آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری در مکزیک

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری در مکزیک

انتخابات ریاست جمهوری مکزیک با باز شدن درهای مراکز رای‌گیری ۸ صبح روز یکشنبه ۱ ژوئیه (دهم تیرماه) به وقت محلی آغاز شد.

شهروندان مکزیک در حالی در انتخابات امسال شرکت می‌کنند که این کشور شاهد خشن‌ترین حملات به کارزارهای انتخاباتی در دهه‌های گذشته بوده است.

از آغاز کارزار انتخاباتی در ماه سپتامبر گذشته تاکنون بیش از ۱۰۰ نامزد و فعال‌سیاسی توسط باند‌های مواد مخدر به قتل رسیده‌اند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از پیروزی احتمالی نامزد ضدساختار و ملی‌گرایی است که می‌تواند منجر به افزایش تنش در رابطه مکزیک با ایالات متحده آمریکا شود.

رویترز
وارد شدن مانوئل لوپز ابرادر شهردار سابق مکزیکوسیتی به مرکز اخذ رای در مکزیکوسیتیرویترز

مانوئل لوپز ابرادر از جناح چپ و شهردار سابق مکزیکوسیتی که با وعده مبارزه با فساد اقتصادی وارد کارزار انتخاباتی شده است در نظرسنجی‌های پیشتاز است.

با پیروزی احتمالی شهردار سابق مکزیکوسیتی، جناح چپ برای اولین بار پس از دهه‌‌ها به قدرت خواهد رسید.

رییس جمهور کنونی مکزیک، انریکه پنا نیتو به لحاظ قانونی اجازه معرفی خود به عنوان نامزد ریاست جمهوری را ندارد. علاوه بر این، میلیون‌ها مکزیکی به دلیل فساد گسترده، آمار بالای جرم و جنایت و اقتصاد راکد از او ناراضی هستند.

رویترز
حوزه رای‌گیری در مکزیکوسیتیرویترز

شهردار سابق مکزیوکوسیتی یکی از مخالفان سرسخت و آشکار برنامه‌های اقتصادی دولت کنونی است. مانوئل لوپز وعده داده است در صورت پیروزی، برخی از مسائل اساسی کشور از جمله خصوصی‌سازی صنعت نفت و گاز را به همه پرسی بگذارد.

مکزیک دومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین و صادرکننده بزرگ نفت به شمار می‌رود با این‌حال ۴۰ درصد از جمعیت این کشور در فقر زندگی می‌کنند.