Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

درباره پلوودیو، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ چه می‌‌دانیم؟

درباره پلوودیو، پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ چه می‌‌دانیم؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چرا این شهر توانسته عنوان پایتخت فرهنگی اروپا ۲۰۱۹ را از آن خود کند و چرا بلغارستان تبدیل به یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران در اروپا شده است؟

آگهی

بلغارستان یکی از مقاصد مورد علاقه گردشگران در اروپاست و صنعت گردشگری در سال‌های اخیر به جزئی جدای ناپذیر از اقتصاد این کشور تبدیل شده است.

بازدید گردشگران از این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی،به میزان ۷/۶ درصد افزایش داشته و نزدیک به ۸/۹ میلیون نفر از آن بازدید کرده‌اند. درآمد صنعت توریسم بلغارستان ۹/۳ درصد رشد یافت.

شهر پلوودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان، به‌عنوان یکی از دو پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ میلادی انتخاب شده است.

پایتخت فرهنگی اروپا شهری است هر سال توسط اتحادیه اروپا تعیین می‌شود و به مدت طی یک‌سال در آن شهر برنامه‌ها و رویدادهای فرهنگی برگزار می‌شود.

ایده انتخاب پایتخت فرهنگی اروپا اولین بار در سال ۱۹۸۵ میلادی از سوی ملینا مرکوری، وزیر فرهنگ وقت یونان ارائه شد. هدف اتحادیه اروپا از این ابتکار کشف تنوع فرهنگی مناطق مختلف قاره سبز و ایجاد همبستگی میان کشورهای مختلف اروپاست.

پلوودیو و ماترا در ناحیه باسیلیکاتا در کشور ایتالیا عنوان «پایتخت فرهنگی اروپا ۲۰۱۹»‌ را از آن خود کرده اند.

بیشتر بخوانید:

پلوودیو، شهری قدیمی با روحیه جوان

پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان و یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است. این شهر قدیمی امروز تبدیل به شهری مدرن و پر جنب و جوش شده است. مراکز اداری، دانشگاهی، اقتصادی و تجاری زیادی در این شهر قرار دارد.

استفان استویانوف،‌ معاون شهردار پلوودیو در این باره که عنوان پایتخت فرهنگی اروپا چه سودی برای این شهر دارد، می‌گوید:‌ «ما دو هدف داریم:‌ می خواهیم بین شهروندان اروپایی محبوب‌تر و مشهورتر شویم و کاری کنیم که بیشتر دیده شویم. از سوی دیگر قصد داریم گردشگران بیشتری را به سوی خود جلب کنیم. امیدواریم تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۹ به ۲ میلیون نفر برسد.»

او همچنین در این باره که چرا این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شده است‌،‌ می‌گوید: «در شهر ما برنامه‌ها و رویدادهای متعددی برگزار می شود،‌ از جمله جشنواره موسیقی و جشنواره اپرا. پلوودیو یکی از بهترین مقاصد گردشگری است. شلوغ و پرازدحام نیست. جمعیت شهر ۵۰۰ هزار نفر است. و در عین حال شهری پرجنب و جوش پویاست.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی از دیدنی ترین مکان‌های پلوودیو، بخش قدیمی آن است. ساختمان‌ها و خانه‌هایی که قدمتشان به عصر رنسانس برمی‌گردد،‌ از جاذبه‌های گردشگری بافت قدیمی این شهر به شمار می‌آید.

بخش قدیمی شهر با معماری و ساختمانهایش از سال ۲۰۱۴ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است. امروز یکی از این ساختمان‌ها تبدیل به موزه قوم شناسی پلوودیو شده است.

راهنمای گردشگری این شهر می‌گوید: «پلوودیو به خاطر تاریخی طولانی،‌ فرهنگ فوق العاده و بافت قدیمی بسیار زیبایش، شهری منحصر به فردی است. در این شهر همچنین رستوران‌های زیبا و امکانات ورزشی بسیار خوب وجود دارد. پلوودیو شهری است قدیمی با روحیه جوان.»

بخش قدیمی شهر بهترین جا برای آشنایی با هنر و صنایع دستی بلغارستان است. النا درامووا،‌ سازنده صنایع دستی می‌گوید: «من از روش‌ها و تکنیک‌های سنتی استفاده می‌کنم. اما چیزهایی درست می کنم که امروز، قابل استفاده هستند. با اشکال و فرم‌های سنتی، روسری، پیش‌بند و دستمال گردن درست می‌کنم که با سلایق امروز مطابقت دارند.»

بیشتر بخوانید:‌ مالت پایتخت فرهنگی اروپا؛ میزبان جشنواره بین‌المللی موسیقی کلاسیک

وارنا،‌ مقصد گردشگری برای تمام فصول

شهر وارنا در بلغارستان، مقصد گردشگران بسیار زیادی است. این شهر هر سال ده ها هزار گردشگر را از نقاط مختلف جهان به خود جذب می‌کند.

وارنا یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست. این شهر در قرن ششم قبل از میلاد مسیح به‌عنوان مستعمره تجاری تاسیس شد. وارنا در ساحل دریای سیاه،‌ بعد از صوفیه،‌ پایتخت کشور و پلادیو، سومین شهر بزرگ بلغارستان است.

آگهی

در حال حاضر گردشگران، بیشتر در فصل تابستان به اینجا می‌آیند، اما شهرداری قصد دارد وارنا را به مقصد گردشگری برای تمام فصول تبدیل کند.

یکی از مسئولان مرکز اطلاعات گردشگری وارنا در باره سهم گردشگری در رشد اقتصاد بلغارستان می‌گوید: «گردشگری ۱۸ تا ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد. البته سهم وارنا بیش از این است. چون در بلغارستان ۷۰ درصد اتاق‌های هتل در ساحل دریای سیاه قرار دارد.»

گردشگری برای وارنا و تمام این ناحیه اهمیت بسزایی دارد زیرا برای جوانان فرصت‌های شغلی بیشتری فراهم می کند. جوانان زیادی آینده خود را در بخش گردشگری می‌بینند. هر سال ۲ میلیون نفر از وارنا دیدن می‌کنند. علاوه بر گردشگران بلغاری، مردم از رومانی، روسیه، و آلمان نیز به این شهر می‌آیند.

بهترین راه برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ یک شهر و مردم آن قدم زدن در آن است. گردشگران برای شناخت فرهنگ مردم وارنا و تاریخ آن می‌توانند در تورهای پیاده‌روی که سازمان اطلاعات گردشگری برگزار می‌کند،‌ شرکت کنند.

راهنمای تور گردشگری وارنا درباره آشنایی با تاریخ شهر می‌گوید: «وارنا باید برای میراث فرهنگی غنی‌اش دیده شود. ما دوست داریم که پذیرای افراد بیشتری در شهرمان باشیم و آنها را نه تنها به بیشتر ماندن و لذت بردن از ساحل دریا بلکه به آموختن درباره تاریخ شهر نیز تشویق می‌کنیم.»

آگهی

همه گردشگرانی که به وارنا می‌آیند که می‌گویند این شهر همه سلیقه‌ها را ارضا می کند. یک گردشگر انگلیسی به یورونیوز می‌گوید: «فکر می‌کنم همه باید به وارنا بیایند چون بسیار شهر زیبایی است، چیزهای دیدنی، تاریخ و موزه های بسیار خوب دارد و البته می‌توانید به ساحل بروید و آسوده زیر نور آفتاب لم بدهید. بنابراین برای همه فعالیت مناسبی پیدا می شود.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان

یتیم‌خانه پرینکیپو؛ قدیمی‌ترین سازه چوبی در اروپا

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟