معترضان در اصفهان لاستیک خودرو آتش زدند

معترضان در اصفهان لاستیک خودرو آتش زدند
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنها با سردادن شعار « شاپوری باغیرت حمایت حمایت» از دیگر کسبه محل درخواست می‌کردند که برای بیان مطالبات صنفی با آنها همراه شوند.

آگهی

گروهی از مردم اصفهان که بیشتر آنان را کسبه و کارگران صنف خودرو و قطعات خیابان شاپور جدید تشکیل می‌دادند، برای دومین روز متوالی به خیابان آمدند.

تصاویر همرسان شده در شبکه‌های اجتماعی گروه‌های نسبتا پرجمعیتی از تظاهرکنندگان را نشان می‌دهد که روز چهارشنبه ۱۰ مرداد در این منطقه تجمع کرده و پلیس از آنها می‌خواهد که «جلوتر» نروند. در برخی ویدئوها دیده می‌شود که معترضان با آتش زدن لاستیک برای مدتی خیابان را بسته‌اند.

خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه نوشت که تظاهرکنندگان حوالی ظهر به خیابان آمده و «دقایقی بعد» با حضور نیروی انتظامی «متفرق» شدند.

به گزارش ایرنا، اکثر تجمع‌کنندگان که کارگران واحدهای صنفی شاپور جدید بودند با وسائل نقلیه خود شامل موتور و دوچرخه در این تجمع حضور یافتند. آنها با سردادن شعار « شاپوری باغیرت حمایت حمایت» از دیگر کسبه محل درخواست می‌کردند که برای بیان مطالبات صنفی با آنها همراه شوند.

بیشتر کارگاه‌های مستقر در شهرک امیرکبیر اصفهان در زمینه تراشکاری، ریخته‌گری، مکانیکی، صافکاری، ابزارآلات، ماشین‌آلات و تعمیر خودروهای سنگین فعالیت می‌کنند. صاحبان این کارگاه‌ها دیروز سه‌شنبه نیز با تجمع در این شهرک، نسبت به وضعیت بازار و نوسان قیمت‌ها اعتراض کرده و خواهان رفع مشکلات خود شدند.

«فراخوان ناکام برای تجمع»

از چند روز پیش در شبکه‌های اجتماعی فراخوانی برای تظاهرات ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران منتشر شده بود. ایرنا می‌نویسد که فراخوان برای تظاهرات در میدان نقش جهان (امام خمینی) اصفهان ناکام مانده و کسی از اهالی و کسبه بازار در این مکان تجمعی برگزار نکرده است.

این در حالی است که گروهی از مردم گوهردشت، شیراز و رشت شامگاه سه‌شنبه در این شهرها تجمع کرده و پلیس در گوهردشت برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

واکنش‌های رسمی

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان در نخستین واکنش به اعتراض‌ها و درگیری‌های دو روزه در خیابان شاپور در شمال کلانشهر اصفهان گفت: «دیروز و امروز تجمعات محدودی به شکل صنفی در اصفهان داشتیم و انگیزه نیز مطالباتی در ارتباط با گرانی‌های اخیر بوده است.»

حمیدرضا طباطبایی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در پیوند با تجمعات روز گذشته در برخی مناطق اصفهان اظهار داشت: «دولت در سطح ملی، استانی و همچنین سازمان صنعت و معدن، تجارت در حال اندیشیدن تدابیر لازم برای تامین نیازها و مواد اولیه اصناف است.»

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان با بیان اینکه در همین راستا برخی افراد قصد «سوءاستفاده» از این مطالبات صنفی را داشتند تا به آن وجهه سیاسی ببخشند، تاکید کرد: «بر این اساس از مردم عزیز استان و اصناف تقاضا داریم تا با توجه به این که این تجمعات غیرقانونی و موجب سوءاستفاده ضدانقلاب است مطالبات خود را از مبادی قانونی پیگیری کنند.»

وی ادامه داد: «ایجاد مشکل برای تردد مردم و یا راهبندان در قالب تجمع عملی غیرقانونی است و مطابق مقررات با آن برخورد خواهد شد.»

رئیس اتحادیه صنف ماشین‌ساز، فلزتراش و خدمات فنی خودروهای سنگین در اصفهان نیز در پی تجمع دیروز سه‌شنبه کسبه شهرک صنعتی امیرکبیر اصفهان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد این اتحادیه هرگونه حرکت‌ «غیرقانونی» و موارد «خلاف امنیت» را که در جهت اهداف «دشمنان قسم خورده انقلاب» باشد قویا محکوم می‌کند.

اکبر عشوریون در این اطلاعیه از صنعتگران اصفهانی خواسته است تا ضمن حفظ آرامش و هوشیاری خود در قبال «تحرکات ضدانقلاب»، هرگونه موارد مشکوک را به اتحادیه یا دفتر هیات امناء انتقال دهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری باندی که مردم را در پارک‌های تهران آتش می‌زد

اعتصاب و راهپیمایی در اصفهان در اعتراض به وضعیت اقتصادی

امام‌جمعه اصفهان: کسانی که آب را بهانه کرده‌اند فتنه‌گرند