Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش فرمانده سپاه به تحریم نفتی ایران: توانایی پاسخ به هر تهدید را داریم

واکنش فرمانده سپاه به تحریم نفتی ایران
واکنش فرمانده سپاه به تحریم نفتی ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد علی جعفری در حالی نسبت به تهدیدهای آمریکا موضع گیری کرده است که تهران و واشنگتن پس از سخنان اخیر رئیس جمهوری ایران خطاب به همتای آمریکایی اش درگیر یک جنگ لفظی کم سابقه شده اند.

آگهی

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران در نخستین واکنش به تهدیدهای دولت آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران گفت این تهدیدها به راحتی قابل پاسخگویی است.

آقای جعفری که روز چهارشنبه در مراسم رونمایی از ده فروند جنگنده سوخو بهبود کیفیت یافته سخن می گفت ضمن اشاره به توان بالای نظامی و تحقیقاتی نیروهای فعال در سپاه پاسداران تاکید کرد: «اگر توانمندی های سپاه به گوش رئیس‌جمهور ماجراجوی آمریکا برسد، هرگز از این غلط‌ها نخواهد کرد و به این باور خواهد رسید که تهدید نفتی نیز به‌ راحتی قابل پاسخگویی است.»

تسنیم، خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران ایران با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از فرمانده سپاه پاسداران ایران آورده است: «توانمندی‌های امروز سپاه برگرفته از همت و اراده متخصصان جوان انقلابی است و بخشی از آن امروز در نیروی هوافضای سپاه مشاهده شد و در شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری قابلیت بروز و ظهور دارد.»

محمد علی جعفری در حالی نسبت به تهدیدهای آمریکا موضع گیری کرده است که تهران و واشنگتن پس از سخنان اخیر رئیس جمهوری ایران خطاب به همتای آمریکایی اش درگیر یک جنگ لفظی کم سابقه شده اند.

آقای روحانی روز یکشنبه در جمع دیپلمات های وزارت خارجه و روسای نمایندگی های خارج از کشور ضمن هشدار به دونالد ترامپ برای هر گونه اقدام در جهت سرنگونی و بی ثبات کردن ایران گفت: «آمریکایی ها باید خوب بفهمند که صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ هاست.»

رئیس جمهوری ایران همچنین تهدیدهای نفتی دولت آمریکا بر ضد کشورش را با این سخنان پاسخ گفته بود: «تنگه های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست» خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است.»

حسن روحانی پیش از این در کنفرانس مطبوعاتی سفر خود به سوئیس نیز تلویحا گفته بود که در صورت ایجاد مشکل برای فروش نفت ایران، این کشور نیز می‌تواند صادرات نفت منطقه را متوقف کند.

بیشتر بخوانید:

در پی تکرار این سخنان از سوی رئیس جمهوری ایران، دونالد ترامپ طبق عادت همیشگی دست به توییت شد و اینبار به طور مستقیم خطاب به حسن روحانی نوشت: «دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکن، در غیر اینصورت پیامدهایی را خواهید دید که کمتر کسی در طول تاریخ دیده است.»

این سخنان آغازی بود بر جنگ لفظی دو طرف که برخی آنرا طوفان پیش از آرامش تعبیر کرده اند و برخی دیگر نسبت به تبعات آن در صورت ادامه دار بودن هشدار داده اند.

نخست وزیر اسرائیل مثل همیشه نخستین کسی بود که هنوز انگشت ترامپ از روی دکمه های کیبورد لپ تاب برداشته نشده لب به تحسین مواضع رئیس جمهوری آمریکا بر ضد ایران گشود.

بنیامین نتانیاهو با استقبال از واکنش رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «می ‌خواهم از مواضع سخت رئیس جمهوری ترامپ و وزیر خارجه پمپئو در قبال حکومت پرخاشگر ایران تشکر کنم.»

بیشتر بخوانید:

سخنان ترامپ اما در میان متحدان اروپایی آمریکا با استقبال چندانی مواجه نشد. آلمان که در میان کشورهای اروپایی موضعی زاویه دار تر از بقیه نسبت به سیاست های کاخ سفید دارد به راه افتادن تنش لفظی میان تهران و واشنگتن را «غیر مفید» توصیف کرد و از دو کشور خواست از خود خویشتنداری نشان دهند.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این خصوص تصریح کرد: «ما از گفتگو حمایت می‌کنیم و از همه طرف ها می‌خواهیم که خویشتنداری در کلام را تمرین کنند.»

بیشتر بخوانید:

در ایران اما واکنش ها به توییت تهدید آمیز آقای ترامپ بسیار تند بود. جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پاسخ توییت دونالد ترامپ را با توییت داد و نوشت: «جهان چند ماه پیش شاهد رجزخوانی‌هایی تندتر از این بوده است. ایرانیان ۴۰ سال است که شاهد رجز‌خوانی‌هایی از این دست هستند. هر چند در گذشته متمدنانه‌تر بود. ما هزاران سال است که هستیم و شاهد سقوط امپراطوری‌های مختلف از جمله امپراطوری خودمان بوده‌ایم. قدمتی که از طول عمر بعضی کشورها طولانی‌تر بوده است. مراقب باش!»

مقامات بلند پایه نظامی در ایران نیز تلاش کردند با اتخاذ موضعی سخت به تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا پاسخ دهند. محمد باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران دشمنان ایران را «احمق» خواند و اعلام کرد: «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران [...] هرگونه تهدید و در هر سطحی علیه ملت ایران را با پاسخی کوبنده و پشیمان‌کننده مواجه خواهند ساخت.»

آگهی

غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده بسیج نیز با «جنگ روانی» توصیف کردن اقدامات رئیس جمهوری آمریکا بر ضد ایران تاکید کرد: «سخنانی که ترامپ علیه ایران بیان می‌کند جنگ روانی است و او غلط می‌کند که بخواهد علیه ایران اقدامی انجام بدهد.»

بیشتر بخوانید:

مقامات ایران پیشتر نیز بارها نسبت به اقدام متقابل در صورت محروم شدن از صادرات نفت هشدار داده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاهش واردات نفت ایران و وقوع بحران بنزین و نارضایتی عمومی در هند

چین با قراردادهای جدید از ایران نفت می‌خرد

آکسیوس: آمریکا و ایران در حال مذاکره غیرمستقیم درباره امنیت خاورمیانه هستند