Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قبرس؛ سفر به یونان باستان با جشنواره بین‌المللی تئاتر

قبرس؛ سفر به یونان باستان با جشنواره بین‌المللی تئاتر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنواره بین المللی تئاتر یونان باستان حال و هوای نمایش‌های ۲۵۰۰ سال پیش را زنده می‌کند. نمایشنامه «اورستس» اثر اوریپید شاعر و نمایش‌نامه نویس یونان باستان، یکی از آثاری است که در فستیوال امسال اجرا شد.

آگهی

جشنواره بین‌المللی تئاتر یونان باستان رویدادی منحصر به‌فرد است ، یک رویداد سالانه که در قبرس برگزار می‌شود. امسال شش کمپانی تئاتر از کشورهای مختلف از جمله از یونان، رومانی، گرجستان و قبرس در بیست و دومین دوره این جشنواره شرکت کرده‌اند.

نمایش‌ها در شب و در فضای باز اجرا می‌شود. تئاتر رومی کواریون، محل اجرای نمایش‌ها در فضای باز، شاهدی است بر تاریخ چند فرهنگی قبرس. قدمت آن به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش می‌رسد.

کریستوس گروگیو، مدیر اجرایی مرکز بین‌المللی موسسه تئاتر قبرس و مدیر جشنواره می‌گوید: «این جشنواره تنها جشنواره ای است که به نمایشنامه‌های یونان باستان اختصاص دارد. علاوه بر آثار نمایشنامه‌نویسان قبرس باستان، نمایشنامه های یونان و کشورهای دیگر هم اینجا روی صحنه می‌رود. این جشنوار چند سال است که رشد و گسترش می یابد. به لطف برچسب فستیوال تابستانی در اروپاتعداد مخاطبان رو به افزایش است معنایش این است که جشنواره ما یکی از جشنواره‌های تابستانی در اروپاست.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اجرای اورستس اثر اوریپید در جشنواره بین‌المللی تئاتر یونان باستان

نمایشنامه «اورستس» اثر اوریپید شاعر و نمایش‌نامه نویس یونان باستان، یکی از آثاری است که در فستیوال امسال اجرا شد. کمپانی تئاتر ملی یونان شمالی این نمایشنامه را روی صحنه برد.

یانیس آناستاساکیس، مدیر کمپانی تئاتر ملی یونان درباره این نمایش‌نامه می‌گوید: «این نمایش‌نامه به ما فرصت می‌دهد با آنچه امروز در جریان است روبرو شویم. موضوع نمایشنامه داستان اورستس و الکترا، شش روز پس از مرگ کلیتمنستراست که به دست فرزندانش به قتل رسیده است. اورستس، الکترا و پیلادس مواجه با حکم مجمع مردمی هستند که آنها را به مرگ محکوم کرده است. عشق برادر به برادر، دوستی، و دولتی که با بحران مواجه است در این نمایشنامه برجسته می‌شود. جامعه ای را می‌بینیم که مسئولیت های زیادی دارد و می‌خواهد از آنها فرار کند. پرسشی که «اورستس» مطرح می‌کند این است آیا جوانان در چنین جامعه ای می توانند به حقوق خود برسند؟»

جشنواره بین‌المللی تئاتر یونان باستان امسال از اول تا ۳۰ ژوییه (۱۰ تیرماه تا ۸ مرداد ۱۳۹۷) برگزار شد.

در اروپا تنها دو جشنواره به اجرای نمایشنامه‌های باستانی یونانی اختصاص دارد که حال و هوای نمایش های ۲۵۰۰ سال پیش را زنده می کند: یکی در یونان و این یکی در قبرس. در آغاز، جشنواره بین‌المللی تئاتر یونان باستان در روز برگزار می‌شد.

بیشتر بخوانید: یونان؛ ترکیب هنرهفتم و محیط زیست در جشنواره بین المللی مستند تسالونیکی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سوخیشویلی» باله ملی گرجستان؛ محبوب همه نسل‌ها

از فیلسوف فرانسوی تا واقعیت مجازی در جشنواره بین المللی فیلم تسالونیکی

غزه در آستانه قحطی؛ کشتی کمک‌رسانی از قبرس به راه افتاد