ترکیه؛ عدنان اکتار مبلغ و مجری تلویزیون دستگیر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
 ترکیه؛ عدنان اکتار مبلغ و مجری تلویزیون دستگیر شد

پلیس ترکیه روز چهارشنبه عملیاتی را برای دستگیری عدنان اکتار، مبلغ و مجری تلویزیونی و ۲۳۵ تن دیگر را به اتهام تشکیل فرقه، فساد و سو‌ءاستفاده جنسی آغاز کرد.

پلیس با یورش بردن به یکی از خانه‌های عدنان اکتار در بخش آسیایی استانبول وی و محافظانش را دستگیر کرد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس ترکیه اعلام کرده است که این عملیات وسیع از سوی شاخه جرائم مالی پلیس برای کشف و ضبط دارایی‌های مرتبط با این فرد و اعضای گروه وی در پنج استان این کشور به اجرا درآمده است.

در ماه فوریه سال جاری تلویزیون ترکیه پخش یک برنامه تلویزیونی با اجرای اکتار را متوقف و اعلام کرد این برنامه اصل برابری جنسی و حقوق زنان را زیر پا گذاشته است. عدنان اکتار در این برنامه تلفیقی از بحث‌های الاهیاتی اسلامی و رقص ارائه می‌کرد.

بیشتر بخوانید:ترکیه برنامه‌های یک رهبر فرقه‌ای را به دلیل ابتذال قطع کرد

آقای اکتار که پیش از این نیز بارها در ترکیه خبرساز شده کانال تلویزیونی خود را دارد و در آن درباره ارزش‌های اسلامی صحبت ‌کرده و گهگاه با دختران جوان رقصیده است. مساله سوءاستفاده وی از زنان جوان با تأکید بر جاذبه‌های جنسی آنها برای جذب مخاطب پیش از این نیز بارها مطرح شده بود.

کتاب‌های بسیاری تاکنون به نام او چاپ شده است که شاید مشهورترین آنها اطلس آفرینش باشد. کتابی بزرگ با ۸۰۰ صفحه تصویر رنگی که ردیه‌ای است بر نظریه تکامل داروین و البته از سوی جامعه علمی فاقد ارزش شمرده شده است.

کتاب‌هایی از وی با نام مستعارش یعنی «هارون یحیی» در ایران نیز ترجمه و چاپ شده اما رژیم کنونی ایران وی را «شیادی منحرف» و «مدعی دروغین مهدویت» معرفی می‌کند.