اسرائیل: ۷ عضو داعش را در مرز سوریه کشتیم

بلندی‌های جولان
بلندی‌های جولان Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل اعلام کرده است ۷ عضو داعش را که در حال تلاش برای ورود به خاک اسرائیل از طریق سوریه بودند کشته است.

آگهی

ارتش اسرائیل اعلام کرد چهارشنبه شب ۷ عضو داعش را که در تلاش برای ورود به خاک این کشور از طریق مرز جولان بودند کشته است.

کلنل جاناتان کنریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفته است این افراد مجهز به مسلسل و بمب بوده‌اند و در یک خط منظم قصد ورود به خاک اسرائیل را داشته‌اند: «ما معتقدیم آن‌ها در تلاش برای انجام یک عملیات تروریستی بودند و داشتند وارد اسرائیل می‌شدند. به نظر نمی‌آمد که فرار می‌کنند یا قصد پناهندگی داشتند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر دفاع اسرائیل: با تحکیم اسد در قدرت وضعیت در جولان آرام‌تر خواهد شد

از آن سو آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد با مستحکم‌تر شدن وضعیت اسد در قدرت، وضعیت مرز اسرائیل و سوریه در بلندی‌های جولان آرام‌تر خواهد شد.

او که در یک نمایشگاه دستاوردهای نظامی شرکت کرده بود گفت: «از منظر ما وضعیت در حال بازگشت به وضعیت قبل از جنگ داخلی است به این معنی که یک نشانی حقیقی وجود دارد، یک شخص مسئول است و قدرت مرکزی بر کشور حکم می‌راند.»

آقای لیبرمن همچنین تاکید کرد اسرائیل استقرار پایگاه نظامی ایران در سوریه و قاچاق سلاح به جنگجویان حزب‌الله لبنان از طریق خاک سوریه را تحمل نخواهد کرد: «ما به دنبال تنش نیستیم اما می‌دانیم چگونه به هر چالش و تحریکی جواب دهیم.»

رویترز
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیلرویترز

ارتش اسرائیل روز ۲۴ ژوئیه (۲ مرداد) در بیانیه‌ای اعلام کرد یک جنگنده سوری را بر فراز بلندی‌های جولان ساقط کرده است. این درحالی است که خبرگزاری دولتی روسیه، تاس، روز چهارشنبه ۱۰ مرداد به نقل از فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در سوریه خبر داد نیروهای مسلح ایرانی ادوات سنگین خود را به مکانی در فاصله ۸۵ کیلومتری بلندی‌های جولان منتقل کردند.

بیشتر بخوانید:

آقای لیبرمن در پاسخ به این سوال که آیا نگرانی اسرائیل بابت تنش در بلندی‌های جولان کمتر شده است یا خیر، گفت: «همین‌طور به نظرم می‌رسد. فکر می‌کنم تنش کمتر در این منطقه به نفع اسد هم هست.»

بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه است که اسرائیل آن‌ را در جریان جنگ ۱۹۶۷ اشغال کرد و به خاک خود ضمیمه ساخت. وزیر دفاع اسرائیل در ادامه گفته است سوریه باید به برنامه‌ آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل مصوب ۱۹۷۴ پایبند بماند.

جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ شروع شد که در سال ۲۰۱۵ با مداخله نظامی روسیه و شبه‌نظامیان وابسته به ایران ورق به نفع بشار اسد برگشت.

این جنگ بیش از نیم میلیون کشته و بیش از ۱۱ میلیون آواره برجا گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه: تهاجم موشکی اسرائیل را ناکام گذاشتیم

روسیه خبر عقب‌نشینی ایران از بلندی‌های جولان را تائید کرد

حملات ارتش اسرائيل به رفح؛ خانه‌های فلسطینی‌ها با خاک یکسان شد