Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست آمریکا از آلمان: تقاضاهای ارزی ایران را بلوکه کنید

دیدار سفیر آمریکا و صدر‌اعظم آلمان
دیدار سفیر آمریکا و صدر‌اعظم آلمان Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین از دولت آلمان خواسته تا با رد درخواست ایران مانع از انتقال ۳۰۰ میلیون دلار وجه نقد از حساب‌های دولتی این کشور در بانک تجاری ایران و اروپا شود.

آگهی

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در برلین از دولت آلمان خواسته تا با رد درخواست ایران مانع از انتقال ۳۰۰ میلیون  یورو وجه نقد از حساب‌های دولتی این کشور در بانک تجاری ایران و اروپا شود.

آقای گرنل روز دوشنبه و در گفت‌و‌گو با روزنامه آلمانی «بیلد» عنوان کرده که دولت ایالات متحده به شدت نگران انتقال نقد صدها میلیون یورو به ایران است.

بر اساس نگرانی های آمریکا در مورد نحوه مصرف منابع ارزی ایران که به زعم این کشور بر کمک مالی به گروه‌های تروریستی فعال در خاورمیانه متمرکز است، این کشور از بالاترین سطوح دولت آلمان خواسته تا درخواست ایران را رد کند و مانع از انتقال منابع ارزی ایران شود.

با این حال روزنامه بیلد مدعی شده که ایران محل صرف این ۳۰۰ میلیون یورو را پرداخت سهمیه ارز مسافری ایرانیان متقاضی سفر به خارج از کشور اعلام کرده است.

درخواست ایران باید ابتدا به تائید نهاد ناظر مالی آلمان برسد. این نهاد تاکنون نتیجه بررسی خود را اعلام نکرده است.

بیشتر بخوانید:درخواست ایران از آلمان برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از «بانک تجارتی ایران و اروپا»

روزنامه اعتماد چاپ تهران، روز سه‌شنبه، در گزارشی نوشت که علی طرزعلی که در گزارش روزنامه بیلد آلمان به عنوان مذاکره‌ کننده بانک مرکزی ایران با طرف آلمانی از او نام برده شده، در فهرست افراد تحریم شده اعلامی در روز ۲۵ اردیبهشت توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار دارد و گذشته از این، نامبرده که پیشتر در سمت مدیرکل بخش بین‌الملل بانک مرکزی ایران فعال بوده، اخیرا بازنشسته شده و مسئولیتی در این پرونده ندارد.

این روزنامه بر پایه این اطلاعات اساس پرونده درخواست انتقال ۳۰۰ میلیون یورو را بازی رسانه‌ای آمریکا با همکاری روزنامه بیلد آلمان در آستانه آغاز دور تازه تحریم های ایالات متحده علیه ایران عنوان کرده است.

بیشتر بخوانید:هشدار آمریکا به دولت‌ها و شرکت‌ها: زودتر با ایران قطع رابطه کنید

دو ماه پیش، ایالات متحده آمریکا به طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهان با ایران خارج شد و پس از این اقدام وزارت خزانه‌داری این کشور اعلام کرد که تحریم‌های گسترده اقتصادی از جمله تحریم فروش نفت ایران را در فاصله ۳ تا ۴ ماه علیه این کشور به اجرا خواهد گذاشت.

ایالات متحده به سایر کشورهای جهان نیز هشدار داده که اگر با آغاز تحریم‌های این کشور علیه ایران به مبادلات اقتصادی خود با این کشور ادامه دهند، مشمول سیاست‌های تنبیهی آمریکا خواهند شد.

تحت تاثیر این شرایط، طی دو ماه گذشته بازار ارز ایران به جهت افزایش تقاضا و کاهش عرضه ارز با روند صعودی قیمت‌ها مواجه شده و بهای هر دلار آمریکا به دو برابر نرخ رسمی آن(۴۲هزار ریال) در بازار آزاد رسیده است. هر دلار آمریکا پیش از خروج این کشور از برجام در بازار آزاد ارز ایران ۶۳ هزار ریال مبادله می‌شد.

مطابق ادعای روزنامه بیلد آلمان، درخواست دولت ایران برای انتقال نقد ۳۰۰ میلیون یورو با هدف تسهیل سیاست‌های بانک مرکزی ایران برای ساماندهی تقاضاهای رسمی ارز از این بانک صورت گرفته است چرا که این نگرانی وجود دارد که با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران دسترسی به حساب‌های ارزی ایران دیگر ممکن نباشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا درخواست فرانسه برای معافیت شرکت های فعال در ایران را رد کرد

«بوز قورد» ترک‌ها و ممنوعیت نماد «روباه بی‌صدا» در برمن آلمان؛ دلیل حساسیت به گرگ‌های خاکستری چیست؟

توله ببرهای بانمک باغ وحش کُلن؛ جمعیت ببرهای «آمور» از ۵۰ به ۵۰۰ قلاده رسید