Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

توافق سران ناتو برای پشتیبانی از افغانستان تا سال ۲۰۲۴

توافق سران ناتو برای پشتیبانی از افغانستان تا سال ۲۰۲۴
Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران ناتو در دومین روز نشست خود در بروکسل و بر اساس پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا توافق کردند تا تمرکز بیشتری بر رفع مناقشه در افغانستان مبذول کنند.

آگهی

سران کشورهای ناتو در دومین روز نشست خود در بروکسل بر اساس پیشنهاد رئیس جمهوری آمریکا توافق کردند تا تمرکز بیشتری بر رفع مناقشه در افغانستان مبذول کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در جریان نشست روز چهارشنبه از متحدان خود خواست که اعضاء ناتو ۴ درصد تولید ناخالص داخلی سالانه خود را به هزینه‌های نظامی تخصیص دهند. او همچنین از هزینه‌های دفاعی آلمان انتقاد کرد.

با این وجود سران ناتو امیدوار بودند که نشست روز پنجشنبه آنها با تسامح و تساهل بیشتری میان اعضاء و دونالد ترامپ برگزار شود. اما آقای ترامپ از صبح روز پنجشنبه انتقادهای خود را از هزینه‌های دفاعی سران اروپایی و نحوه تعامل آنها با روسیه آغاز کرد.

او در صفحه توئیتر خود نوشت که آنها(اروپایی‌ها) تنها کسری از هزینه های خود را پرداخت می کنند. ایالات متحده بیش از ده‌ها میلیارد دلار به عنوان یارانه به اروپا پرداخت می‌کند و در مبادله با این کشورها متضرر می‌شود.

منبع: صفحه توئیتر شخصی آقای ترامپ
انتقاد دونالد ترامپ از هزینه های نظامی اعضاء ناتومنبع: صفحه توئیتر شخصی آقای ترامپ

او پیشتر نیز با انتقاد از وابستگی آلمان به واردات گاز از روسیه، این کشور را تحت کنترل روسیه ارزیابی کرده بود. انتقادی با واکنش آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مواجه شد.

بیشتر بخوانید:حمله بی‌سابقه ترامپ: آلمان تحت کنترل روسیه قرار دارد

اما فارغ از ادامه تنش‌های داخلی میان اعضاء ناتو و دونالد ترامپ در مورد تامین نحوه تامین بودجه این سازمان، در دومین روز نشست سران آن مساله افغانستان بیش از سایر موارد بر مذاکرات آنها سایه افکنده بود.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان میهمان روز دوم این نشست بود و دبیرکل ناتو نیز پیشتر وعده داده بود که در نشست جاری توافق لازم برای تامین امنیت افغانستان تا سال ۲۰۲۴ میلادی حاصل شود.

در جریان مذاکرات سران ناتو در بروکسل، بریتانیا متعهد شد تا با افزودن ۴۴۰ تن به نیروهای نظامی مستقر خود در افغانستان، مجموع شمار نیروهای فعال خود در جنگ افغانستان را به یکهزار و صد نفر افزایش دهد.

ایالات متحده نیز اعلام کرد که نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان را ۳ هزار نفر افزایش می‌دهد و مجموع تعداد آنها را به ۱۵ هزار نفر می‌رساند.

با این وجود مقامات آمریکایی معتقدند که با جلب موافقت دونالد ترامپ، آمریکا به زودی بازبینی استراتژی خود در افغانستان را آغاز خواهد کرد. چرا که به زعم آنها استراتژی این کشور در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تاکنون و پس از وقوع حوادث ۱۱ ستامبر در برقراری صلح و امنیت در این کشور چندان موفق نبوده است.

عکس: رویترز
حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دومین روز نشست سران ناتوعکس: رویترز

از سال ۲۰۱۴ تاکنون ناتو به طور رسمی به ماموریت خود مبنی بر حضور مستقیم در درگیری خونین با گروه طالبان پایان داده و توان خود را صرف آموزش نیروهای افغان کند.

اما از این سال به بعد دامنه نفوذ طالبان در افغانستان سیر صعودی به خود گرفته است و در حال حاضر تنها ۵۶ درصد خاک افغانستان تحت کنترل دولت مرکزی این کشور قرار دارد.

تحت تاثیر شرایط موجود در افغانستان، سران ناتو در نشست جاری خود در بروکسل توافق کردند تا همچنان نسبت به پشتیبانی افغانستان و تامین امنیت این کشور متعهد باشند.

آنها با صدور اعلامیه‌ای اعلام کردند که کمک‌های مالی خود به نیروهای نظامی این کشور را تا سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه خواهند کرد.

در این اعلامیه همچنین از پاکستان، ایران و روسیه خواسته شده تا با هدف برقراری ثبات در منطقه از روند صلح در افغانستان حمایت کنند.

بیشتر بخوانید:

بحث بعدی سران ناتو بررسی درخواست پیوستن اوکراین و گرجستان به این سازمان خواهد بود اما با توجه به حضور روسیه در خاک این دو کشور، قوانین ناتو اجازه پیوستن کشورهای درگیر مناقشه ارضی را نمی‌دهد. بر این اساس به نظر می‌رسد در این خصوص نشست سران ناتو حاوی پیشرفت خاصی نباشد.

آگهی

در مقابل پیش‌بینی می‌شود نشست سران ناتو با مقدونیه پس از دعوت از این کشور برای پیوستن به این سازمان در فضای مثبت تری برگزار شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از پایان نشست سران ناتو در بورکسل راهی لندن خواهد شد و طی دو روز کاری مذاکراتی را با نخست وزیر و ملکه بریتانیا برگزار خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا ۲۵۰ میلیون دلار کمک‌ انسان‌دوستانه به افغانستان اختصاص می‌دهد

نگاهی به چالش تأمین امنیت در افغانستان

بمبگذار انتحاری در کابل به ضرب گلوله پلیس کشته شد