

سرگئی ریابوخین، نمایندۀ پارلمان روسیه نیز اعلام کرد که در صورت اعمال تحریم‌های جدید توسط واشنگتن، مسکو می‌تواند صادرات موتور موشکهای RD-180 خود به آمریکا را محدود کند. آمریکا برای پرتاب‌ ماهواره‌های نظامی‌ خود به فضا به موتور این موشکها نیاز دارد.

علاوه بر آقای ریابوخین، نماینده روسیه در سازمان دیده‌بان منع سلاح‌های شیمیایی نیز اعلام کرد که غرب در پروندۀ مسمومیت سرگئی اسکریپال، همزمان هم قاضی بوده است و هم دادستان و عامل اجرای حکم. در چنین وضعیتی چرا این روسیه است باید بی‌گناهی خود را ثابت کند و نه طرف دیگر پرونده؟

واکنش بریتانیا به تحریم‌های جدید آمریکا

بریتانیا اعلام کرد که مسکو و دیگر کشورهایی که از سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌کنند، باید بداند که استفاده از این سلاح‌ها هزینه‌هایی را به همراه دارد و باید بهای این کارشان را بپردازند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در یک پیام توییتری نوشت: «اگر می‌خواهیم استفاده از سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی از جمله گاز اعصاب را که در قرن ۲۱ [استفاده از آنها] برای کشورهایی مانند روسیه به امری عادی تبدیل شده متوقف کنیم، [باید به آنها بفهمانیم] که این کار بهایی دارد. از آمریکا برای ایستادن در این موضوع در کنار ما سپاسگزاریم.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاخ سفید: تحریم های روسیه تا زمان بازگردان کریمه به اوکراین برقرار خواهد بود

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه

بحثِ ممنوعیت حجاب اسلامی در روسیه؛ رویکرد دولت پوتین، مفتی‌ها و رهبران جمهوری‌های خودمختار چیست؟