Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: پوتین را واسطه پیام رسانی به ترامپ نکرده‌ایم

ایران: پوتین را واسطه پیام رسانی به ترامپ نکرده‌ایم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشستی خبری گفت: «این که گفته شود آقای پوتین حامل پیامی از ایران برای آمریکاست، صحت ندارد. در آن دیدار دو طرف مسائل خودشان را مطرح می کنند و ما ارتباطی در این مساله نداشته‌ایم.»

آگهی

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که ایران هیچ پیامی را توسط ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای دونالد ترامپ ارسال نکرده است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشستی خبری گفت: «اینکه گفته شود آقای پوتین حامل پیامی از ایران برای آمریکاست، صحت ندارد. در آن دیدار دو طرف مسائل خودشان را مطرح می کنند و ما ارتباطی با این مساله نداشته‌ایم.»

وی همچنین در ارتباط با احتمال توافق رئیس جمهوری روسیه با دونالد ترامپ درباره خروج نیروهای ایران و حزب الله لبنان از سوریه گفت: «همانطور که گفتم از دستور کار مذاکرات این دو مقام اطلاعی نداریم و باید منتظر شویم که دیدار انجام شود و بعد از آن می‌توان با توجه به اخباری که منتشر می‌شود در مورد جزئیات این دیدار بحث و گفت‌وگو کرد.»

بیشتر بخوانید: آیا در هلسینکی نمایش خاورمیانه تغییر می‌کند؟

«ترامپ زیاد خواب می‌بیند»؛ «ممکن است او به ایران زنگ بزند و تقاضای مذاکره کند»

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهار نظر دونالد ترامپ در حاشیه نشست ناتو مبنی بر اینکه در نهایت روزی مقامات ایران به وی «زنگ می‌زنند و تقاضای مذاکره می‌کنند» اظهار داشت: « رفتار ترامپ نسبت به ایران خصمانه است. این رفتار خصمانه در ابعاد مختلف کاملا دیده می‌شود، شاید ایشان شوخی کرده‌اند البته ممکن است یک روزی ایشان به تهران زنگ بزنند و تقاضای مذاکره داشته باشند، این موضوع بیشتر متحمل است و شاید علائمی هم در گذشته وجود داشته باشد.»

وی پاسخ به سوالی درباره تهدید رئیس جمهوری ایالات متحده نسبت به توقف صادرات نفت ایران آن را «گزافه گویی» و غیرعملی خواند و گفت‌: «آقای ترامپ زیاد صحبت می‌کند، زیاد خواب می‌بیند و آرزوهای زیادی دارد.» سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه افزود: «ما با تمام شرکای سیاسی و اقتصادی خود در سطح جهان به صورت مستمر در تماس هستیم و از تمام ابزارهای خود برای خنثی کردن این توطئه‌ها و تلاش‌ها استفاده می‌کنیم.»

نظر وزارت خارجه درباره سفر ولایتی و فعالیت موازی با وزارت امور خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره سفر علی‌ اکبر ولایتی و دیدار وی با ولادیمیر پوتین، انجام «فعالیت‌های موازی با وزارت امور خارجه» را تکذیب کرد و وی را «فرستاده ویژه رییس‌جمهوری» ایران خواند.

بهرام قاسمی وزارت امور خارجه را صاحب ابتکار عمل در مسائل بین المللی خواند و گفت: «در حوزه سیاست خارجی و وزارت امور خارجه، ما کمترین میزان موازی‌کاری را داریم و بسیار نادر است. با توجه به منافع و امنیت ملی این حوزه کار خود را پیش می برد و همواره هماهنگی های لازم در سطوح مختلف انجام می شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
دیدار علی‌اکبر ولایتی با ولادیمیر پوتینرویترز

سخنگوی وزارت امور خارجه این سفر علی اکبر ولایتی را بخشی از روال سیاست خارجی ایران دانست. وی این سفر را با ارتباطات دیپلماتیک ایران در زمان حمله ایالات متحده به عراق مقایسه کرد و اظهار داشت که آن زمان «در این راستا آقای دکتر خرازی به واتیکان، ایتالیا و اسپانیا سفر کردند، خانم دکتر ابتکار به اندونزی، خانم جنیدی به هلند، وزیر نیرو به ارمنستان و پاکستان و رئیس دفتر رئیس جمهوری به ترکیه سفر کردند.»

وی افزود که مذاکرات مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل با رئیس جمهوری روسیه تنها به مسائل نفتی و اقتصادی دو طرفه محدود نبوده و «طیف وسیعی از مسائل دو جانبه منطقه‌ای و بین المللی در این دیدار» مطرح شده است.

تکذیب خبر «مذاکره مستقیم ایران با اسرائیل در کویت»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه خبر منتشر شده در یکی از رسانه‌های کویت مبنی بر دیدار و مذاکره مستقیم ایران و اسرائیل در این کشور ر تکذیب کرد و افزود: «چنین چیزی به هیچ وجه نمی تواند درست باشد و من آن را تکذیب می‌کنم. این گونه اخبار برای کسانی که با سیاست های ایران آشنا هستند و از مواضع ایران اطلاع دارند بیشتر شبیه طنز است.»

وی همچنین گزارش نیویورک تایمز درباره خروج اطلاعات هسته‌ای توسط اسرائیل در یک عملیات شش و نیم ساعته در ایران برای مطرح کردن پرونده جدید پی‌ام‌وی (ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای) را «جنگ رسانه‌ای» خواند.

بهرام قاسمی تلاش اسرائیل و ایالات متحده برای تکرار سناریوی «سلاح کشتار جمعی در عراق» را نیز در راستای «ایجاد جنگ روانی علیه ایران» دانست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واعظی: ترامپ ۸ بار درخواست ملاقات با روحانی را مطرح کرده بود

آیا در هلسینکی نمایش خاورمیانه تغییر می‌کند؟

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد