Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراضات عراق؛ از تجمع السیبه در مرز با ایران تا آتش زدن عکس آیت‌الله خمینی

اعتراضات عراق؛ از تجمع السیبه در مرز با ایران تا آتش زدن عکس آیت‌الله خمینی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک‌شنبه شب از بصره در جنوب عراق تصاویری منتشر شد که نشان می داد معترضان تابلویی را که نام خیابان آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به همراه تصویر او برآن نقش بسته بود، به آتش کشیده‌اند.

آگهی

حدود ۲۰۰ معترض در ورودی میدان گاز طبیعی السیبه در جنوب عراق تجمع کردند. این افراد روز دوشنبه ۲۵ تیر در اعتراض به عدم ارائه خدمات مورد نیاز از سوی دولت به این منطقه آمده بودند.

بیش از یک هفته است که مردم جنوب عراق به قطع برق و نبود آب سالم آشامیدنی و بیکاری گسترده معترضند و تجمعاتی در شهرهای مختلف عراق برگزار کرده‌اند.

مقامات عراقی می‌گویند که اعتراضات روز دوشنبه اختلالی در استخراج گاز از این میدان گازی که توسط شرکتی کویتی انجام می‌شود ایجاد نکرده است. آنها همچنین گفته‌اند که این اعتراضات تاثیری در تولید نفت خام در بصره نداشته است، موضوعی که اختلال در آن می‌تواند بر قیمت جهانی نفت خام تاثیر بگذارد.

سعید سالم یکی از معترضان گفت: «ما نزدیک این میدان گازی دست به اعتراض زده‌ایم تا شرکت استخراج کننده به ما کار بدهد. او افزود:‌ «ما نزدیک این شرکت زندگی می‌کنیم و هر روز شاهد حضور صدها کارگر بیکار هستیم که به سختی می‌توانند برای کودکانشان غذا فراهم کنند.»

روز دوشنبه بغداد پایتخت عراق هم شاهد تجمعات اعتراضی بود.

شهروندان جنوب عراق در حالی اعتراضات خود را تداوم بخشیده‌اند که سیاستمداران عراقی بعد از انتخابات پارلمانی در حال تلاش برای تشکیل دولت جدید هستند.

جریان سیاسی تحت رهبری مقتدی صدر روحانی پوپولیست عراقی در حالی توانست موفقیت قابل توجهی در انتخابات پارلمانی عراق کسب کند که با وعده کاهش فقر، ایجاد شغل و مبارزه با فساد در انتخابات موفقیت کسب کرد.

با این حال هیچ گزارشی در اعتراض به جریان صدر از جنوب عراق گزارش نشده است. بسیاری پیش از این در منطقه بصره عراق از جریان صدر حمایت کرده‌اند. جریان صدر بر ملی‌گرایی در عراق تکیه می‌کند و تلاش دارد فاصله‌اش را با ایران حفظ کند.

آتش زدن عکس آیت‌الله خمینی

یک‌شنبه شب از بصره در جنوب عراق تصاویری منتشر شد که نشان می داد معترضان تابلویی را که نام خیابان آیت‌الله خمینی به همراه عکسی از او بر آن نقش بسته بود، به آتش کشیده‌اند. این نشانه دیگری از موج مخالفت با سیاست‌های ایران در عراق به شمار می‌رود که با قدرت گرفتن جریان مقتدی صدر نقش پررنگ‌تری در صحنه سیاسی عراق یافته است.

معترضان روز گذشته همچنین بندر ام‌القصر را به تعطیلی کشاندند. مقامات این بندر گفته‌اند که احتمالا روز دوشنبه یا سه‌شنبه پس از توافق با معترضان این بندر کارش را دوباره از سر خواهد گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا عراق می‌تواند تحریم‌های آمریکا علیه ایران را اجرا کند؟

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا

تصویب قریب‌الوقوع لایحه «عوامل خارجی»؛ خبرگزاری تاس از بازداشت ۲ آمریکایی و یک روسی در تفلیس خبر داد