Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چین بیست میلیارد دلار به خاورمیانه وام می‌دهد

چین بیست میلیارد دلار به خاورمیانه وام می‌دهد
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین که تا پیش از این به شکل سنتی از وارد شدن به مسائل سیاسی خاورمیانه پرهیز می‌کرده حالا تلاش دارد برای حل مناقشات درازمدت این منطقه وارد کار شود.

آگهی

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین اعلام کرد این کشور متعهد شده است ۲۰ میلیارد دلار به شکل وام و ۱۰۶ میلیون دلار را به شکل کمک مالی، برای رشد اقتصاد غیرنفتی به مجموعه‌ کشورهای عرب خاورمیانه کمک کند.

کمربند تجاری چین میان مرکز و جنوب شرق آسیا

رئیس‌جمهوری چین که در جمع نمایندگان ۲۱ کشور عرب در پکن سخن می‌گفت افزود: «باید رو راست با هم تجارت کنیم، نه از تفاوت‌هایمان بترسیم و نه از مشکلات‌مان رو بگردانیم و در زمینه سیاست خارجی و راهبردهای توسعه به تفصیل گفتگو کنیم.»

چین که برای تأمین انرژی با کشورهای خاورمیانه همواره در تجارت بوده است به تازگی تلاش می‌کند با تقویت روابط تجاری خود با کشورهای خاورمیانه مسیر نفوذ اقتصادی خود را از مرکز به سوی جنوب شرق آسیا هموارتر کند.

رئیس‌جمهور چین در جمع نمایندگان ۲۱ کشور عرب در پکن. عکس از رویترز

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این طرح چین بنا دارد ۱۵ میلیون دلار برای توسعه اقتصادی به فلسطین کمک کند و همزمان ۹۱ میلیون دلار نیز برای کمک به کشورهای سوریه، یمن، اردن و لبنان در نظر گرفته است. همچنین بناست همکاری‌های بانکی میان این کشورها با تشکیل یک بانک مشارکتی افزایش پیدا کند.

این کمک‌ها طی برنامه‌ای برای «بازسازی اقتصادی» و «احیای صنایع» عرضه می‌شوند و همکاری در زمینه نفت و گاز و انرژی هسته‌ای و انرژی‌های پاک را هم در بر می‌گیرند.

خیز اژدهای خفته به سوی سیاست خاورمیانه

از سوی دیگر چین که شهروندانش آن را اژدهای خفته می‌خوانند تا پیش از این به شکل سنتی از وارد شدن به مسائل سیاسی خاورمیانه پرهیز می‌کرده است ولی حالا تلاش دارد برای حل مناقشات درازمدت این منطقه وارد کار شود.

برای مثال وی از «طرف‌های مربوط» در مناقشه فلسطین و اسرائیل خواست به توافق بین‌المللی در این زمینه احترام بگذارند وی خواستار آن شد که این مسأله به شکل درست حل و فصل شود تا از بروز ناآرامی در منطقه جلوگیری شود.

چین مدعی است توسعه اقتصادی از تنش‌های سیاسی، مذهبی و قومی در خاورمیانه می‌کاهد. عکس از رویترز

شی جین پینگ مدعی است که کشورش به سیاست «عدم مداخله» خود ادامه می‌دهد در حالیکه باور دارد اعطای کمک‌ مالی به کشورهای در حال توسعه می‌تواند با افزایش رشد و توسعه این کشورها، از تنش‌های سیاسی، مذهبی و فرهنگی در منطقه بکاهد.

منتقدان می‌گویند اجرای سیاست مشابهی در خود این کشور، یعنی پشتیبانی اقتصادی و همزمان سختگیری‌های امنیتی، نتوانسته تنش میان اقلیت مسلمان ایغور و اکثریت قومی هان را در منطقه ناآرام غرب این کشور کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین؛ کدامیک پیروز می‌شوند؟

واکنش گلایه‌آمیز چین به تهدید بستن تنگه هرمز توسط ایران

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز جنگ تجاری آمریکا و چین؛ کدامیک پیروز می‌شوند؟

واکنش گلایه‌آمیز چین به تهدید بستن تنگه هرمز توسط ایران

اروپا، روسیه، چین: بر خلاف آمریکا همچنان به برجام وفاداریم