Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاوشگر اسرائیلی روی ماه می‌نشیند

کاوشگر اسرائیلی روی ماه می‌نشیند
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این کاوشگر که پرچم اسرائیل را با خود به ماه ‌می‌برد، کوچکترین کاوشگری خواهد بود که بر سطح تنها قمر زمین می‌نشیند.

آگهی

یک سازمان غیرانتفاعی اسرائیلی اعلام کرد تا پایان امسال می‌خواهد یک کاوشگر بدون سرنشین را روانه کره ماه کند.

یک موشک فالکون ۹ ساخت شرکت «اسپیس‌ایکس» بناست در ماه دسامبر سال جاری میلادی این کاوشگر را از کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا راهی فضا کند. قرار است این کاوشگر در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ روی سطح ماه بنشیند.

این کاوشگر که پرچم اسرائیل را با خود به ماه ‌می‌برد، با قطری حدود ۲ و ارتفاعی حدود ۱/۵ متر، کوچکترین کاوشگری خواهد بود که بر سطح تنها قمر زمین می‌نشیند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این فرود دو مرحله دارد که نخست مرحله آن رسیدن سفینه اولیه به سطح ماه است و بخش دوم آن عبارت از پرواز کوتاهی است به مسافت ۵۰۰ متر و «فرود نرم» روی سطح ماه.

اگر این پروژه موفق شود اسرائیل پس از شوری سابق، آمریکا و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که موفق به انجام «فرود نرم» بر سطح ماه می‌شود.

این پروژه از سوی سازمان «اسپیس‌آی‌ال» راه‌اندازی شده است. سازمان «اسپیس‌آی‌ال»، (SpaceIL) یک بنیاد خصوصی است که شماری از دانشمندان اسرائیلی و علاقمندان به فضا آن را اداره می‌کنند.

پروژه تولید این کاوشگر نخست با انگیزه بردن جایزه ۳۰ میلیون دلاری شرکت گوگل آغاز شد، جایزه‌ای به نام گوگل لونار ایکس پرایز (Google Lunar XPrize) که بنا بود انگیزه‌ای باشد برای توسعه اکتشافات فضایی روباتیک با هزینه کم.

گرچه فرصت شرکت در بخش «فرود روی ماه» مسابقه گوگل ماه مارس امسال تمام شد اما اعضای «اسپیس‌آی‌ال» به کار خود روی این پروژه ادامه دادند و کاوشگر خود را با کمک سازمان فضایی دولت اسرائیل ساختند.

این پروژه تاکنون بیش از ۸۸ میلیون دلار هزینه داشته که بخش عمده آن را موریس خان، میلیاردر اسرائیلی اهل آفریقای جنوبی تأمین کرده است. وی امیدوار است که انجام این مأموریت فضایی سبب جذب نسل جوان اسرائیل به سوی دانش، فناوری و فضا شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپیس‌ایکس کپسول دراگون را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

دستور جدید ترامپ: تشکیل نیروی فضایی ارتش آمریکا

رونمایی از فناوری‌های جدید برای شناسایی تمدن‌های بیگانه؛ آغاز عصر تازه شکار موجودات هوشمند