Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مسمویت دو شهروند بریتانیا با گاز نوویچوک در آمزبری

مسمویت دو شهروند بریتانیا با گاز نوویچوک در آمزبری
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این زن و مرد میانسال در شهر آمزبری، نزدیک به جایی که پیشتر ماجرای ترور اسکریپال در آن روی داده بود، دچار مسمومیت و بیهوشی شدند. آنها اکنون در بیمارستان به سر می‌برند و حال هر دو تن وخیم گزارش شده است.

آگهی

پلیس ضدتروریسم بریتانیا اعلام کرد دو شهروند این کشور با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده‌اند. نوویچوک همان گازی است که در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس روس و دختر وی به کار رفته بود.

دو شهروندی که دچار مسمومیت و بیهوشی شده‌اند یک مرد ۴۴ ساله و یک زن ۴۵ ساله اند که در خانه‌ خود در شهر آمزبری واقع در ویلتشایر انگلستان پیدا شده و به بیمارستان انتقال یافته‌اند. حال هر دو آنها وخیم گزارش شده است.

آمز‌بری در نزدیکی شهر سالزبری قرار دارد که ترور سرگئی اسکریپال و دختر جوان وی در ماه مارس در آنجا روی داد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این دو تن عصر یکشنبه به همراه گروهی دیگر از شهروندان در مراسم یک کلیسای محلی شرکت کرده بودند اما پس از این مراسم برای هیچ‌کدام از دیگر شرکت‌کنندگان مشکلی پیش نیامد. پلیس بریتانیا چند نقطه‌ را که این دو شهروند به آن رفت و آمد داشته‌اند، از جمله کلیسا و یک داروخانه را تعطیل کرده و تحت نظر گرفته است.

کارشناسان پلیس این فرضیه را بررسی می‌کنند که شاید گاز اعصاب در محدوده «باغهای ملکه الیزابت» در سالزبری ساخته شده باشد و این دو نفر به نوعی با بقایای‌ این ماده شیمیایی در تماس قرار گرفته باشند.

بیشتر بخوانید:راز ترور جاسوسان روس در بریتانیا؛ نویچوک چیست؟

پلیس بریتانیا داروخانه‌ای را که دو فرد مسموم شده به آن رفت و آمد داشته‌اند تحت نظر گرفته است. عکس از رویترز

کمیته اضطراری دولت بریتانیا موسوم به «کبرا» روز گذشته در یک جلسه رسمی در دولت در باره رویداد اخیر در آمزبری گفتگو کردند رویدادی که بنا بر اعلام منابع خبری بریتانیا با «نهایت جدیت» بررسی می‌شود.

سازمان بهداشت بریتانیا اعلام کرده «خطر جدی سلامت» برای شهروندان در کار نیست. با این‌حال ساکنان محلی که چند ماه پس از ماجرای ترور سرگئی اسکریپال به زندگی عادی خود بازگشته بودند اکنون بهتزده و سرگردان به نظر می‌رسند و می‌خواهند بدانند واقعا چه چیزی پشت تمام این ماجرا است.

سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش یولیا با ماده شیمیایی موسوم به نوویچوک که گفته می‌شود یک ماده شیمیایی نظامی است مسموم شدند و گرچه هر دو پس از مدتی بهبود یافتند اما این رویداد تنش سیاسی زیادی میان دولت‌های بریتانیا و روسیه پدید آورد.

دولت بریتانیا مدعی شد که روسیه و شخص ولادیمیر پوتین در آن حمله دست داشته‌اند. اتهامی که روسیه پیوسته آن را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا؛ صدور حکم بازداشت دو مظنون روس در ارتباط با ترور سرگئی اسکریپال با گاز اعصاب

جانسون: ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از گاز اعصاب را داده است

سازمان جهانی بهداشت بیش از ۴.۴ میلیون دلار دارو و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرد