Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جانشین فرمانده سپاه تهران: اگر صادرات نفت ایران را منع کنند تنگه هرمز را می‌بندیم

سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده سپاه ثارالله تهران
سرتیپ اسماعیل کوثری جانشین فرمانده سپاه ثارالله تهران Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرتیپ اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، تهدید کرده است که در صورت جلوگیری از صادرات نفت ایران، این کشور مانع از عبور کشتی‌های نفتی از تنگه هرمز خواهد شد.

آگهی

سرتیپ اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، تهدید کرده است که در صورت جلوگیری از صادرات نفت ایران، این کشور مانع از عبور کشتی‌های نفتی از تنگه هرمز خواهد شد.

سرتیپ کوثری که در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیما، شرکت کرده بود گفت: «اگر قرار بر منع صادرات نفت ایران باشد، اجازه خروج نفت به دیگر نقاط دنیا از طریق تنگه خلیج فارس را نمی‌دهیم.»

این فرمانده سپاه پاسداران در ادامه اظهار داشت: « ۲۰ درصد نفت جهان از تنگه خلیج فارس عبور می‌کند و دنیا به این نفت نیاز دارد و هر اقدام خصمانه‌ای از طرف آمریکا هزینه‌های گزافی برای آنها به دنبال دارد.»

این اظهارات به فاصله ۲۴ ساعت از سخنان حسن روحانی در تهدید نفتی ایراد می‌شود. رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی در سوئیس طی اظهاراتی که بستن تنگ هرمز در صورت تحریم نفتی ایران تعبیر شد گفته بود: «آمریکایی‌ها ادعا کرده‌اند که می‌خواهند صادرات نفت ایران بطور کامل متوقف شود. آن‌ها معنای این ادعا را درک نمی‌کنند زیرا برای ایران بی‌معنی است که در حالی که نفت منطقه صادر می‌شود، نفت ایران صادر نشود.»

در پی این سخنان قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، با ارسال پیامی به حسن روحانی نوشت: «آنچه از فرمایشات حضرتعالی در رسانه‌ها منعکس شد، مبنی بر اینکه اگر نفت جمهوری اسلامی ایران صادر نشود، تضمینی برای صدور نفت کل منطقه نمی‌باشد و بیانات بسیار ارزشمندی که در موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به رژیم صهیونیستی فرمودید، مایه مباهات و افتخار است.»

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران از ۱۳ آبان به مرحله اجرا درمی‌آید و ایالات متحده اعلام کرده است که به با تشویق کشورها به قطع خرید نفت از ایران و اعمال تحریم‌های ثانویه صادرات نفت ایران را متوقف خواهد کرد.

دونالد ترامپ در پی خروج از برجام ۱۲ شرط برای مذاکره مجدد با ایران تعیین کرده است که از این تعداد، ۸ شرط مستقیما به برنامه موشکی سپاه پاسداران و مداخلات منطقه‌ای این نهاد بازمی‌گردد.

بیشتر بخوانید:

مقام آمریکایی: تلاش می‌کنیم درآمد ایران از نفت به صفر برسد

روحانی: رساندن صادرات نفت ایران به صفر گزافه‌گویی آمریکا است

تشکر قاسم سلیمانی از روحانی برای «تهدید نفتی»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌ ستاد کل نیروهای مسلح ایران: کشورهای متخاصم برای ورود به تنگه هرمز اضطراب دارند

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است

جلیلی یا پزشکیان؟ کدام‌یک «مطیع‌تر» است و هزینه کمتری برای جمهوری‌اسلامی خواهد داشت؟