جنگنده‌های روس در حریم هوایی کرۀ جنوبی؛ دیپلماتهای روس فراخوانده شدند

Soviet Tu-95
Soviet Tu-95   -  Copyright  Lt. Fessenden, U.S. Navy
نگارش از Euronews

کرۀ جنوبی دو جنگندۀ خود را برای رهگیری دو جت بمب افکن روس که روز جمعه چهار بار وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی کرۀ جنوبی شده‌اند، فرستاد.

وزارت خارجۀ کرۀ جنوبی روز شنبه یکی از دیپلماتهای ارشد سفارت روسیه در این کشور را فرا خواند تا ابراز «تاسف» خود را به علت ورود دو هواپیمای نظامی روس به منطقۀ شناسایی پدافند هوایی این کشور اعلام کند و به مسکو برای جلوگیری از تکرار این واقعه هشدار دهد.

کرۀ جنوبی می‌گوید روز جمعه دو جنگندۀ خود را برای رهگیری دو جت بمب افکن روس که در این روز چهار بار وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی کرۀ جنوبی (KADIZ) شده‌اند، فرستاده است.

وزارت دفاع کرۀ جنوبی نیز یکی از مقامات نظامی روسیه را فراخواند و نسبت به این اقدام جنگنده‌های روس اعتراض کرد.
در بیانیۀ این وزارتخانه آمده است: «ورود هواپیماهای نظامی روسیه به منطقه شناسایی پدافند هوایی کره جنوبی هیچگاه به برقراری ثبات در شبه جزیره کره و شمال شرق آسیا کمک نخواهد کرد و [در چنین وضعیتی] نمی‌توان امکان وقوع یک برخورد هوایی را رد کرد.»

در واکنش، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که مجموعه‌ای از هواپیماهای نظامی این کشور شامل دو هواپیمای بمب‌افکن «TU-95» که توسط جنگنده‌های «Su-35» اسکورت می‌شدند، بر فراز آبهای بین‌المللی دریای ژاپن، دریای زرد و شرق اقیانوس آرام در پرواز بودند و در «بخشی از این مسیر» توسط هواپیماهای جنگندۀ کره‌ای و ژاپنی اسکورت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط