Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اتهام‌افکنی متقابل ایران و آمریکا علیه سفارتخانه‌های دو کشور

اتهام‌افکنی متقابل ایران و آمریکا علیه سفارتخانه‌های دو کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ایران ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر استفاده ایران از سفارتخانه‌های خود برای اقدام‌های تروریستی را رد کرد و سفارتخانه‌های آمریکا را مراکز خرابکاری لقب داد.

آگهی

وزارت خارجه ایران ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر استفاده ایران از سفارتخانه‌های خود برای اقدام‌های تروریستی را رد کرد و سفارتخانه‌های آمریکا را «مراکز خرابکاری» لقب داد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا پیش از این به کشورهای جهان هشدار داده بود تا مراقب فعالیت سفارتخانه‌های ایران در کشورهای خود باشند، چرا که به گفته او ایران از پوشش دیپلماتیک برای انجام اقدامات «تروریستی» بهره می‌برد.

اظهارات آقای پومپئو پس از آن بیان شد که یک دیپلمات ایرانی مستقر در وین به اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق توسط نیروهای امنیتی آلمان بازداشت شد. در همین حال هلند نیز دو تن از دیپلمات‌های ایرانی سفارت این کشور در لاهه را به دلایل نامعلوم اخراج کرد.

در واکنش به اظهارات آقای پمپئو، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با بی اساس خواندن ادعای وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در چارچوب کنوانسیون‌های بین‌المللی و در جهت توسعه روابط دوستانه با کشور میزبان فعالیت می‌کنند.

آقای قاسمی در مقابل مدعی شد که شواهد گوناگونی از جاسوسی و اقدامات خرابکارانه سفارتخانه‌های آمریکا با صدها پرسنل نظامی و امنیتی در «پوشش دیپلماتیک» در منابع مختلف منتشر شده و تاریخ معاصر «مملو از این نوع فعالیت‌های نامشروع و خلاف عرف و موازین بین‌المللی» و نیز «تخریب روابط خارجی کشورهای میزبان و دخالت در امور داخلی» آنهاست.

عکس: رویترز
وزیر خارجه آمریکا، ایران را به اقدام تروریستی تحت پوشش دیپلماتیک متهم کردعکس: رویترز

تنش دیپلماتیک با هلند

سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر نیز در واکنش به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند نیز ضمن تاکید بر این امر که ایران حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می‌داند از دولت هلند خواسته بود تا در مورد پناه دادن اعضاء به تعبیر او «گروهک منفور منافقین» (سازمان مجاهدین خلق) در این کشور پاسخگو باشد.

با وجود سکوت دولت هلند در مورد دلایل اخراج دیپلمات‌های ایرانی از این کشور، واکنش وزارت خارجه ایران با محوریت محکومیت اقدام‌های تروریستی این احتمال را که دیپلمات‌های ایرانی به دلیل نقش آنها در پرونده ترور محمدرضا کلاهی اخراج شده‌اند، افزایش داد.

بیشتر بخوانید:واکنش ایران به اخراج دو دیپلمات ایرانی از هلند: اقدام متقابل حق ماست

آقای کلاهی متهم اصلی پرونده انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود. وی در دهه ۹۰ با نام علی معتمد از کشور هلند پناهندگی گرفت و به عنوان تکنسین برق مشغول به کار بود تا این که بعد از ظهر ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله از سوی دو فرد نقاب‌پوش به قتل رسید.

دادگاهی که پرونده قتل علی معتمد، یک ایرانی ۵۶ ساله در شهر آلمیر را بررسی می‌کرد، جمعه ۲۹ مه / ۴ خرداد هویت واقعی او را شناسایی و اعلام کرد. این دادگاه همچنین اعلام کرد که پرونده تا ماه اوت / شهریور در دست بررسی باقی خواهد ماند.

اتهام تلاش برای بمب‌گذاری در همایش مجاهدین

بیشتر بخوانید:دادگاهی در هلند هویت محمدرضا کلاهی متهم انفجار ۷ تیر را تایید کرد

همچنین در پی برگزاری نشست سازمان مجاهدین خلق در روز شنبه ۳۰ ژوئن (نهم تیرماه)، یک زوج ایرانی دارای تابعیت بلژیک به ظن تلاش برای بمب گذاری در این نشست که در «ویل‌پنت» پاریس برگزار شد، از سوی پلیس بلژیک بازداشت شدند. همچنین یک دیپلمات ایرانی شاغل در اتریش نیز به همین اتهام در آلمان بازداشت شده و سه نفر دیگر هم با اتهام مشابه از سوی پلیس فرانسه دستگیر شده‌اند.

در واکنش به این رخدادها مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ضمن یادآوری اقدامات گذشته مشابه ایران در اروپا و مشاهده ادامه این روند در روزهای اخیر تاکید کرده که همه کشورها باید از خود برابر تهدید ایران محافظت کنند چرا که این تنها نمونه از مواردی نیست که ایران برای تحرکات تروریستی از پوشش دیپلماتیک استفاده می‌کند.

واکنش روسیه به اتهام آمریکا علیه ایران

همزمان با رد اظهارات آقای پمپئو از سوی وزارت خارجه ایران، «آلکساندر شرین» معاون کمیسیون امور دفاعی دومای روسیه نیز روز چهارشنبه گفت که ادعای آمریکا علیه ایران صرفا «اقدامی تحریک‌آمیز» است زیرا سفارتخانه‌های ایران به هیچ وجه حمله تروریستی تدارک نمی‌بینند.

ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود افرادی که به ظن حمله به همایش گروه «مجاهدین خلق» در اروپا بازداشت شده‌اند از اعضای خود این گروه هستند و هدف از «سناریو»ی بازداشت‌های اخیر در اروپا تخریب روابط ایران با کشورهای اروپایی است.

بیشتر بخوانید:ایران: بازداشت شدگان اخیر در بلژیک عضو مجاهدین خلق هستند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا درخواست کشورهای اروپایی برای معافیت از تحریم‌های ایران را رد کرد

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

ایران همچنان در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف باقی ماند