Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست ایران از آلمان برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از «بانک تجارتی ایران و اروپا»

درخواست ایران از آلمان برای برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از «بانک تجارتی ایران و اروپا»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش روزنامه بیلد به نقل از یک مقام دولتی آلمان، تهران به دلیل نگرانی از تحریم‌های تازه ایالات متحده و مسدود شدن حساب‌های بانکی قصد دارد تا پول‌های خود را از «بانک تجارتی ایران و اروپا» (eihbank) خارج کند.

آگهی

مقامات آلمان درخواست ایران برای خروج ۳۰۰ میلیون یورو از یک حساب بانکی و انتقال آن به صورت نقد به ایران را بررسی می‌کنند.

به گزارش روزنامه بیلد به نقل از یک مقام دولتی آلمان، تهران به دلیل نگرانی از تحریم‌های تازه ایالات متحده و مسدود شدن حساب‌های بانکی قصد دارد تا پول‌های خود را از «بانک تجارتی ایران و اروپا» (Europaeisch-Iranische Handelsbank AG) یا «eihbank» خارج کند.

ایالات متحده پس از تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام، تحریم‌های جدیدی را بر علیه ایران وضع کرده و به همه شرکت‌ها و همچنین کشورها هشدار داده است که در صورت عدم توقف واردات نفت از ایران از ماه نوامبر، با آنها برخورد تنبیهی خواهد کرد.

به دلیل این تهدیدات است که بسیاری از شرکت‌های طرف تجارت با ایران اعلام کرده‌اند که به زودی معاملات خود با این کشور را متوقف می‌کنند.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر احتمال توقف واردات نفت ایران از سوی هند، یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران منتشر شد.

از سوی دیگر شکرت کشتیرانی و حمل نقل سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام فرانسه نیز روز شنبه هفتم ژوئیه اعلام کرد که به دلیل ترس از مجازات‌‌های واشنگتن از ایران خارج می‌شود.

به گزارش رویترز به نقل از روزنامه بیلد آلمان، مقامات ایرانی به اداره نظارت بر امور مالی آلمان (BaFin) اعلام کرده‌اند که «به دلیل عدم دسترسی شهروندان ایرانی به کارت اعتباری، قصد دارند این پول را در اختیار ایرانیانی قرار دهند که قصد سفر به خارج از کشور را دارند.»

این روزنامه می‌گوید که اداره نظارت بر امور مالی در حال بررسی درخواست تهران است و جهت تصمیم‌گیری، وزارت خزانه‌داری، وزارت دارایی و وزارت خارجه آلمان را نیز در جریان قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

بانک تجارتی ایران و اروپا (eihbank) چیست و چه نقشی در مبادلات تجاری ایران دارد؟

بر اساس اطلاعات منتشر شده بر روی وب‌سایت بانک (eihbank)، این بانک در سال ۱۹۷۱، پیش از انقلاب ایران به عنوان بانک تخصصی برای روابط شرکای تجاری ایران و آلمان و همچنین فعالیت در اروپا و سایر نقاط جهان تاسیس شد.

دفتر مرکزی این بانک در منطقه آزاد تجاری هامبورگ واقع شده و شعبه‌هایی در تهران و منطقه آزاد کیش نیز دارد.

به گفته سایت بانک تجارتی ایران و اروپا، این بانک، آلمانی است و تحت نظارت نظام بانکی آلمان و تحت قوانین اتحادیه اروپا فعالیت می‌کند.

اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ میلادی از گشایش خط اعتباری برای بانک‌های ایرانی توسط این بانک خبر داده بود.

وب‌سایت اتاق بازرگانی اعلام کرده بود که بانک تجارتی ایران و اروپا «یک خط اعتباری با بانک های ایرانی زیر به شکل ریفاینانس ایجاد نموده است که علاقه مندان می توانند با مراجعه به بانکدار خود از اطلاعات بیشتر جهت استفاده از این خط اعتباری بر طبق قوانین و مقررات داخلی ایران مطلع گردند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

آگهی
eihbank website
شعبه بانک تجارتی ایران و اروپا در تهرانeihbank website

وب‌سایت بانکی، پایگاه اطلاع‌رسانی مستقل اقتصادی، بانک (eihbank) را « تنها بانك اروپايي با مالكيت ايراني» توصیف کرده است که تحت قوانین اروپا و آلمان فعالیت می‌کند.

بیشتر بخوانید: درهای بانک‌های فرانسه به روی دانشجویان ایرانی بسته است

به گفته این پایگاه اطلاع‌رسانی دلیل این موضوع این است که شعبه‌های این بانک در ایران با سهامداری اصلی بانک صنعت و معدن و سهام‌داری بانک‌های ملت و تجارت فعالیت می‌کند و حتی هیات عامل آن نیز از سوی بانک صنعت و معدن انتخاب می‌شود.

بانک تجارتی ایران و اروپا در این وب‌سایت به عنوان ارائه کننده «تسهیلات در زمینه های صنعت وتجارت بر پایه واردات و صادرات به بخش های خصوصی و دولتی» معرفی شده است.

آگهی

ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ این بانک را در لیست سیاه تحریم های خود قرار داده بود و آن را یکی از شاهراه‌های تبادلات مالی ایران خوانده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هند برای کاهش «شدید» یا حتی «توقف» واردات نفت از ایران آماده می‌شود

آمریکا رئیس بانک مرکزی ایران را تحریم کرد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد