سینه‌بند ایرانی متعلق به قرن ۱۹ میلادی در موزه انگلستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سینه‌بند ایرانی متعلق به قرن ۱۹ میلادی در موزه انگلستان
کپی رایت  The Holburne Museum

یک سینه‌بند ایرانی که الن جورجیانا تانر، شهروند بریتانیایی (متولد ۱۸۴۷میلادی، درگذشته ۱۹۳۷میلادی) در جریان سفرش به خاورمیانه در دهۀ ۱۸۹۰ میلادی آن را خریده، در میان اشیاء تاریخی است که موزۀ هالبورن انگلستان آنها را در نمایشگاهی با عنوان «آنچه در قرن ۱۹ در بازارهای ایران می‌توان خرید» به نمایش گذاشته است.

این سینه‌بند ابریشمین یادآور آغاز عصر مدرنیته در ایران است و این مجموعه برای اولین بار است که در معرض بازدید علاقمندان قرار می‌گیرد. 

خانم تانر این اثر کم نظیر را در اواخر دهه ۲۰ میلادی به همراه مجموعه‌ای شامل ۸۰ شیء تاریخی از پارچه‌ها و پوشاک باشکوه و تزئینی و ظریف گرفته تا آثار فلزکاری و چوبکاری، به موزه هالبورن اهدا کرده است.

او سفر به خاورمیانه را با دو راهنمای محلی و بر پشت اسب طی کرده و این مجموعه را پس از بازدید از کشورهایی همچون ایران و عراق تهیه کرده است.

کاترین جونز، مدیر نمایشگاه می‌گوید: «احتمالا الن تانر دومین زنی بوده که در آن دوران به تنهایی به خاورمیانه سفر کرده است. در مجموعه‌ای که او با خود به اروپا آورده گلدان‌های فلزی، مجسمه‌ها، تابلوهای میناکاری، کارتهای بازی و تعدادی لباس نیز دیده می‌شود. او این اشیاء را از بازارهای شیراز، اصفهان و کرمان خریده است.»

این نمایشگاه تا ۲۱ اکتبر در موزه هالبورن شهر بث (Bath) در جنوب غرب انگلستان برای بازدید علاقمندان دایر است.

The Holburne Museum
The Holburne Museum
The Holburne Museum

بیشتر بخوانید: