Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پمپئو: اروپا فعالیت‌های تروریستی ایران را در مذاکرات مطرح کند

پمپئو: اروپا فعالیت‌های تروریستی ایران را در مذاکرات مطرح کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو در توئیتی با انتشار لینک مطلبی از سایت وزارت خارجه آمریکا مجموعه ای از فعالیت‌های تروریستی شامل حمله، برنامه ریزی برای حمله و پشتیبانی مالی و لجستیکی از حملاتی در خاک اروپا را به ایران نسبت داده است.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از کشورهای اروپایی خواست تا در جریان مذاکره با مقامات ایران درباره برجام، « کشتارها، بمب‌گذاری‌ها و حملات تروریستی مورد حمایت ایران» را نیز مطرح کنند.

وزیر خارجه ایالات متحده صبح روز جمعه ششم ژوئیه در آستانه جلسه مهم جواد ظریف با وزرای خارجه طرف توافق هسته‌ای با ایران در حساب توئیتری خود نوشت: «رژیم ایران مسبب رنج و مرگ برای مردم خودش و جهان است. تنها در اروپا کشتارها، بمب‌گذاری‌ها و حملات تروریستی مورد حمایت ایران، جان‌های بسیاری را آزرد. امیدوارم که اروپائی‌ها این مساله را در تور اروپایی ظریف و روحانی با آنها مطرح کنند.»

وزارت خارجه آمریکا چه فعالیت‌هایی را به ایران نسبت داده است؟

وی همچنین در توئیت دیگری لینک مطلبی از سایت وزارت خارجه آمریکا را منتشر کرده که در آن با نقشه و جدول زمانی، فعالیت‌های تروریستی شامل حمله، برنامه ریزی برای حمله و پشتیبانی مالی و لجستیکی از حملات در خاک اروپا را به ایران نسبت داده است.

این مطلب فعالیت‌هایی نظیر ترور، بمب‌گذاری، آدم‌ربایی، حملات مسلحانه، کشف سلاح از ایرانیان و پشتیبانی مالی و لجستیکی از گروه‌های شبه نظامی شیعه را از جمله فعالیت‌های ایران در اروپا خوانده است.

این جدول زمانی از ژوئن سال ۱۹۸۵ میلادی آغاز می شود و تا مارس ۲۰۱۸ ادامه دارد. این مطلب سایت وزارت خارجه ایالات متحده در مجموع یازده فعالیت را به ایران نسبت داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وبسایت وزارت خارجه ایالات متحده
جدول زمانی منتشر شده از سوی وزارت خارجه آمریکا که فعالیت‌های تروریستی در خاک اروپا به ایران نسبت داده استوبسایت وزارت خارجه ایالات متحده

اولین حادثه تروریستی که وزارت خارجه آمریکا به ایران نسبت می‌دهد، ربودن هواپیمای ۸۴۷ خط هوایی ترنس‌ وورد ایرلاین در سال ۱۹۸۵ توسط حزب‌الله لبنان در آتن است که به گفته وزارت خارجه آمریکا، ایران از این هواپیماربایی حمایت لجستیکی کرده بود.

ترور شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر رژیم پهلوی در تاریخ ششم اوت سال ۱۹۹۱ در فرانسه، افشای «جاسوسی» دو دیپلمات ایرانی در بوسنی و هرزگوین و بازجویی از ایرانیان مظنون به عضویت در سپاه قدس در آلمان در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ از جمله موارد ذکر شده در این مطلب است.

وزیر خارجه ایالات متحده برای مذاکره درباره سربازان آمریکایی اسیر شده در جریان جنگ کره صبح جمعه وارد پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی شد.

با خروج ایالات متحده از برجام در پی تصمیم دولت دونالد ترامپ، برقراری مجدد تحریم‌ها علیه ایران و تهدید‌ شرکت‌ها و کشورهای طرف تجارت با ایران، پایدار ماندن توافق هسته‌ای در سایه ابهام قرار رفته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سفرهای اروپایی خود را از سوئیس آغاز کرد و محمد جواد ظریف نیز مذاکرات با اتحادیه اروپا و وزرای خارجه کشورهای طرف برجام را ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران اتهام دست داشتن در حمله تاجیکستان را رد کرد

پمپئو در جمع ایرانیان: آمریکا پشتیبان صدای فراموش‌شده مردم ایران است

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد