Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس کل بانک مرکزی ایران: معامله ارز دیگر قاچاق محسوب نمی‌شود

رئیس کل بانک مرکزی ایران: معامله ارز دیگر قاچاق محسوب نمی‌شود
Copyright ایلنا/آرشیو
Copyright ایلنا/آرشیو
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس سیاست ارزی جدید دولت ایران فروش ارز از سوی صرافی ها برای «مصارف خدماتی و مسافرتی» طبق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم «امکانپذیر» خواهد بود.

آگهی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران می گوید کالاهای اساسی و دارو با نرخ ارز دولتی وارد کشور خواهد شد و تا پایان فروردین سال ۱۳۹۸ «هیچ تغییری» در نرخ ارز و قیمت کالا نباید ایجاد شود.

رئیس کل بانک مرکزی تنها ساعتی پس از تصویب سیاست ارزی جدید دولت در هیات وزیران اظهار داشت: «در وضعیت فعلی واردات کالا با نرخ ترجیحی ۴۲۰۰ تومان بود که به ۴۴۰۰ رسید. از سویی دیگر با ممنوعیت فعالیت بازار آزاد و اینکه مردم نمی‌توانستد ارز خود را تامین کنند قیمت‌های دیگری شکل گرفته بود که فسادآور بود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به مساعد بودن منابع و ذخایر ارزی اجازه دهیم بازار فعالیت خود را انجام داده و عرضه و تقاضا در آن شکل بگیرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش خبرگزاری های ایران دولت تصمیم گرفته است به کلیه صرافی های مجاز اجازه دهد تا در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی اقدام کنند. در مقابل فروش ارز از سوی صرافی ها برای «مصارف خدماتی و مسافرتی» طبق مقررات ارزی بانک مرکزی با ثبت مدارک و مستندات لازم امکانپذیر خواهد بود.

بنا به تصمیم دولت ایران تأمین ارز برای واردات بقیه کالاها در بازار دوم ارز از محل ارز حاصل از صادرات کلیه کالاهای غیرنفتی (به ویژه فرآورده‌های نفتی، گاز طبیعی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی) و خدمات تأمین می شود. نرخ ارز در این بازار براساس عرضه و تقاضا تعیین می شود و به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی یکشنبه شب در مورد نرخ ارز در بازار ثانویه گفت: « من هیچ نرخی اعلام نمی‌کنم و دخالتی در آن ندارم. اما حتما نرخی است که می‌تواند بازار را نیز تحت تاثیر قرار دهد.»

عبدالناصر همتی ضمن «اشتباه» خواندن روش فعلی در بازار ارز تاکید کرد که بازار باید باز باشد. به گفته وی از این پس معاملات بازار ارز «قاچاق» محسوب نمی شود.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد نرخ سود بانکی نیز اظهار داشت: «این چند روز فقط به بسته ارزی اختصاص داشت اما برای سود بانکی نیز برنامه داریم و حتما با مدیران بانکی در مورد این مسایل بحث و بررسی لازم را انجام می‌دهیم. انشاءالله بعد از بازار ارز به دنبال ساماندهی بازار پول خواهیم رفت.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در سفرهای هوایی؛ ایرلاین‌های ایران دست به دامن بانک مرکزی شدند

بازداشت معاون ارزی بانک مرکزی؛ ۲۰ نماینده خواهان ممنوع الخروجی سیف شدند

ارز مسافرتی متوقف نمی‌شود ولی گران می‌شود