Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ریاضیدان ایرانی‌تبار برنده فیلدز؛ از رقص هم‌ولایتی‌ها تا شناسایی دزدان جایزه

ریاضیدان ایرانی‌تبار برنده فیلدز؛ از رقص هم‌ولایتی‌ها تا شناسایی دزدان جایزه
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیچ جزئیاتی درباره هویت مظنونان این دزدی منتشر نشده است اما گزارش‌ها حاکی است که آنها به کمک تصاویر دوربین‌های مداربسته شناسایی شده‌اند.

آگهی

هم‌ولایتی‌های ریاضیدان ایرانی‌تبار برنده جایزه فیلدز در روستای زادگاه او به شادمانی و رقص و پایکوبی پرداختند.

کوچر بیرکار، شهروند بریتانیایی ایرانی‌ و استاد دانشگاه کمبریج روز چهارشنبه دهم مرداد ماه جایزه فیلدز را به همراه چهار برگزیده دیگر در جریان کنگره بین‌المللی ریاضیات در شهر ریودوژانیرو برزیل دریافت کرد. فیلدز مهم‌ترین جایزه معتبر ریاضی جهان است که از آن به عنوان نوبل ریاضی نیز نام برده می‌شود.

آقای بیرکار که زاده روستای «نی» در نزدیکی مریوان واقع در استان کردستان ایران است، نام اصلی خود را به کوچر بیرکار تغییر داده که در زبان کردی به معنی «مهاجر ریاضیدان» است.

تصاویر شادمانی مردم روستای نی در شبکه‌های مجازی همرسان شده است.

مدال دزدیده شده و شناسایی دزدان احتمالی

با این حال شادی کوچر بیرکار دقایقی بعد از دریافت جایزه به ناراحتی بدل شد زیرا جعبه حاوی مدال او به همراه چند شئ ارزشمند دیگر در همان سالن کنگره به سرقت رفت.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۱۱ مرداد از شناسایی فردی خبر داد که گمان می‌رود مدال آقای بیرکار را دزدیده باشد. در شبکه‌های اجتماعی نیز تصاویری از دو فرد مظنون به دزدی مدال فیلدز همرسان شده است. برگزارکنندگان کنگره جهانی ریاضی و پلیس برزیل با انتشار تصاویر چند مظنون از مردم خواسته‌اند تا در صورت شناسایی این افراد با آنها تماس بگیرند.

هیچ جزئیاتی درباره هویت مظنونان این دزدی منتشر نشده است اما گزارش‌ها حاکی است که آنها به کمک تصاویر دوربین‌های مداربسته شناسایی شده‌اند.

هم‌اکنون مأموران جعبه خالی مدال را پیدا کرده‌اند اما هنوز خبری از خود مدال نیست. برگزارکنندگان مراسم کنگره جهانی ریاضی در ریودوژانیرو روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز تأسف از ناپدید شدن مدال فیلدز که ریاضی‌دان بریتانیایی ایرانی‌تبار در حاشیه مراسم بر روی یک میز جا گذاشته بود، اعلام کرده بودند که تصاویر ضبط شده از مراسم در حال آنالیز و بررسی است و مسئولان این رویداد به همراه پلیس در حال تحقیق بر روی این ماجرا هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدال فیلدز ریاضیدان ایرانی دقایقی پس از اهدا دزدیده شد

جایزه «فیلدز» باز هم به یک ریاضیدان ایرانی تعلق گرفت

مریم میرزاخانی، ریاضی دان برجسته ایرانی خاموش شد