مکزیک؛ مرگ روزانه ۶۱ نفر در جنگ کارتل‌های مواد مخدر

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مکزیک؛ مرگ روزانه ۶۱ نفر در جنگ کارتل‌های مواد مخدر

سازمان حقوق بشری «سمافرو دلیکتیوو» در مکزیک می گوید تنها در شش ماه گذشته بیشتر از ۱۱ هزار نفر در جریان قتل‌های مربوط به کارتل های مواد مخدر در این کشور جان باخته‌اند.

به گفته این نهاد در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸، پانزده هزار و ۹۷۳ مورد قتل و ناپدید شدن افراد مربوط به قتل‌های انتقامی بین سوداگران مواد مخدر در لیست پلیس مکزیک ثبت شده است.

در حالی که این عدد در مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۷، سیزده هزار و ۵۰۳ نفر بوده است. البته وزارت کشور مکزیک اعلام کرده است که اغلب این پرونده های قتل به قاچاقچیان مواد مخدر ارتباط پیدا می کند که سازمان های حقوق بشری تعداد ۱۱ هزار نفر را ثبت کرده اند. ایالت گوانخواتو، در مرکز مکزیک، که یکی از توریستی ترین مناطق این کشور نیز هست در دو سال اخیر تبدیل به یکی از مراکز قتل های زنجیره ای کارتل های مواد مخدر شده است.

تنها در شش ماه گذشته ۱۲۴۱ نفر در این ایالت در ارتباط با قاچاق مواد مخدر جان باخته اند. پس از این ایالت شمال شرقی مکزیک و پس از آن ایالت گررور و میشو آکان در غرب و وراکروز در شرق بیشترین تلفات ناشی از جنگ کارتل های مواد مخدر را ثبت کرده اند. با احتساب این عدد و رقم می توان گفت که در شش ماه گذشته روزانه بطور متوسط ۶۱ نفر در مکزیک به قتل رسیده اند.

آمار رسمی دولت مکزیک نشان می دهند که از سال ۲۰۰۶ تا کنون بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر قربانی جنگ های مرگبار گروه های تبهکار قاچاق مواد مخدر شده اند. در این میان نام هزاران پلیس و خبرنگار مکزیکی نیز به چشم می خورد.