Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فوتبالیست کرد تبار آلمانی به اوزیل: اگر دغدغه نژادپرستی داری نگاهی به ترکیه بیانداز

 فوتبالیست کرد تبار آلمانی به اوزیل: اگر دغدغه نژادپرستی داری نگاهی به ترکی
فوتبالیست کرد تبار آلمانی به اوزیل: اگر دغدغه نژادپرستی داری نگاهی به ترکی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به اعتقاد این فوتبالیست کرد تبار آلمانی در فدراسیون فوتبال کشور زادگاهش «کار حرفه ای» و در فدراسیون فوتبال ترکیه «مسائل سیاسی» حکمفرما است.

آگهی

دنیز ناکی، فوتبالیست کرد تبار آلمانی در واکنش به حواشی بوجود آمده پس از کناره گیری مسعود اوزیل از مانشافت در گفتگو با یورونیوز به انتقاد از او پرداخت و یادآور شد که این ستاره ترک تبار آلمانی اگر نگران «نژادپرستی» است باید نگاهی به ترکیه بیاندازد.

مسعود اوزیل، ملی پوش سابق تیم ملی آلمان ماه گذشته میلادی با کناره گیری از تیم ملی فوتبال آلمان چنان شوکی را به جامعه آلمان وارد کرد که حتی آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور را نیز وادار به واکنش کرد. او با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد به دلیل رفتار «نژادپرستانه»‌ از سوی مدیریت فدراسیون فوتبال آلمان و نیز برخی رسانه‌ها و هوادارن دیگر مایل نیست پیراهن تیم ملی فوتبال آلمان را بر تن کند.

او در بخشی از بیانیه بلند خود که بر روی شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد تصریح کرد: «از دید رئیس فدراسیون آلمان و هوادارانش، زمانی که می بریم من آلمانی هستم اما اگر ببازیم یک مهاجر به حساب می آیم.»

افشاگری های مسعود اوزیل در باره برخوردهای «نژادپرستانه» در آلمان با پاسخ فدراسیون فوتبال و برخی دیگر از مسئولان بلند پایه در این کشور همراه شد.

فدراسیون فوتبال آلمان در بیانیه خود در واکنش به ادعاهای مسعود اوزیل تاکید کرد: «فدراسیون فوتبال آلمان سالهای زیادی است که در امر کمک به جذب [مهاجران در جامعه آلمان] نقش پررنگی دارد.»

سخنگوی صدراعظم آلمان نیز اعلام کرد که آنگلا مرکل به تصمیم مسعود اوزیل احترام می گذارد اما از نظر او اکثریت ترک تباران ساکن آلمان به خوبی جذب جامعه این کشور شده اند.

بیشتر بخوانید:

انتقادها به اوزیل در واقع پیش از شروع مسابقات جام جهانی روسیه و انتشار عکسی شروع شد که او را در کنار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نشان می داد. این انتقادها پس از ناکامی تیم ملی آلمان در روسیه به اوج خود رسید و با واکنش های بسیار تند همراه شد.

عکس یادگاری اوزیل با رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه. عکس از رویترز

واکنش انتقاد آمیز بازیکن کرد تبار آلمان به مسعود اوزیل

در پی اظهارنظرهای متفاوت جاری در محافل فوتبالی که دامنه آن حتی به عرصه های سیاسی، اجتماعی و مدنی نیز رسید حالا یک بازیکن کرد تبار آلمانی به انتقاد از اوزیل پرداخته و وی را به اتخاذ رویکردی «ریاکارانه» متهم کرده است.

دنیز ناکی، ملی پوش سابق تیم های زیر نوزده و بیست سال آلمان معتقد است اوزیل اگر به واقع دغدغه نژادپرستی دارد نباید چشم خود را به روی آنچه وی «نژادپرستی در فوتبال ترکیه» می نامد، ببندد.

مهاجم سابق باشگاه «لورکوزن» آلمان و «گنچلربیرلیغی» ترکیه در گفتگو با یورونیوز تاکید کرد نه در آلمان بلکه در ترکیه با برخوردهای تبعیض آمیز مواجه شده است: «هرگز به دلیل نژاد و تبار خانوادگی در آلمان با برخورد تبعیض آمیز مواجه نشده ام.»؛ «به عنوان فردی که در آلمان متولد و تربیت شده، به عنوان فردی که در تیم های ملی پایه فوتبال آلمان بازی کرده، صادقانه به شما می گویم که هرگز در معرض تبعیض نژادی قرار نگرفته ام.»

این فوتبالیست بیست و نه ساله همچنین تصریح کرد: «در ترکیه بود که برخوردهای نژادپرستانه را حس کردم. در این کشور تنها یک فرد برای همه چیز تصمیم می گیرد. او می تواند شما را تروریست قلمداد کند و یا اگر بخواهد برخورد احترام آمیزی با شما داشته باشد.»

ناکی که اخیرا برای یک تیم دسته دومی ترکیه بازی می کرد ماه ژانویه گذشته به اتهام «نشر و ترویج «تفکرات ایدئولوژیک و جدایی طلبانه» به نفع کردها برای سه سال و شش ماه از فعالیت در میادین حرفه ای فوتبال این کشور محروم شد.

او سال گذشته نیز به اتهام «ترویج ایده های تروریستی» به نفع حزب کارگران کردستان ترکیه به هجده ماه حبس تعلیقی محکوم شده بود.

دنیز ناکی با اشاره به اینکه در آلمان هم مانند همه جای دنیا نژاد پرستی وجود دارد و این یک مشکل جهانی است، تصریح کرد که مسعود اوزیل نباید خود را به عنوان یک فرد «کاملا مخالف با نژادپرستی» معرفی می کرد.

به اعتقاد این فوتبالیست کرد تبار آلمانی در فدراسیون فوتبال کشور زادگاهش «کار حرفه ای» و در فدراسیون فوتبال ترکیه «مسائل سیاسی» حکمفرما است.

یورونیوز این حق را برای فدراسیون فوتبال ترکیه قائل است که به این سخنان پاسخ دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مرکل و فدراسیون فوتبال آلمان به کناره گیری اوزیل

اوزیل در اعتراض به «نژادپرستی» تیم ملی آلمان را ترک کرد

مرگ مشکوک دختر ۱۵ ساله افغان در آلمان؛ والدین به ظن قتل فرزندشان بازداشت شدند