Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو بین‌الملل خواستار بررسی شکنجه‌گاه‌های امارات در یمن شد

عفو بین‌الملل خواستار بررسی شکنجه‌گاه‌های امارات در یمن شد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«امارات متحده عربی در جنوب یمن نوعی ساختار امنیتی فراقانونی ایجاد کرده که در آن انجام خشونت‌های فاحش همچنان بدون بازرسی ادامه دارد.»

آگهی

عفو بین‌الملل دولت امارات متحده عربی و نیروهای یمنی هم‌پیمان با آن را به شکنجه زندانیان در جنوب یمن محکوم کرد و خواستار آن شد که چنین اعمالی به منزله جنایات جنگی بررسی و بازرسی شوند.

این سازمان در گزارش روز پنجشنبه خود اعلام کرد امارات متحده عربی و نیروهای یمنی شماری از افراد را در جنوب یمن در مراکزی که «ورای حاکمیت این دولت‌ها عمل می‌کنند» زندانی کرده‌اند.

گزارش سازمان عفو بین‌الملل براساس بررسی‌هایی که از ماه مارس سال ۲۰۱۶ تا ماه مه سال ۲۰۱۸ در ایالت‌های جنوبی یمن صورت گرفته، اسناد بسیاری را از شکنجه و بدرفتاری در این مراکز «یمنی/ اماراتی» ثبت کرده است؛ از جمله ضرب و شتم، استفاده از شوک الکتریکی و خشونت جنسی.

بسیاری از شهروندان یمنی پس از نبرد حدیده بی‌خانمان شده‌‌اند. عکس از رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

امارات عربی متحده نقشی کلیدی در نبرد جبهه ائتلاف به رهبری عربستان دارد و در پشتیبانی از دولت یمن که در مناطق جنوبی این کشور مستقر است علیه حوثی‌ها می‌جنگد. نماینده این کشور ماه گذشته در ژنو اعلام کرد مقامات دولت یمن «کنترل حاکمیت محلی، فدرال و نظام قضایی و زندان‌های این کشور» را در اختیار دارند.

این در حالی است که احمد المیسری وزیر کشور دولت یمن که در جنوب این کشور مستقر است چند روز پیش از امارات خواست زندان‌هایی را که در یمن اداره می‌کند ببندد یا تحویل این دولت بدهد.

آقای میسری دیروز چهارشنبه اعلام کرد با امارات به توافق رسیده و تمامی زندان‌های مناطق جنوبی این کشور اکنون در اختیار مقامات این دولت قرار دارند.

تیرانا حسن از سازمان عفو بین‌الملل از لزوم بررسی جنایات جنگی در یمن سخن گفت.

این در حالی است که تیرانا حسن، رئیس بخش مدیریت بحران سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: «به نظر می‌رسد امارات متحده عربی در جنوب یمن نوعی ساختار امنیتی فراقانونی ایجاد کرده که در آن انجام خشونت‌های فاحش همچنان بدون بازرسی ادامه دارد.»

وی افزود: «این جنایات که در بستر درگیری‌های مسلحانه یمن روی می‌دهد باید نهایتا همچون جنایات جنگی بررسی شوند.»

عفو بین‌الملل همچنین از دولت ایالات متحده خواست متحد خود یعنی امارات را ملزم کند که از راه شکنجه افراد یا نقض حقوق بشر اطلاعات کسب نکند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یمن؛ آوردگاه سیاست‌های جاه‌طلبانه ایران و عربستان

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند