قاضی آمریکا: دولت باید هزینۀ بازگشت کودکان به والدین مهاجر را بپردازد

قاضی آمریکا: دولت باید هزینۀ بازگشت کودکان به والدین مهاجر را بپردازد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات دفتر مهاجرت آمریکا از والدین خواسته‌اند تا هزینۀ سفر و بازگرداندن فرزندانشان را پرداخت کنند؛ هزینه درخواستی برای بازپس گیری یک فرزند، دست‌کم مبلغ ۱۹۰۰ دلار بوده است.

آگهی

یک قاضی دادگاه کالیفرنیا روز جمعه اعلام کرد که به جای مجبور کردن والدین به پرداخت، این دولت آمریکاست که باید هزینۀ پیوستن دوبارۀ کودکانِ مهاجر به خانواده‌هایشان را بپردازد.

دستگاه اجرایی آمریکا هم اکنون مشغول بازگرداندن حدود ۲ هزار کودکی است که به اجبار در مرز مکزیک از پدر و مادرهایشان جدا شده‌اند و والدینشان به عنوان بخشی از سیاست‌های ضدمهاجرتی «تحمل صفر» دونالد ترامپ، در بازداشت به سر می‌برند.

دانا سابرو، قاضی دادگاه منطقه سن دیگو که ماه گذشته نیز رای به پیوستن دوبارۀ اعضای خانوادۀ مهاجران داده بود، در حکم جدیدی اعلام کرد: «این بی معنی است که پدر و مادرهایی که از فرزندانشان جدا شده‌اند برای پیوستن دوباره پولی بپردازند.»

سیاست جداسازی فرزندان از والدین مهاجر، بخشی از تلاش‌های دولت ترامپ با هدف کاهش شمار مهاجران غیرقانونی بود اما سرانجام این خط‌ مشی سیاسی در ۲۰ ژوئن در پی اعتراضات گستردۀ داخلی و بین‌المللی متوقف شد.

به گفته وکیل این خانواده‌ها، مقامات دفتر مهاجرت آمریکا از والدین خواسته‌اند تا هزینۀ سفر و بازگرداندن فرزندانشان را پرداخت کنند و هزینه درخواستی برای بازپس گیری یک فرزند، دست‌کم مبلغ ۱۹۰۰ دلار بوده است.

دولت می‌گوید که بازگردادن این کودکان، پروسه‌ای هزینه‌بر است و شامل مراحلی از جمله انجام آزمایش دی‌ان‌ای، بررسی پیشینۀ کیفری والدین وارزیابی توان آنها برای نگهداری از فرزندانشان می‌شود.

سارا فابین، وکیل وزارت دادگستری آمریکا در واکنش به حکم جدید دادگاه اعلام کرد که درخواست قاضی هزینه زیادی بردوش وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا که مسئول نگهداری از این کودکان بوده می‌گذارد آنهم درحالیکه این وزارتخانه منابع محدودی دارد.

قاضی همچنین اعلام کرده است که دولت باید برای بازگرداندن فرزندان جدا شده به خانواده‌هایشان، طبق برنامۀ زمان‌بندی شده عمل کند و گزارش فعالیتهای انجام شده را نیز ارائه دهد؛ در غیراینصورت مجازات خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقب‌نشینی ترامپ از قانون مهاجرتی؛ کودکان مهاجر همچنان از والدین جدا می‌مانند

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت