آتش‌سوزی یونان یکی از مرگبارترین حریق‌های قرن

آتش‌سوزی یونان یکی از مرگبارترین حریق‌های قرن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آتش‌سوزی روز دوشنبه در حاشیه شرقی آتن، پس از آتش‌سوزی استرالیا در سال ۲۰۰۹ ، بیشترین شمار قربانیان را داشته است.

آگهی

با رسیدن شمار جان‌باختگان آتش‌سوزی شرق آتن یونان به دست‌کم ۸۱ این حادثه به یکی از مرگبارترین حریق‌های قرن تبدیل شد.

سخنگوی آتش‌نشانان یونان با اعلام این خبر گفت آتش‌سوزی روز دوشنبه در حاشیه شرقی آتن، پس از آتش‌سوزی استرالیا در سال ۲۰۰۹، بیشترین شمار قربانیان را داشته است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالیست که مقامات یونان به تازگی کار دشوار و دردناک شناسایی اجساد سوخته در آتش را آغاز کرده‌اند. در میان جان‌باختگان تاکنون اجساد چهار گردشگر از کشورهای ایرلند، لهستان و بلژیک کشف شده است.

حال یازده نفر که دچار سوختگی شدید شده‌اند همچنان وخیم است و بسیاری از کسانی‌ که از این آتش‌سوزی جان به در برده‌اند هنوز در تشویش و اضطراب روانی به سر می‌برند.

آتش روز دوشنبه صدها ساکن یک مجموعه مسکونی در شرق آتن را به محاصره درآورد. شماری از افراد برای نجات جان خود به دریا پریدند حال آنکه تعدادی دیگر در ماشین‌ها یا لب صخره‌های بلند گرفتار شدند و در اثر خفگی ناشی از دود جان باختند.

پرواز هواپیما آتش‌نشان در شرق آتن. عکس از رویترز

در حالیکه بسیاری از بستگان افراد ناپدید شده در حال جستجوی آنان هستند مقامات یونان اعلام کردند که شمار جان‌باختگان احتمالا تا یکصد تن افزایش خواهد یافت. این درحالیست که انتقادها به نحوه مدیریت بحران در این حادثه اوج گرفته است.

بیش از ۲۸۰ آتش‌نشان هنوز در محل حادثه، واقع در شمال شرقی آتن حضور دارند و پاشیدن آب از بالا روی مناطقی که آتش گرفته از شدت شعله‌ها کاسته است.

گارد ساحلی یونان نیز همچنان به جستجو در خط ساحلی این منطقه ادامه می‌دهد تا قربانیان یا نجات‌یافتگان احتمالی را بیابد.

شهروندی در روستای ماتی در شرق آتن بقایای شعله‌ها را خاموش می‌کند. عکس از رویترز

سیل کمک‌های مردمی از خوراک و پوشاک و دیگر مایحتاج اولیه روانه این منطقه شده و کارکنان صلیب سرخ سخت در تلاشند تا به کسانی که در اثر آتش‌سوزی بی‌خانمان شده‌اند کمک کنند.

دولت یونان که پیش از این سه روز عزای عمومی اعلام کرده بود روز گذشته گفت به کسانی که یکی از نزدیکان‌شان را از دست داده باشند ۱۰ هزار یورو و به کسانی که خانه‌‌شان سوخته است ۵ هزار یورو غرامت پرداخت می‌شود. همچنین زیان‌دیدگان مشمول معافیت‌ مالیاتی می‌شوند و از فرزندان قربانیان نیز مراقبت خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش سوزی مرگبار یونان احتمالا «منشاء عمدی» داشت

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت

شعله‌های آتش‌سوزی‌های جنگلی یونان به منازل مسکونی نزدیک آتن رسید