وزیر خارجه فرانسه: ایران باید تهدید به «خروج از برجام» را متوقف کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزیر خارجه فرانسه: ایران باید تهدید به «خروج از برجام» را متوقف کند

وزیر خارجه فرانسه می گوید ایران و قدرت های اروپایی همراه با چین و روسیه قادر خواهند بود تا پیش از ماه نوامبر آینده به یک بسته اقتصادی برای حفظ برجام دست پیدا کنند.

در همین حال ژان ایو لودریان پنج شنبه در وین و پیش از نشست مهم وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک به استثنای آمریکا، گفت امیدوار است ایران نیز دست از تهدید و عملی کردن «خروج از برجام» بکشد. به گفته وزیر خارجه فرانسه در هفته های گذشته ایران بارها تهدید به خروج از برجام کرده است و این موضوع کمکی به حل بحران هسته ای این کشور نخواهد کرد.

با این حال ژان ایو لودریان تاکید کرد تا پیش از پایان ماه اوت بعید به نظر می رسد توافق جدیدی بدست بیاید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه آلمان هم که در وین، پایتخت اتریش به سر می برد تاکید کرد اتحادیه اروپا نمی تواند مانع از خروج شرکت های اروپایی از ایران شود چرا که فشارهای اقتصادی بر روی این شرکت ها از سوی ایالات متحده افزایش یافته است. وی با این حال تاکید کرد ایرانی ها باید به برجام پایبند بمانند. 

قرار است در نشست وین مانند سال ۲۰۱۵ کشورهای شرکت کننده درباره بسته جدید توافقی برای حفظ برجام پس از خروج آمریکا از آن گفتگو کنند.

با خروج ایالات متحده از برجام در پی تصمیم دولت دونالد ترامپ، برقراری مجدد تحریم‌ها علیه ایران و تهدید‌ شرکت‌ها و کشورهای طرف تجارت با ایران، پایدار ماندن توافق هسته‌ای در سایه ای از ابهام قرار رفته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سفرهای اروپایی خود را از سوئیس آغاز کرد و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز مذاکرات با اتحادیه اروپا و وزرای خارجه کشورهای طرف برجام را ادامه می دهد.

بیشتر بخوانید: