بوریس جانسون: ترزا می از برکسیت تنها یک نام باقی‌ گذاشته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بوریس جانسون: ترزا می از برکسیت تنها یک نام باقی‌ گذاشته است

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا که با کناره‌گیری از سمت خود به بحران برکسیت دامن زده بود روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه (۲۷ تیرماه) در برابر نمایندگان پارلمان این کشور حاضر شد و دلایل خروج خود از دولت را توضیح داد.

بوریس جانسون با تقدیر از ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و بر شمردن اقدامات وی برای اجرایی کردن برکسیت گفت: « با گذشت ۱۸ ماه از تعیین چشم‌انداز خروج از اتحادیه اروپا توسط کابینه، هیچ‌گاه نتوانستیم آن را تبدیل به ابزاری برای مذاکره با اتحادیه اروپا کنیم.»

کناره‌گیری بوریس جانسون که از حامیان سرسخت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود، تنها یک روز بعد از استعفای دیوید دیویس، وزیر برکسیت روی داد.

آقای جانسون در حضور نمایندگان پارلمان گفت: «توافق موسوم به چکرز برزخی است که بر آن پایانی نخواهد بود.»

«توافق چکزر» سندی است برای همکاری نزدیک تجاری با اتحادیه اروپا بعد از خروج کامل بریتانیا که توسط کابینه ترزا می‌ بعد از بن‌بست مذاکرات با اتحادیه اروپا امضاء شد.

استعفای بوریس جانسون و وزیر برکسیت بعد از امضای «توافق چکزر» صورت گرفت.

وزیر خارجه مستعفی بریتانیا با انتقاد از نخست وزیر این کشور گفت که وی از «برکسیت تنها یک نام باقی‌ گذاشته است.» آقای جانسون همچنین تاکید کرد که «هنوز برای نجات برکیست وقت هست.»

بوریس جانسون با اشاره به اینکه بریتانیا یک‌ بار مسیر مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را تغییر داده گفت :«ما هنوز در این مذاکرات فرصت داریم. ما می‌توانیم دوباره جهت مذاکرات را عوض کنیم.»

بوریس جانسون دو سال تصدی وزارت خارجه بریتانیا را بر عهده داشت.

**بیشتر بخوانید: **