موج گرما در اروپا؛ آتش مهار نشدنی در پرتغال و اسپانیا، تعطیلی شکلات‌فروشی‌ها در بلژیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
موج گرما در اروپا؛ آتش مهار نشدنی در پرتغال و اسپانیا، تعطیلی شکلات‌فروشی‌ها در بلژیک

دمای بالای هوا در اروپا ظرف هفته‌های اخیر زندگی را در پاره‌ای از مناطق این قاره با مشکل مواجه کرده است.

آتش عظیم در جنگل‌های پرتغال که از ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز قابل مشاهده است، یک شهر توریستی در این کشور را تهدید می‌کند.

پاتریشیا گاسپار، سخنگوی سازمان امداد و نجات پرتغال گفته است که ۱۲۰۰ آتش‌نشان این کشور در تلاش برای مهار آتش گسترده‌ای هستند که به شهر توریستی مونشیک در جنوب پرتغال نزدیک می‌شود.۲۵۰ تن از ساکنان دهکده‌های مجاور تخلیه شده‌اند.

این حریق تا کنون ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های این ناحیه را در کام خود فرو برده است.

ببینید:مبارزه آتش‌نشان با حریق سرکش در جنگل‌های پرتغال

بنا بر اعلام مقامات پرتغال ۳۴۰ ماشین آتش‌نشانی و ۱۶ هواپیمای اطفای حریف در این عملیات شرکت داشتند. سال گذشته در اثر دو آتش‌سوزی‌ بزرگ فصلی ۱۱۴ تن در پرتغال جان باختند و مقامات تلاش می‌کنند از تکرار تراژدی جلوگیری کنند. آتش‌سوزی جاری تا کنون ۳۰ زخمی برجا گذاشته است.

عکس‌های الکساندر گرست، فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی از آتش‌سوزی پرتغال

بیشتر بخوانید:

در اسپانیا نیز آتش‌سوزی در منطقه والنسیا ادامه دارد و ۱۵۰۰ هکتار از جنگل‌های این ناحیه سوخته‌اند. تنها در شب دوشنبه ۲۵۰۰ تن از منطقه تخلیه شده‌اند، در حالی که تا به حال ۵ نفر کشته‌ شده‌اند.

گرما در اسپانیا، همچون پرتغال، در آخرهفته گذشته رکورد جدیدی را ثبت کرد و در گرانادا به ۴۶.۶ درجه سانتی‌گراد رسید.

در بلژیک موج گرما صنعت شکلات‌سازی را با بحران مواجه کرده است. شرکت شکلات‌سازی «دلهایز»، یکی از سه شرکت بزرگ شکلات‌سازی این کشور، از هفته گذشته رساندن شکلات به ۷۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای خود را به دلیل بیم از آب‌شدن محصولات در حین جابجایی متوقف کرده است.

آب‌و‌هوای گرم و خشک سال ۲۰۱۸ اروپا بخشی از رخداد عظیم‌تر رقیق‌شدن توده هوای جوی در نیم‌کره شمالی و گرمایش متعاقب زمین محسوب می‌شود که از بین رفتن پوشش‌‌های گیاهی و آتش‌سوزی‌های گسترده را سبب شده است.

پیش‌بینی می‌شود ظرف روزهای آینده از دمای هوای در اروپا کاسته شود.